شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1395/10/04 13:55:06
سرویس اجتماعی
فتحی:

تلاش مجلس برای تسری تابعیت از طرف مادر/ نگاه به تابعیت نباید جنسیتی باشد

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اصلاح قانون تابعیت خواستار ورود جدی مجلس به رفع مشکلات افراد فاقد شناسنامه شد.
تلاش مجلس برای تسری تابعیت از طرف مادر/ نگاه به تابعیت نباید جنسیتی باشد عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اصلاح قانون تابعیت خواستار ورود جدی مجلس به رفع مشکلات افراد فاقد شناسنامه شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201605100547991395.jpg تلاش,مجلس,برای,تسری,تابعیت,از,طرف,مادر/,نگاه,به,تابعیت,نباید,جنسیتی,باشد Icana

محمدجواد فتحی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه با رعایت مسائل امنیتی می توان نسبت به اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی اقدام کرد، گفت: در سیستم و قانون مدنی ما معیار خون برای تابعیت درنظر گرفته شده به این معنی که هر فردی که پدر ایرانی داشته باشد علیرغم اینکه خارج از کشور متولد شده یا مادر غیرایرانی داشته باشد تبعه ایرانی محسوب می شود  که نیاز است این موضوع اصلاح شود.

 

نگاه به تابعیت نباید جنسیتی باشد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نگاه به تابعیت نباید نگاه جنسیتی باشد، ادامه داد: باید تمهیداتی اتخاذ شود تا فرزندان دارای مادر ایرانی هم بتوانند تابعیت ایران را تحصیل کنند مگر در مواردی که بیم آن وجود داشته باشد که بیگانگان بخواهند از این طریق به نوعی در کشور ایجاد سلطه کنند.

 

عمده افراد بی شناسنامه در کشور از مادر ایرانی و پدر افغان هستند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه عمده افراد بی شناسنامه درکشور از مادر ایرانی و پدر افغان هستند، تصریح کرد: متاسفانه این افراد به دلیل نداشتن اسناد هویتی با مشکلات زیادی روبرو هستند که این موضوع در آینده می تواند برای کشور بسیار خطرآفرین باشد.

فتحی بر لزوم ورود جدی مجلس به موضوع افراد فاقد شناسنامه در کشور تاکیدکرد و گفت: مجلس باید با نهایت دقت در ابعاد مختلف این موضوع هر چه سریع نسبت به رفع این مشکل اقدام کند.

 

تاکید بر اصلاح قانون تابعیت

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، با تاکید بر اصلاح قانون تابعیت، یادآور شد: برای سیستم خون در مواردی باید استثنائاتی قائل شد به این شکل که تابعیت از طرف مادر هم قابل تسری به فرزند باشد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصویب طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی را برای رفع مشکلات فرزندان حاصل از چنین ازدواج هایی موثر دانست و ادامه داد: بررسی لایحه برنامه ششم توسعه موجب شده طرح های مهمی مانند طرح مذکور و همچنین اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر همچنان در نوبت رسیدگی باقی بمانند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet