شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/10/17 09:36:13
سرویس اجتماعی
کمالی پور:

نبود قضات متخصص موجب اطاله دادرسی شده است/افزایش قاضی به کاهش پرونده‌ها کمکی نمی‌کند

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از نبود وجود قضات متخصص در کشور، گفت: نبود قضات متخصص موجب اطاله دادرسی شده است.
نبود قضات متخصص موجب اطاله دادرسی شده است/افزایش قاضی به کاهش پرونده‌ها کمکی نمی‌کند نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از نبود وجود قضات متخصص در کشور، گفت: نبود قضات متخصص موجب اطاله دادرسی شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103201192988.jpg نبود,قضات,متخصص,موجب,اطاله,دادرسی,شده,است/افزایش,قاضی,به,کاهش,پرونده‌ها,کمکی,نمی‌کند Icana

یحیی کمالی‌پور در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص ضرورت‌های آموزش قضات، گفت: دنیای پیشرفته امروزی می‌طلبد همه کسانی که عهده‌دار مسئولیتی هستند از تخصص لازم برخوردار باشند، دستگاه قضایی کشور نیز از این موضوع مستثنی نبوده و در حوزه‌های مختلف کیفری، حقوقی و حتی خانواده و اطفال باید دنبال تربیت قضات متخصص باشد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آیین دادرسی کیفری که اخیر تصویب است بنا را بر کار تخصصی قضات گذاشته است، تصریح کرد: تا به امروز به معنای واقعی در حوزه‌های تخصصی قضات را تربیت نکرده‌ایم، دادگاه کیفری اطفال ایجاد شده اما قضات سایر دادگاه‌ها با حفظ سمت موظف به رسیدگی پرونده کیفری اطفال شده‌اند.

وی افزود: پیشرفت در حوزه قضا راهی جز تربیت قضات تخصصی مربوط به حوزه‌های مختلف حقوقی و قضایی ندارد، به نظر می‌رسد آسیب سپردن امور حساس دستگاه‌ قضی به دست افرادی که از تخصص لازم برخوردار نیست به مردم و جامعه وارد می‌شود،  در واقع عدم وجود قضات متخصص موجب اطاله دادرسی شده است هرچند برخی معتقدند افزایش پرونده‌ها دلیل اطاله دادرسی است.

کمالی‌پور با اشاره به وجود پرونده‌های تکراری در مجامع قضایی، گفت: متاسفانه غالب پرونده‌ها تکراری است، زیرا وقتی افراد به حق خود نمی‌رسند راه‌های متعددی را برای رسیدن به حق خود طی می‌کنند، متاسفانه در حوزه اختلافات خانواده، زنان جهت وصول حق خود باید پرونده نفقه، پرونده مهریه، پرونده طلاق، پرونده حضانت طفل و پرونده سرپرستی را تکمیل و ارائه کنند در صورتی که اگر قاضی در ابتدا به صورت منسجم تصمیم‌گیری کند نیازی به این تعداد پرونده‌سازی نیست.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این تعداد پرونده به مثابه پرداخت هزینه چند برابر و طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها و نهایتا عدم تعیین تکلیف موضوع است، این نوع اقدامات نه تنها آسیب بسیاری به مردم وارد می‌کند بلکه نوعی بی اعتمادی را هم به وجود می‌اورد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه باید قضات متخصص درمیدان عمل تربیت کرد، یادآور شد: دادگاه‌های کیفری نیازمند قضات متخصص امور کیفری و باتجربه است، در غیراین صورت افزایش قاضی مشکلات این حوزه را حل نخواهد کرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet