هدر موبایل
1395/10/03 10:21:10
سرویس اجتماعی
نمایندگان مطرح کردند؛

فرونشست ها؛ آژیر خطر پایتخت/ مسئولان شهری به هوش باشند

نمایندگان مردم در مجلس معتقدند عواملی همچون برداشت‌ بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی و سهل‌انگاری در محاسبات اولیه پروژه ها موجب فرونشست‌های اخیر تهران شده که می‌تواند هشدار جدی درباره وضعیت ناپایدار پایتخت باشد.
فرونشست ها؛ آژیر خطر پایتخت/ مسئولان شهری به هوش باشند نمایندگان مردم در مجلس معتقدند عواملی همچون برداشت‌ بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی و سهل‌انگاری در محاسبات اولیه پروژه ها موجب فرونشست‌های اخیر تهران شده که می‌تواند هشدار جدی درباره وضعیت ناپایدار پایتخت باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201612105064420516.jpg فرونشست,ها؛,آژیر,خطر,پایتخت/,مسئولان,شهری,به,هوش,باشند Icana

خبرگزاری خانه‌ملت- گروه اجتماعی؛ حجمی از سطح زیرزمینی پایتخت که توسط آب پر شده بود با گذشت زمان و برداشت آب‌های زیرزمینی و عدم جایگزینی ‌آن نابود و در نهایت این آب‌خوان‌ها که محلی برای ذخیره آب بوده‌اند، نابود شدند، این آن چیزی است که به اعتقاد برخی از کارشناسان موجب فرونشست‌های اخیر زمین در مناطقی از پایتخت شده است.

کارشناسان و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با هشدار نسبت به فرونشست های اخیر تهران تاکید دارند شهرداری باید هر ساله طرح جامع شهری را مورد بازنگری قرار دهد زیرا این فرونشست‌ها می‌تواند اعلام خطری باشد که باید به آن توجه شود.

پروانه مافی نایب رئیس کمیسیون شورها و امور داخلی کشور در مجلس معتقد است که شهرداری باید بخش مدیریت بحران خود را تقویت کند و به مطالعات خود سرعت بخشد چراکه این فرونشست‌ها می‌تواند هشدار باشد، محمدرضا نجفی نایب رئیس مجمع نمایندگان تهران اما باور دارد که فرونشست‌ها نشان از مسامحه و سهل انگاری در محاسبات اولیه پروژه ها دارد وی تاکید می‌کند که فرونشست‌ها اخیر در پایتخت قابلیت پیگرد قضایی و قانونی دارد و مجلس به عنوان نهاد ناظر، حتما مسامحه و اشکالات در سطح شهر که منجر به آسیب فراوان می‌شود را نخواهد پذیرفت.

حسین هاشمی استاندار تهران نیز با بیان اینکه اکثر فرونشست‌های تهران حوالی مترو رخ داده است، یادآور شده که تیم کارشناسی تشکیل شده و در حال بررسی علت فرونشست‌هاستف وی معتقد است که اظهارنظر این تیم کارشناسی می‌تواند راهگشا باشد.

محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس اما ورود شهرداری در بهبود مشکلات را ضروری دانسته و می‌گوید: بازنگری مدام در انجام مطالعات درمورد فرسایش زمین، طرح‌های جامع و تفضیلی  و بافت فرسوده می‌تواند از راهکارهای جلوگیری از فرونشست زمین باشد ضمن آنکه شهرداری باید حوادث را پیش‌بینی و به دستگاه ‌مربوطه چون وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، مخابرات و غیره هشدار دهد.

 

مافی: فرونشست‌های مکرر پایتخت هشداری جدی است/شهرداری علت وقوع فرونشست ها را بررسی کند

پروانه مافی در توضیح فرونشست‌های مکرر در تهران، گفت: فرونشست‌های مکرر در تهران که از مناطق جنوبی و غربی شهر آغاز شده در واقع می تواند اعلام خطری باشد که باید به آن توجه شود.

پروانه مافی 3406758/15/2016 2:17:01 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608108283627789_Thum.jpgپروانه مافی
پروانه مافی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کارشناسان معتقدند فرونشست اخیر در خیابان ولیعصر در محدوده پارک وی ناشی از اشکال به وجود آمده در منبع آب خصوصی بوده است، تصریح کرد: گفته شده منبعی که در حدود پنجاه سال پیش آب قنات‌ها را در خود جمع می‌کرده دچار مشکل و نهایتا فرونشست زمین شده  است، این اتفاق در این صورت می‌تواند حادثه موردی و خاص درنظر گرفته شود اما با توجه به فرونشست‌های اخیر در سایر مناطق غربی و جنوبی باید به این موضوع توجه جدی شود.

وی افزود: شهرداری باید با جدیت نسبت به بررسی علل فرونشست‌های اخیر تهران کارهای کارشناسی کند، خوشبختانه فرونشست‌ها منجر به تلفات جانی حین حادثه نشده که البته این موضوع نباید دلیلی برای عدم پیگیری باشد.

مافی در واکنش به اظهار نظر برخی از کارشناسان مبنی بر اینکه فرونشست‌ها مقدمه حادثه بزرگ خواهد بود، گفت: قضاوت در این زمینه سخت بوده و نیازمند تخصص است اما در هر حال برای جلوگیری از وقوع حادثه بزرگ، شهرداری باید بخش مدیریت بحران خود را تقویت کند و به مطالعات خود سرعت بخشد.

این نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: فرونشست‌ها را نباید بنا به دلایل مطرح چون نشست گاز یا ترکیدن لوله آب رها کرد، این فرونشست‌ها می‌تواند هشداری باشد لذا باید مدیریت بحران پایتخت به آن توجه خاص داشته باشد.

 نایب رئیس کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اصلاح قانون مدیریت بحران تحت عنوان لایحه حوادث غیرمترقبه، گفت: این لایحه که در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس در حال بررسی است می‌تواند در موارد مذکور منجر به همکاری و هماهنگی گسترده سازمان‌های مربوطه و تاثیر بسزایی در مدیریت بحران شود.

 

نجفی: فرونشست‌ها ناشی از سهل‌انگاری در محاسبات اولیه پروژه ها است/ فرونشست‌ها قابلیت پیگرد قضایی دارد

محمدرضا نجفی ضمن انتقاد نسبت به فرونشست‌های زمین در مناطق مختلف پایتخت در ماه های اخیر، گفت: در حوزه مدیریت شهری و به خصوص مدیریت تهران به شدت نیازمند کنترل و مدیریت کانون‌های بحران و حادثه‌خیز از سوی مدیران شهری هستیم نه آنکه مکررا به نقاط آسیب‌خیز شهر اضافه شود.

محمدرضا نجفی 3406757/3/2016 10:41:39 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607100911651772_Thum.jpgمحمدرضا نجفی
محمدرضا نجفی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه با انبوهی از مشکلات در حوزه حمل‌ ونقل، ترافیک، شهرسازی و بافت‌های فرسوده مواجهیم و به اندازه کافی شهر در معرض مخاطراتی چون زلزله است، تصریح کرد: در این شرایط اگر پروژه‌های عمرانی که ضرورت شهر است به گونه‌ای انجام شود که به کانون حادثه تبدیل شود، نقض غرض صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در دوره‌ای که کشور به لحاظ دانش، تجربه و تکنولوژی به اندازه کافی رشد و توسعه پیدا کرده فرونشست ها نشان از کم‌توجهی به مبانی و ملزومات تعریف و ایجاد پروژه‌ها دارد، افزود: مسئولان مربوطه در محاسبات و ارزیابی خود از مقاومت خاک، مصالح و طراحی پروژه باید دقت کافی داشته باشند تا چنین مسائلی پیش‌ نیاید، واقعیت آن است که فرونشست‌های مکرر در تهران نشان‌دهنده مسامحه و سهل انگاری در محاسبات اولیه پروژه ها است.

نجفی تاکید کرد: برای جلوگیری از خسارت جانی و مالی تاکید داریم مدیریت شهری تهران و دستگاه‌های مسئول قبل از شروع پروژه‌ها طراحی و محاسبات خود را به گونه‌ای انجام دهند که چنین مشکلاتی رقم نخورد.

نایب رئیس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: فرونشست‌ها اخیر در پایتخت  قابلیت پیگرد قضایی و قانونی دارد و ما به عنوان نهاد ناظر، حتما مسامحه و اشکالات در سطح شهر که منجر به آسیب فراوان می‌شود را نخواهیم پذیرفت.

 

هاشمی: اکثر فرونشست‌های تهران حوالی مترو رخ داده است/ تیم کارشناسی در حال بررسی علت فرونشست ها

سیدحسین هاشمی نیز به خبرنگار خبرگزاری خانه‌ ملت در مورد فرونشست‌های مکرر زمین در مناطق مختلف پایتخت، گفت: کار کارشناسی برای بررسی علل فرونشست‌ها و ارائه راهکارهای پیشگیرانه ضروری است؛ واقعیت آن است که اکثر فرونشست‌ها در نقاطی از شهر رخ داده که در آن مکان، پروژه مترو در حال بهره‌برداری بوده و این غیرقابل انکار است.

سید حسین هاشمی سید حسین هاشمی3406759/23/2013 4:30:36 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/09/47334_Thum.jpg
سید حسین هاشمی

استاندار تهران تصریح کرد: با توجه به تکرار فرونشست‌ زمین در محله‌ها و نقاط مختلف شهر تهران تیم کارشناسی باید کار اساسی انجام دهد و تا آن زمان باید از قضاوت‌های سریع و ناگهانی نیز باید خودداری شود تا تیم کارشناسی نظر خود را درباره علت فرونشست ها اعلام کند.

وی افزود: فرونشست های زمین در حوالی پروژه‌های بهره‌برداری مترو نشان می‌دهد ممکن است در این قضیه اشکالاتی باشد بنابراین تیم کارشناسی متشکل از مجموعه دستگاه‌های مختلف تشکیل شده که هم‌اکنون هم در حال بررسی موضوع هستند.

استاندار تهران با تاکید بر اینکه مسئولان مترو پس از ایراد نظرات کارشناسی باید اصول اساسی را رعایت کرده و بیش از پیش دقت کنند، یادآور شد: از سوی دیگر برداشت بی‌اندازه از آب‌های زیرزمینی نیز موجب سست شدن زمین شده به گونه‌ای که لرزشی موجب ریزش می شود که به این موضع هم باید توجه شود؛ در هر حال باید منتظر اظهار نظر تیم کارشناسی برای تصمیم‌گیری نهایی بود.

 

کولیوند: رصد کامل مناطق مختلف پایتخت راه جلوگیری از فرونشست‌ها/ لزوم بازنگری مستمر در طرح جامع و تفصیلی

محمدجواد کولیوند همچنین در این خصوص به خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، گفت: مطالعات مسئولان وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها درباره فرسایش زمین، طرح‌های جامع و تفضیلی  و بافت فرسوده باید مستمر باشد، بازنگری مدام در این مطالعات می‌تواند از راهکارهای جلوگیری از فرونشست زمین باشد.

محمدجواد کولیوند محمدجواد کولیوند3406755/18/2014 5:49:27 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/05/69266_Thum.jpg
محمدجواد کولیوند

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهردار نیز موظف به نگهداری شهر است، تصریح کرد: در شرایطی که شهردار اختیار تمام امور شهر را ندارد باید با انجام مطالعات، حوادث را پیش‌بینی و به دستگاه ‌مربوطه چون وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، مخابرات و غیره هشدار دهد.

وی با بیان اینکه مدیران اجرایی و مسئولان شهرداری باید نقاط ضعیف شهر را شناسایی کنند، افزود: شهرداران مناطق باید به تمامی مشکلات منطقه واقف بوده و بر اشکالات آن واقف باشند، در حقیقت شهرداری باید به مشکلات هر منطقه خود مسلط بوده تا از این طریق بتواند به دستگاه‌های ذی ربط اخطار دهد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: بازنگری مستمر طرح جامع و تفصیلی و شناسایی تمام و کمال مناطق شهری توسط شهرداران منطقه و شهردار پایتخت برای جلوگیری از فرونشست زمین ضروری است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet