هدر موبایل
1395/10/03 10:40:56
سرویس اجتماعی
سیاوشی مطرح کرد:

تدوین طرح اصلاح سن ازدواج دختران در صورت موافقت فقها/ ازدواج کودکان باید جرم تلقی شود

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس از تدوین طرح اصلاح سن ازدواج دختران خبر داد و گفت: در صورت اظهارنظر موافق فقها این طرح جهت اصلاح قانون قبل نوشته می‌شود تا بر اساس آن ازدواج کودکان جرم تلقی شود.
تدوین طرح اصلاح سن ازدواج دختران در صورت موافقت فقها/ ازدواج کودکان باید جرم تلقی شود نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس از تدوین طرح اصلاح سن ازدواج دختران خبر داد و گفت: در صورت اظهارنظر موافق فقها این طرح جهت اصلاح قانون قبل نوشته می‌شود تا بر اساس آن ازدواج کودکان جرم تلقی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103195927234.jpg تدوین,طرح,اصلاح,سن,ازدواج,دختران,در,صورت,موافقت,فقها/,ازدواج,کودکان,باید,جرم,تلقی,شود Icana

طیبه سیاوشی شاه عنایتی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ ملت درباره اصلاح سن ازدواج دختران، گفت: با توجه به شرایط امروز جامعه به نظر می‌رسد اصلاح سن ازدواج دختران لازم است البته اظهارنظر فقها برای اصلاح سن ازدواج امری ضروری است که خوشبختانه آیت‌الله مکارم شیرازی در این زمینه اظهارنظر کردند و یادآور شدند که ازدواج دختران زیر 13 سال در گذشته‌ها جایز بوده اما هم اکنون به دلیل مفاسدی که دارد جایز نیست و تا دختر به بلوغ عقلی نرسد اجازه ازدواج ندارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ضرورت این امر و آسیب‌ها سبب شده تا به دنبال تدوین طرح اصلاح سن ازدواج دختران باشیم، که برای این طرح از همراهی حقوقدانانی از مرکز پژوهش‌ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی از زنان حقوقدان استفاده خواهیم کرد البته این طرح پس از کسب نظر فقها انجام خواهد گرفت.

سیاوشی با بیان اینکه اصلاح قانون حمایت از خانواده در مورد سن ازدواج دختران ضروری است، یادآور شد: نمایندگان موافق با اصلاح سن ازدواج دختران، سنین  18 و 16 سال را برای ازدواج دختران موردنظر داشته و تاکید دارند بلوغ فکری و عقلی برای ازدواج دختران لازم است.

وی ادامه داد: نمایندگان معتقدند در طرحی که قرار است نوشته شود سن 16 یا 18 با شرایطی نهایی در نظر گرفته می‌شود، لذا هر چند  اذن ولی و دادگاه حذف نمی‌شود اما ازدواج دختران کمتر از 18 یا 16 سال سن باید ممنوع شود، به گونه‌ای که ازدواج در سنین پایین جرم تلقی شده زیرا این دختران کودک هستند، بنابراین دفترخانه ها هم حق ثبت نخواهند داشت و در صورت ثبت پیگرد قانونی خواهند داشت.

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی دختران که در سنین پایین ازدواج کرده و هم‌اکنون زندگی مشترک خود را آغاز کرده‌اند دچار آسیب‌های زیادی شده زیرا از تجربه دوران کودکی و نوجوانی خود محروم گشته‌اند، گفت: متاسفانه ازدواج در سن زیر 13 سال به راحتی انجام می‌گیرد که این امر موجب توسعه بخشی از آسیب‌های اجتماعی شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، آیت الله مکارم شیرازی در خصوص ازدواج دختران زیر 13 سال که با اذن ولی و مجوز دادگاه انجام می شود گفته‌اند: من این اجازه را نمی دهم ممکن است در گذشته ها نیز جایز بوده باشد اما الان به دلیل مفاسدی که دارد جایز نیست و تا دختر به بلوغ عقلی نرسد اجازه ازدواج ندارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet