خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/03/05 13:26:00
سرویس اقتصادی

مصباحی‌مقدم افزایش موجودی صندوق ذخیره ارزی را ناشیاز افزایش قیمت نفت دانست

**رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی افزایش موجودی حساب ذخیره‌ ارزی و سه برابر شدن آن به نسبت آغاز به کار دولت نهم را بعید ندانست و افزود: افزایش این موجودی به دلیل افزایش قیمت نفت بوده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "غلامرضا مصباحی‌مقدم" در حاشیه جلسه علنی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران با بیان این‌که موجودی حساب ذخیره ارزی باید بیش از آن چیزی باشد که در حال حاضر است گفت:‌ افزایش درآمد دولت از محل فروش نفت بجای حساب ذخیره‌ ارزی به بانک مرکزی رفته است.

نماینده‌ تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر افزایش موجودی حساب ذخیره‌ ارزی، گفت : این مسئله بعید نیست، چون تا قبل از آغاز به کار دولت نهم موجودی حساب ذخیره‌ ارزی هشت میلیارد دلار بود، اما در حال حاضر به بیش از 20 میلیارد دلار رسیده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی گفت :‌ با توجه به افزایش چند برابری قیمت نفت انتظار ما این بود که موجودی حساب ذخیره‌ ارزی بیشتر از اینها باشد.

وی در مورد این که   این پول‌ها به جای حساب ذخیره‌ ارزی به کجا رفته است؟ گفت: این پول‌ها در بانک مرکزی ذخیره شده و در حال حاضر موجودی بانک مرکزی حدود 100 میلیارد دلار است که تا پیش از این هرگز چنین موجودی نداشته است.

مصباحی مقدم تصریح کرد: این موجودی ناشی از تبدیل دلار به ریال و مصرف ریال در بانک مرکزی است. به عبارتی بانک مرکزی درآمدهای نفتی که به دلار بوده است را به ریال تبدیل و مصرف کرده است.

 وی ضمن بیان این مطلب که  افزایش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی منجر به افزایش نرخ تورم می‌شود گفت : دولت به دلیل لوایح متممی که برای توسعه‌ و عمران کشور ارایه داده است، منجر به جابجایی درآمدهای نفتی از حساب ذخیره‌ ارزی به بانک مرکزی شده است.

نماینده تهران ضمن بیا ن این مطلب که  تا پیش از آغاز به کار دولت نهم، منابع بودجه عمرانی کشور حدود شش هزار میلیارد بوده است گفت:‌ در حال حاضر این منابع  به 24 هزار میلیارد افزایش یافته است.

وی در خصوص افزایش بدهی دولت به بانک‌ها، گفت : اگر چه گفته می‌شود که دولت 40 هزار میلیارد تومان بدهی به بانک‌ها دارد، اما این رقم صحیح نیست و بدهی دولت فقط 23 هزار میلیارد تومان است.

مصباحی مقدم در ارتباط با آمار ارائه شده از سوی دولت گفت : اینکه  سرمایه‌گذاری‌ها رشد یافته و همچنین  افزایش تولید در دولت نهم هم صحت دارد، اما پایه‌ این سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تولید در دولت‌های گذشته، گذاشته شده است.

وی تاکید کرد: مطمئنا افزایش تولید به ویژه در بخش پتروشیمی مدیون سرمایه‌گذاری‌های قبلی است و بدون آن امکان‌پذیر نبوده است.   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet