شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1395/10/06 08:51:27
سرویس اجتماعی
نمایندگان مردم در مجلس مطرح کردند:

چشم کودکان بی‌شناسنامه به اصلاح قانون تابعیت

نمایندگان مردم در خانه ملت با تاکید بر اصلاح قانون تابعیت، تعیین تکلیف طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی را در رفع مشکلات فرزندان حاصل از چنین ازدواج هایی موثر دانستند.
چشم کودکان بی‌شناسنامه به اصلاح قانون تابعیت نمایندگان مردم در خانه ملت با تاکید بر اصلاح قانون تابعیت، تعیین تکلیف طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی را در رفع مشکلات فرزندان حاصل از چنین ازدواج هایی موثر دانستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201612103474135670.jpg چشم,کودکان,بی‌شناسنامه,به,اصلاح,قانون,تابعیت Icana

خبرگزاری خانه ملت - گروه اجتماعی - گل زری فرخنده‌بخش؛ داشتن شناسنامه نمایانگر تابعیت و هویت هر فرد و از مقدماتی ترین حقوق شهروندی است اما متاسفانه کودکان زیادی در سرزمین ما زندگی می‌کنند که شناسنامه نداشته و هر ساله هم بر تعداد آنها افزوده می شود؛ طبق اظهارات نمایندگان مجلس آمار دقیقی از افراد فاقد شناسنامه وجود ندارد اما عمده آنها حاصل ازدواج مادر ایرانی و پدر افغان بوده که تعداد قابل توجهی از آنها در استان سیستان و بلوچستان زندگی می کنند و به دلیل نداشتن اسناد هویتی با مشکلات زیادی روبرو هستند که این موضوع می تواند در آینده برای کشور بسیار خطرآفرین باشد.

نمایندگان مردم در خانه ملت،  با تاکید بر تصویب هر سریع تر طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متذکر شدند در طرح مذکور به دنبال آن هستیم تا تابعیت علاوه بر پدر از مادر نیز به فرزند منتقل شود.

نمایندگان مردم در مجلس بر این باورند نگاه به تابعیت نباید نگاه جنسیتی باشد و باید با رعایت مسائل امنیتی تمهیداتی اتخاذ شود تا فرزندان دارای مادر ایرانی هم بتوانند تابعیت ایران را تحصیل کنند مگر در مواردی که بیم آن وجود داشته باشد که بیگانگان بخواهند از این طریق به نوعی در کشور ایجاد سلطه کنند.

 

فتحی :تلاش مجلس برای تسری تابعیت از طرف مادر/ نگاه به تابعیت نباید جنسیتی باشد

محمدجواد فتحی، عضو  کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه با رعایت مسائل امنیتی می توان نسبت به اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی اقدام کرد، گفت: در سیستم و قانون مدنی ما معیار خون برای تابعیت درنظر گرفته شده به این معنی که هر فردی که پدر ایرانی داشته باشد علیرغم اینکه خارج از کشور متولد شده یا مادر غیرایرانی داشته باشد تبعه ایرانی محسوب می شود  که نیاز است این موضوع اصلاح شود.

محمدجواد فتحی 3406755/30/2016 8:52:21 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605100547991395_Thum.jpg

محمدجواد فتحی

 

نگاه به تابعیت نباید جنسیتی باشد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نگاه به تابعیت نباید نگاه جنسیتی باشد، ادامه داد: باید تمهیداتی اتخاذ شود تا فرزندان دارای مادر ایرانی هم بتوانند تابعیت ایران را تحصیل کنند مگر در مواردی که بیم آن وجود داشته باشد که بیگانگان بخواهند از این طریق به نوعی در کشور ایجاد سلطه کنند.

 

عمده افراد بی شناسنامه در کشور از مادر ایرانی و پدر افغان هستند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه عمده افراد بی شناسنامه درکشور از مادر ایرانی و پدر افغان هستند، تصریح کرد: متاسفانه این افراد به دلیل نداشتن اسناد هویتی با مشکلات زیادی روبرو هستند که این موضوع در آینده می تواند برای کشور بسیار خطرآفرین باشد.

فتحی بر لزوم ورود جدی مجلس به موضوع افراد فاقد شناسنامه در کشور تاکیدکرد و گفت: مجلس باید با نهایت دقت در ابعاد مختلف این موضوع هر چه سریع نسبت به رفع این مشکل اقدام کند.

 

تاکید بر اصلاح قانون تابعیت

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، با تاکید بر اصلاح قانون تابعیت، یادآور شد: برای سیستم خون در مواردی باید استثنائاتی قائل شد به این شکل که تابعیت از طرف مادر هم قابل تسری به فرزند باشد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصویب طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی را برای رفع مشکلات فرزندان حاصل از چنین ازدواج هایی موثر دانست و ادامه داد: بررسی لایحه برنامه ششم توسعه موجب شده طرح های مهمی مانند طرح مذکور و همچنین اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر همچنان در نوبت رسیدگی باقی بمانند.

 

شیران خراسانی: تلاش مجلس برای تصویب سریع تر طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی/ ضرورت انتقال تابعیت از مادر

رضا شیران خراسانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص آخرین وضعیت طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و پدران غیرایرانی، گفت: در شهریور سال جاری یک فوریت طرح اصلاح موادی از قانون تابعیت که یکی از بندهای آن مربوط به فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی است تصویب شد.

رضا شیران خراسانی 3406759/27/2016 3:02:45 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609100243084143_Thum.jpgرضا شیران خراسانی
رضا شیران خراسانی

 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس چنانچه یک فوریت طرحی تصویب شود باید حداکثر ظرف 45 روز در کمیسیون مربوطه بررسی و به صحن علنی مجلس ارائه شود اما متاسفانه به علت بوروکراسی حاکم هنوز کمیسیون مشترک برای بررسی این طرح مشخص نشده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه به صورت جدی پیگیر تصویب هر چه سریع‌تر طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر ایرانی هستیم، افزود: با تصویب این طرح، مساله تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی تعیین تکلیف خواهد شد.

وی با بیان اینکه مواد مربوط به تابعیت در قانون مدنی بیش از 80 سال عمر دارد، گفت: فرآیندی که امروزه در زندگی بین المللی انسان ها اتفاق افتاده در گذشته وجود نداشته است، در شرایط فعلی بین الملل تابعیت بسیار اثر گذار بوده و حمایت حاکمیت های سیاسی به تابعیت ها برمی‌گردد بنابراین در اصلاح جدید بحث تابعیت را متناسب با این موضوع در نظر گرفتیم به این معنی که تابعیت از مادر هم به فرزند می رسد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، افزود: در اصلاح جدید معتقد هستیم در رابطه با اصل خون بحث انتقال تابعیت از طرف مادر هم امکان پذیر شود؛ امیدواریم با تصویب این طرح مشکلات بی شماری که فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی با آن روبرو هستند مرتفع شود.

 

دهمرده: برخی از تبعه‌ افغانی متولد ایران هستند/ لزوم تصویب طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی

حبیب اله دهمرده، عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس دهم نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه موضوع افراد فاقد شناسنامه از جمله مشکلات حاد استان های مرزی مانند سیستان و بلوچستان است، گفت: به صورت جدی نیاز است شورای تامین شهرستان ها و استان ها با تشکیل جلساتی این موضوع را بررسی و اقدامات لازم را در این باره اتخاذ نمایند.

حبیب دهمرده 3406756/5/2016 1:24:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606107472996142_Thum.jpg
حبیب دهمرده


نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، ناهماهنگی بین دستگاهی را در عدم رفع مشکلات افراد فاقد شناسنامه موثر دانست و افزود: در این باره برخی دستگاه ها همکاری لازم را با دیگر دستگاه ها نداشته و از انجام وظیفه خود سرباز می زنند که به صورت جدی می طلبد وزارت کشور با ورودی به این موضوع سازوکارهای لازم را اتخاذ کند تا شورای تامین شهرستان ها و استانی بر  اساس آن نسبت به رفع این مشکل اقدام کنند و افراد فاقد شناسنامه از بلاتکلیفی نجات یابند.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با انتقاد از اینکه بیشترین مراجعات مردمی به دفتر نماینده های استان سیستان و بلوچستان را افراد فاقد شناسنامه تشکیل می دهد، یادآور شد: در این باره روزانه افراد زیادی برای رفع مشکلات هویتی خود با ما تماس گرفته یا به دفتر ما مراجعه می کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه افراد فاقد شناسنامه در استان سیستان و بلوچستان تلفیقی از هموطنان ایرانی و اتباع خارجی هستند، تصریح کرد: برخی از مردم سیستان و افغانستان نسبت قومی و قبیله ای داشته و به نوعی از یک ریشه، طایفه و قبیله هستند و با هم ارتباط فامیلی دارند؛ بنابراین برخی از تبعه افغان با وجودی که متولد ایران هستند به دلایلی نتوانسته اند شناسنامه بگیرند در حالی که این افراد در واقع ایرانی هستند.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آمار دقیقی از افراد فاقد شناسنامه وجود ندارد، گفت: تعداد قابل توجهی از این افراد در استان سیستان و بلوچستان زندگی می کنند.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان مجلس شورای اسلامی بر لزوم تلاش بیشتر نمایندگان در جهت تصویب هر چه سریع تر طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی تاکید کرد و گفت: از آنجایی که فرزندان حاصل از مادر ایرانی با مشکلات اجتماعی، بهداشتی و  معیشتی زیادی روبرو هستند و از تمامی حقوق شهروندی بی بهره هستند بنابراین باید نمایندگان نگاهی جدی به این موضوع داشته و در جهت تصویب هر چه سریع طرح مذکور برای پایان دادن به مشکلات این افراد تلاش کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet