شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/10/10 12:56:48
سرویس اجتماعی
نوروزی انتقاد کرد:

کمبود اعتبارات و قاضی علت عدم اجرای قانون حمایت از خانواده/ تامین قضات مشاور زن گامی موثر در کاهش طلاق

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، کمبود منابع و قاضی را علت عدم اجرای قانون حمایت از خانواده دانست وگفت: تشکیل شعب تخصصی دادگاه خانواده و بکارگیری قضات مشاور زن گامی موثر در کاهش طلاق است.
کمبود اعتبارات و قاضی علت عدم اجرای قانون حمایت از خانواده/ تامین قضات مشاور زن گامی موثر در کاهش طلاق سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، کمبود منابع و قاضی را علت عدم اجرای قانون حمایت از خانواده دانست وگفت: تشکیل شعب تخصصی دادگاه خانواده و بکارگیری قضات مشاور زن گامی موثر در کاهش طلاق است. https://cdn.icana.ir/d/019/201608100146621316.jpg کمبود,اعتبارات,و,قاضی,علت,عدم,اجرای,قانون,حمایت,از,خانواده/,تامین,قضات,مشاور,زن,گامی,موثر,در,کاهش,طلاق Icana

حسن نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با یادآوری تاکید بر جذب سالانه 800 قاضی و 3200 کارمند در لایحه برنامه ششم توسعه در دستگاه قضا، کمبود اعتبارات و  قاضی را علت عدم اجرای قانون حمایت از خانواده دانست و گفت: کمبود اعتبارات دستگاه قضا و همچنین  قاضی علت عمده عدم تشکیل شعب رسیدگی به دعاوی خانودگی و همچنین عدم اجرای قانون حمایت از خانواده است؛ انتظار می رود اعتبارات ذکر شده در لایحه برنامه ششم توسعه برای رفع مشکلات بودجه ای دستگاه قضا تحقق یابد.

 

تمامی کارهای قضایی باید تخصصی شود

نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه تمامی کارهای قضایی باید تخصصی شود، افزود: فردی که در حوزه مواد مخدر نظریه پردازی می کند باید دورهای تخصصی روانشناسی جرم و جزا را گذرانده باشد، متناسب با رشته خود فعالیت کند و تحت هیچ شرایطی نباید در دیگر حوزه های خانواده بکارگیری شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه حوزه قضاتی که در رابطه با پرونده های سنگینی مانند کلاه برداری، جعل و اختلاس فعالیت می کنند باید ثابت باشند، افزود: همچنین قضاتی که در رابطه با مسائل عادی مانند توهین به مامور دولت و افترا فعالیت می کنند باید حوزه کاری ثابت داشته باشند؛ البته قضاتی که در حوزه خانواده فعالیت می کنند باید صددرصد در حوزه فعالیت خود ثابت باشند، از تمامی فیلترها عبور کرده و به قوانین خانواده و شرع اسلام مسلط باشند زیرا حوزه خانواده از حساسیت های بالایی برخوردار است.

 

دستگاه قضا از اول انقلاب تاکنون با کمبود بودجه و قضات روبرو بوده است/ مشکلات رافع مسئولیت دستگاه قضا نیست

نوروزی با بیان اینکه دستگاه قضا از اول انقلاب تاکنون با کمبود بودجه و قضات روبرو بوده است، تصریح کرد: این مشکلات رافع مسئولیت نیست و باید دستگاه قضا نسبت به تامین قاضی تخصصی مشاور زن اقدام کند تا از این طریق بتوان نظام مقدس خانواده را حفظ کرد.

 وی یادآور شد: متاسفانه به علت کمبود قاضی مشاور زن برخی قضاتی که در دادگاه انقلاب مشغول بوده اند پس از سال ها فعالیت و با خستگی تمام  در دادگاه های خانواده مشغول شده و به پرونده ها رسیدگی می کنند که این امر موجبات افزایش آمار طلاق را به همراه دارد؛ این در حالی است که به دلیل حساسیت پرونده های خانوادگی قضات باید با حوصله بیشتری به آنها رسیدگی کرده و همچنین به روانشناسی جرم و خانواده هم مسلط باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: دیده شده برخی زوجین به دلیل مشکلات جزئی اقدام به طلاق کرده اند در حالی که فرق میان طلاق خلع، مبارات و رجعی را نمی دانستند؛ برای رفع مشکلات حوزه خانواده باید از سویی نسبت به تامین قضات مشاور زن اقدام و از سوی دیگر قضات متبحر، کارگشته، ماهر، حاذق و تحصیلکرده به اندازه کافی در کشور داشته باشیم تا نظام خانواده متزلزل نشود.

نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری فرموده معمار کبیر انقلاب امام خمینی ( ره )  " از دامن زن، مرد به معراج می رود "، گفت: جامعه سالم وابسته به زندگی سالم است، در این رابطه باید مشاوره های قبل، حین و بعد از ازدواج مورد توجه قرار گرفته و همچنین قضات مشاور زن  هم به اندازه کافی در محاکم خانواده به کار گرفته شود تا زنان به راحتی بتوانند مشکلات خود را بیان و زندگی آنها به راحتی از هم نپاشد؛ رفع کمبود قضات مشاور زن می تواند در کاهش طلاق بسیار موثر باشد.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از افزایش آمار طلاق و همچنین افزایش ورودی پرونده های خانواده، افزود: یک زندگی سالم با توجه به مشاوره های قبل، حین و بعد از ازدواج تحقق می یابد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet