هدر موبایل
1395/10/08 08:39:53
سرویس اجتماعی
هاشمی:

منشور حقوق‌شهروندی می‌تواند پاشنه آشیل مسائل اجتماعی باشد/ لزوم پرهیز از نگاه سیاسی به این منشور

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن بیان اینکه منشور حقوق شهروندی می‌تواند پاشنه آشیل مسائل اجتماعی قرار گیرد، گفت: این منشور نباید به دلیل دخالت سیاسیون سبب کم رنگ شدن مشکلات حوزه اجتماعی شود.
منشور حقوق‌شهروندی می‌تواند پاشنه آشیل مسائل اجتماعی باشد/ لزوم پرهیز از نگاه سیاسی به این منشور عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن بیان اینکه منشور حقوق شهروندی می‌تواند پاشنه آشیل مسائل اجتماعی قرار گیرد، گفت: این منشور نباید به دلیل دخالت سیاسیون سبب کم رنگ شدن مشکلات حوزه اجتماعی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/53918.jpg منشور,حقوق‌شهروندی,می‌تواند,پاشنه,آشیل,مسائل,اجتماعی,باشد/,لزوم,پرهیز,از,نگاه,سیاسی,به,این,منشور Icana

همایون هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص منشور حقوق شهروندی، گفت: راهکارهای قانونی برای رفع دغدغه‌های مربوط به حقوق شهروندی در بطن قانون اساسی نهفته است، در واقع قانون اساسی بخود ه عنوان قانون مترقی جمهوری اسلامی ایران بهترین منشور برای مباحث حقوق شهروندی است، حال منشور ابلاغی از سوی ریاست جمهوری نیز بسیار موثر و مناسب است اما باید مشخص شود که این منشور تا چه میزان مباحث قانون اساسی را تسهیل و عملیاتی خواهد کرد.

نماینده مردم میان‌دوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی اگر مترصد هیچ عاملی برای تحرک، ایجاد مطالبه‌گری و اجرای قانون اساسی نباشد باید در لزوم ابلاغ آن شک کرد، تصریح کرد: منشور حقوق شهروندی قدمی رو به جلوست که دولت باید آن را ادامه دهد البته این انتقاد مطرح است که چرا این منشور دیر ابلاغ شده است.

 

لزوم پرهیز از دادن رنگ و بوی سیاسی به منشور حقوق شهروندی

وی ضمن بیان اینکه دولت باید در ابتدای دولت منشور حقوق شهروندی را رونمایی می‌کرد تا فرصتی برای استقرار این منشور پیدا می‌شد، افزود: متاسفانه برخی رنگ و بوی سیاسی به این منشور دادند و معتقدند ابلاغ این منشور در این روزها برای ارائه کارنامه دولت در روزهای پایانی است اما نباید با نگاه سیاسی به این موضوعات نگاه کرد.

هاشمی با انتقاد از سایه سیاسیون به لحاظ اجرای و قانون گذاری بر سر منشور حقوق شهروندی، گفت: این اقدام شایسته دولت نباید رنگ و بوی سیاسی پیدا کند، منشوری که می‌تواند پاشنه آشیل مسائل اجتماعی باشد نباید به دلیل دخالت سیاسیون سبب کم رنگ شدن مشکلات حوزه اجتماعی به ویژه کم رنگ شدن آسیب‌های اجتماعی شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در سایر کشورهای دنیا مسائل اجتماعی دستخوش جابه‌جایی دولت‌ها قرار نمی‌گیرد یا با حفظ ارکان تنها با تغییرات کمی مواجه می‌شود اما در کشور ما مباحث اجتماعی مانند طلاق، آسیب‌های نو پدید، اعتیاد، مشکلات حوزه زنان، معیشت، تکریم مراجعین و غیره سیر قهقرایی پیدا کرده به گونه‌ای که این آسیب‌ها در دوره های مختلف افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه رتبه ایران در بین کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته به لحاظ آسیب اجتماعی نامناسب است به گونه‌ای که هنوز امکان مهار آن را پیدا نکرده ایم، ادامه داد: با وجود قانون مناسب، خوب و اهداف و شعارهای مطرح از سوی دولت‌ها، حقوق شهروندی هنوز عملیاتی نشده است، زیرا نظام جامع پیشگیری و مقابله با آسیب‌های اجتماعی در کشور وجود ندارد، بنابراین در شرایط کنونی تعیین تکلیف رفع معضلات اجتماعی می‌بایست در اختیار دانشمندان اجتماعی قرار گیرد زیرا به این علم مسلط هستند.

هاشمی معتقد است: قانون، منشور و تمامی طرح های تحولی نیاز به ساختاربخشی دارند، در حقیقت منشور حقوق شهروندی باید  دستگاه‌ها را مجاب به اجرای حقوق شهروندی کند، هرچند دیر ارائه شدن این کار را مشکل ساز می‌کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نامه‌ای از سوی کنگره بین المللی حقوق شهروندی به رئیس مجلس زده‌ایم و ضمن گزارش عملکرد درخواست ورود مجلس به موضوع حقوق شهروندی را مطرح کرده‌ایم، گفت: کنگره بین المللی حقوق شهروندی ظرفیتی برای قوای سه گانه است که می‌توانند برای عملیاتی شدن منشور از آن استفاده کنند، در واقع این منشور پیش از ابلاغ از سوی سمن‌ها و کنگره حقوق شهروندی مورد بررسی قرار گرفت ضمن آنکه کنگره هم بخشی از مفاد آن را بررسی و پیشنهاد کرده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet