هدر موبایل
1395/10/17 10:12:53
سرویس اقتصادی
نمایندگان در گفت وگو با خانه ملت مطرح کردند؛

شاهرگ های اصلی بودجه 96 تحقق نیافتنی است/ بودجه ای که هنوز بوی طلای سیاه می دهد

لایحه بودجه سال آینده کل کشور به عنوان آخرین سند دخل و خرج سالانه دولت یازدهم در شرایطی قرار است بر مبنای قانون برنامه توسعه ششم بررسی شود که هنوز بررسی لایحه برنامه توسعه ششم در صحن علنی مجلس به اتمام نرسیده و شاهرگ های اصلی بودجه با نقدهای بسیاری مواجه است.
شاهرگ های اصلی بودجه 96 تحقق نیافتنی است/ بودجه ای که هنوز بوی طلای سیاه می دهد لایحه بودجه سال آینده کل کشور به عنوان آخرین سند دخل و خرج سالانه دولت یازدهم در شرایطی قرار است بر مبنای قانون برنامه توسعه ششم بررسی شود که هنوز بررسی لایحه برنامه توسعه ششم در صحن علنی مجلس به اتمام نرسیده و شاهرگ های اصلی بودجه با نقدهای بسیاری مواجه است. https://cdn.icana.ir/d/019/201612107975260567.jpg شاهرگ,های,اصلی,بودجه,96,تحقق,نیافتنی,است/,بودجه,ای,که,هنوز,بوی,طلای,سیاه,می,دهد Icana

 خبرگزاری خانه ملت-گروه اقتصادی: بودجه کل کشور برنامه مالی دولت است که برای یک سال مالی تهیه و حاوی پیش‌بینی درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار و برآورد هزینه‌ها برای انجام عملیاتی که منجر به نیل سیاستها و به اهداف قانونی می‌شود.

بر اساس اصل تقدم درآمد بر هزینه‌ها،پرداخت های بودجه کل کشور تحت تأثیر دریافت های دولت است. مکانیزم تهیه و تنظیم بودجه کل کشور ایجاب می‌کند که ابتدا توان دریافتی‌های دولت در سال بودجه‌ای مربوط، پیش‌بینی و سپس بر اساس آن پرداختی‌ها را مشخص نماید. با توجه به مقررات قانون بودجه کشور تمام دستگاههای استفاده‌کننده از بودجه کل کشور باید پیش‌نیازهای اعتباری خود را برای سال بعد در قالب ارقام به سازمان برنامه و بودجه ارسال کند.

رئیس جمهوری یکشنبه 14 آذر بودجه 1085 هزار میلیارد تومانی سال آینده را به عنوان آخرین بودجه دولت یازدهم به مجلس تحویل داد؛ بودجه‌ای که به گفته روحانی، وابستگی کمتری به درآمدهای نفتی دارد، اما ارقام بودجه سال 96 نشان می‌دهد که میزان درآمد پیش‌بینی شده از محل فروش نفت و فرآورده‌های نفتی و سهم آن در کل منابع بودجه سال آینده رشد چشمگیری داشته است.

دولت یازدهم در این بودجه قیمت دلار را 3هزار و 300 تومان و قیمت نفت را در هر بشکه 50 دلار دیده است، همچنین در این لایحه درآمد نفت را 110 هزار میلیارد تومان،مالیات را 112 هزار میلیارد تومان و سقف بودجه را نیز 320 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرد، این در حالی است که انتظار این بود که میزان نقش نفت در بودجه بیش از 20 تا 25درصد نشود که ظاهرا این موضوع تحقق نیافته است.

یکی دیگر از نقاط ضعف بودجه در این است که تقریبا میزان نفت و مالیات در لایحه بودجه با هم برابر دیده شده که دلیل آن افزایش قیمت نفت و پیش بینی ادامه رکود برای کاهش درآمد اصناف از این حیث که مشاغل نمی‌توانند مالیات بدهند است، چرا که عدم تحقق درآمدهای مالیاتی علت تکیه بیشتر دولت بر درآمدهای نفتی است که این بزرگترین چالش و ضعف پیش روی این لایحه است.

تعیین نرخ دلار در بودجه برای این است که درآمدهای حاصل از نفت را تبدیل به ریال کنیم، اما چه بخواهیم و چه نخواهیم نرخ ارز در بازار ایران اثرگذار خواهد بود و براساس قانون بودجه، تعیین نرخ دلار بر طبق نرخ شناور است و نباید اجباری تعیین شود.

متاسفانه همانند گذشته بودجه جاری کشور زیاد بوده و در بودجه 96حدود 86 درصد است و حدود 14 درصد مربوط به تملک دارایی است و دولت حجم زیادی از بودجه را بلعیده است تا برای 14 درصد کار کند که براساس سابقه سنواتی این درصد هیچگاه محقق نشده است.

در این گزارش نظرات کارشناسان را در مورد نقاط قوت و ضعف جویا شده‌ایم. در مجموع، می‌توان غفلت از تقویت بخش‌های مولد و صنعت، کم‌تحرکی در کاهش وابستگی به نفت، عدم افزایش پایه‌های مالیاتی، بالا بودن هزینه‌های جاری نسبت به بودجه عمرانی، بی‌توجهی به حذف یارانه ثروتمندان  را از جمله نقاط ضعف بودجه سال آینده از نظر کارشناسان دانست.

این در حالی است که حجت الاسلام روحانی طی سخنانی در صحن علنی مجلس به هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس، گفت: دولت در لایحه بودجه دو رسالت را دنبال می کند، رسالت اول ارائه خدمات از محل بودجه عمومی در بالاترین سطح با توجه به محدودیت منابع بوده و رسالت دوم اهرم کردن منابع بودجه دولتی برای فعال کردن بخش غیردولتی برای رشد و تحرک اقتصادی می‌باشد.

رئیس جمهور همچنین چندی پیش با برشمردن ویژگی‌های بودجه سال 96 کل کشور اعلام کرده بود که در این بودجه، چهار اولویت دیده شده که جزو برنامه دولت در برنامه پنج ساله نیز هست؛ او به این نکته اشاره کرده بود که اولویت در زمینه آب،  فاضلاب،  محیط‌زیست و ریل، در بودجه سال 96 به خوبی دیده شده است که بنا است برای آن،  10 هزار میلیارد تومان منابع مالی اختصاص یابد.

وی البته در زمان ابلاغ بخشنامه بودجه سال 96 کل کشور، رسالت بودجه دولت در سال  آینده را حفظ ثبات اقتصادی کشور و تثبیت دستاورد کاهش تورم،در کنار کمک به شتاب‌گیری روند رو به رشد تولید ملی و افزایش نرخ رشد اقتصادی در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه دانسته بود.

البته دولت و کارشناسان نقاط قوت بودجه سال آینده را توجه به ظرفیت‌های بخش خصوصی، نگاه واقع‌بینانه به پیش‌بینی  قیمت نفت و ارز، توجه نسبی به بخش کشاورزی عنوان می کنند.

خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با نمایندگان کمیسیون های برنامه، بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی به بررسی مسائل اصلی بودجه یعنی نرخ ارز، قیمت نفت، میزان مالیات، بودجه جاری ، بودجه عمرانی و چهار محور آب، فاضلاب، شبکه ریلی و محیط زیست که رئیس جمهور بر آن تاکید کرد، پرداخته است.

 

نام نماینده مجلس

قیمت نفت

نرخ ارز

میزان مالیات

بودجه عمرانی

بودجه جاری

چهار محور اصلی دولت

معصومه آقاپور

قیمت دیده شده برای نفت در حالت خوشبینانه است/ هر یک دلار کاهش ما 2 هزار میلیارد تومان رقم بودجه دچار تلاطم می شود/ مطمئنا بعید می دانم مجلس با قیمت 50 دلار موافقت کند چرا که واقع بینانه نیست

 

شرایط فعلی کشور نشان دهنده عدم ثبات و تعادل این قیمت بوده و مطمئنا با افزایش تقاضا با مشکل روبرو خواهیم بود / در شرایط رکود فعلی این قیمت تورم مثبت ایجاد می کند و انگیزه برای تولید داخلی را بالا می برد

بشدت مخالف نرخ دیده شده در بودجه هستم/ افزایش شاخص های محاسبه مالیات سمی برای تولید داخلی است

افزایش بودجه عمرانی بهترین کاری است که دولت انجام داده، چرا که این اقدام باعث افزایش رفاه، ایجاد اشتغال و بهبود زیر ساختارها می شود، البته منابع برای این امر از چاپ اوراق می باشد

 

افزایش داشته و معتقدم این افزایش در شرایط فعلی کشور اصلا به صلاح نیست/ باید یارانه ها را تکلیف اش مشخص کنیم و رقابت را در صنایع اقتصادی افزایش دهیم

برنامه های خوبی از سوی دولت در این خصوص دیده شده است/ باید از نفت  و گاز در بودجه خداحافظی کنیم / تنها راه نجات ایران تولید و افزایش سهم بازار و تحرک بیشتر است.

علی اکبر کریمی

قیمت زیر 50 دلار می تواند مناسب باشد/ باید پیش بینی های لازم را برای جلوگیری از مشکلات احتمالی به کار برد/

 

در بودجه باید حداقل ها را در نظر گرفت ، چرا که با تلاطم در بازار نفت احتمال وجود مشکل برای کشور وجود خواهد داشت. باید ثبات را در بازار ارز حاکم کرد

اشکالات زیادی به آن وارد است/ بر اساس واقعیت ها نوشته نشده است/ در شرایط فعلی رکود در تولید بر بی تحرکی اقتصادی افزایش می دهد/ ادعای دقیقی برای افزایش مالیات نیست/ فشار به مردم وارد می شود بویژه فعالان اقتصاد

فعالیت های عمرانی در کشور بشدت کاهش یافته است/ عمده مطالب در بحث بودجه عمرانی اوراق است و نقدینگی کمتر در آن وجود دارد

یکی از راهکارهای منطقی برای جلوگیری از رکود در کشور کاهش بودجه جاری می باشد/ دولت باید هزینه های خود را کاهش دهد/ شاهد افزایش بودجه جاری بجای بودجه عمرانی هستیم

این محورها مطلوب است، اگر سهم مناسبی برای ان اختصاص داده شده باشد/ مشکلاتی در طرح های عمرانی است که منابع این طرح ها بوسیله اوراق  تامین خواهد شد.

 

سید ناصر موسوی لارگانی

علیرغم اینکه شعار دولت این بود که از تک محصولی و وابسته بودن به نفت فاصله خواهد گرفت، ولی حقیقتا بودجه 96 این را نشان نمی دهد/ هنوز وابستگی شدید به نفت با این قیمت کاملا احساس می شود/

برخلاف اینکه گفته می شود که به دنبال ارز تک نرخی هستیم ولی در بودجه به نظر بیشتر از 3 هزار تومان گنجایش ندارد/ با توجه به نواسانات موجود این قیمت باعث ایجاد اختلال در بازار خواهد شد و تولید کنندگان را با چالش مواجه خواهد کرد.

اگر در شرایط رکود با افزایش مالیات به تولیدکنندگان فشار وارد کنیم مشکلات فراوانی به مردم وارد می شود/ این مبلغ اگر برای کسانی که از مالیات در سالهای قبل فرار کرده اند باشد قابل قبول است/ با این شرایط باعث نابودی تولید در کشور می شود.

...اعداد و ارقام بودجه نسبت به سال قبل افزایش داشته است، ولی سئوال این است که چه اتفاقی افتاده که این رقم عنوان شده است/ با توجه به اینکه هیچ تحول شگرفی در عرصه اقتصادی برای کشور نیافتاده دولت چگونه می خواهد این رقم را تامین نماید/ این بودجه تنها و تنها برای کارکرد انتخاباتی مطرح شده است.

 

برخی نهادهای دولتی مانند ریاست جمهوری افزایش بسیار چشمگیری را داشته و حقیقتا جای تعجب دارد این رقم ها/ باید تا جای که ممکن است از هزینه های تشریفاتی و جاری در بودجه کاسته شود.

 

شعار خوبی است اگر البته تحقق یابد/ با این اوضاع بعید به نظر می رسد، نتیجه ای داشته باشد

مهرداد لاهوتی

رقم 50 دلار زیاد است و نمی تواند منطقی باشد و امکان بوجود امدن مشکل وجود دارد/ بین 40 تا 50 دلار منطقی تر است

حدود 10 درصد افزایش داشته و به نظر متناسب با تورم و اوضاع بازار دیده شده است

عدد دیده شده از سوی دولت غیر منطقی و دست نیافتنی است/ این رقم مطمئنا تحقق نمیاید

متاسفانه بیشتر بودجه عمرانی دولت در بودجه استاد و اوراق مشارکتی است و باید دقت بیشتری در این موضوع شود تا منطقی تر شود.

افزایش چشمگیری داشته باید تلاش کرد تا از هزینه های اضافی کاسته شود/ باید از بروز مشکلات برای بودجه جلوگیری کرد.

امیدواریم که اعداد و ارقام و برنامه های دیده شده عملیاتی شود ولی باید منتظر ماند و دیدامکان به نتیجه رسیدن دارد یا خیر

هادی قوامی

اگر قیمت 50 دلار باشد مناسب است ، البته برآوردها بیشتر است/ قیمت حداقل ها دیده شده است.

 

قیمت 3300 حداقل است و امیدوارم با نوسان بازار مشکلی بوجود نیایید

با توجه به شرایط موجود بازار وکشور امیدوارم محقق شود/ البته کمی سخت است

متاسفانه بودجه جاری کشور بودجه عمرانی را می بلعد و این بودجه نتیجه بخش نخواهد بود

 

افزایش داشته و باید کمی کنترل شود/ افزایش بودجه جاری فشار بر مردم وارد می کند

 

شاهد بودجه خوبی در این طرحها هستیم و امیدواریم که عملیاتی شود.

عزت الله یوسفیان ملا

کمتر از 50 دلار برای کشور مشکل بوجود می آورد/ این قیمت عادلانه است/ نباید کمتر از آن شود.

به واقعیت ها نزدیک تر است/ ولی باید احتیاط کرد چرا که اگر قیمت بازار دچار تلاطم شود مشکلاتی برای مردم و سرمایه گذاران بوجود خواهد آورد/

این افزایش بعید می دانم که مناسب باشد/ با این اوضاع تولید و رکود باعث سرگردانی بازار می شود و شاید بخشی از تولید متوقف شود.

مطمئنا جوابگوی وضع موجود نیست/ بیشتر از اوراق استفاده شده است و دولت باید جوابگوی این اسناد باشد/ با این شرایط بعید می دانم که بودجه برای کارهای عمرانی مهیا باشد.

متاسفانه بودجه جاری افزایش زیادی داشته است/ باید حداقل هزینه ها را دید و از مسائل اضافی پرهیز کرد / قول دادن و عمل نکردن مشکلاتی را برای دولت بوجود می اورد/ باعث می شود که بودجه عمرانی به سمت بودجه جاری سوق پیدا کند.

بودجه خوبی دیده نشده و اعداد و ارقام مناسب نیست....بعید است که این پروژه ها به ثمر برسد/ یک تضاد در بودجه وجود دارد/ باید تعادل برقرار شود

غلامعلی جعفرزاده

به نظرم نباید بیشتر از 45 تا 47 دلار بسته شود/ باید قیمت نفت در بودجه کمی محافظه کارانه نوشته شود/ باید پایین ترین رقم در بودجه دیده شود/ انتظار ما این بود که سهم نفت در بودجه سال آینده حدود 25 درصد باشد که این مسئله تحقق نیافته است

با توجه به نوسان قیمت ارز در بازار باید کمی با احتیاط بیشتری به این قیمت نگاه کرد تا  مشکلی برای تولید کنندگان به وجود نیاید

واقعی نوشته شده است/ سازمام مالیاتی نباید اجازه تبعیض در امور مالیاتی را بدهد. این تبعیض ها ناروا است/ متاسف می شوم در مالیات مسئولان فقط سراغ مردم می روند.

 

کماکان انتظار کاهش هزینه های جاری دولت را داریم

 

منصور مرادی

باید نسبت به تعیین قیمت نفت نگاه بین المللی و جهانی داشت/ قیمت دیده شده مناسب است و امیدواریم با افزایش قیمت ها شرایط برای ما هم بهتر شود

 

باتوجه به نوسانات بازار ارز باید دقت بیشتری به خرج داد/در شرایط موجود و افزایش قیمت ها برای افرادی که مبادلات تجاری می کنند کمی سخت می شود.

 

با توجه به شرایط رکود در کشور افزایش داشته که مشکلاتی را مطمئنا برای تولید کنندگان بوجود می اورد/ امیدوارم که محقق شود.

بستگی به وصول درآمد مالیاتی و فروش نفت دارد/ متاسفانه همه دولت وابسته به فروش اوراق شده است و اگر محقق نشود ضربه سنگینی به مردم و دولت می زند

متاسفانه بودجه جاری دولت افزایش زیادی داشته و باید با کاهش آن به سمت بودجه عمرانی آنها را سوق داد.

متاسفانه فقط این موارد گفته شده و اعداد و ارقام مناسبی برای آنها در بودجه لحاظ نشده است/ به تحقق بودجه برای به نتیجه رسیدن آنها خوش بین نیستم/ دولت خوب قول و حرف می زند ولی انجام نمی دهد.

اسماعیل جلیلی

قیمت 50 دلار منطقی و حتی از پیش بینی ها کمتر است/ باید مواظب نوسانات بازار بود/ باید با نگاه بدبینانه لحاظ شود تا مشکلی برای کشور بوجود نیاورد

قطعا با نظر کارشناسی نوشته شده است ولی باید سعی کرد که با توجه به نوسانات بازار آزاد نرخ به واقعیت هانزدیک تر باشد

با توجه به مشکلات موجود در کشور در عرصه تولیدو رکود کمی سخت گیرانه است/

منوط به تحقق درآمدهای دولت دارد / تجربه نشان داده که بین 50 تا  60 درصد محقق می شود

از گرفتاری های اجتناب ناپذیر دولت است/ نسبت به کل بودجه کشور کمی بالا است و باید مقداری کاهش یابد، چرا که از پویایی و تحرک دولت می کاهد

 

 

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet