شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/03/06 18:02:00
سرویس فرهنگی

مجلس پیشرو در استفاده از فناوری‌های نوین

**در هفته‌ای که در روزهای پایانی آن قرار داریم، نمایندگان، کارکنان و میهمانان مجلس شورای اسلامی شاهد افتتاح و راه‌اندازی پروژه‌هایی در محل مجلس بودند که عمدتا در جهت تسهیل انجام وظایف نمایندگی نمایندگان طراحی شده‌اند.

آغاز بهره برداری عملیاتی از دو سامانه جانامه‌ای الکترونیکی و صندوق صوتی نمایندگان

بهره برداری عملیاتی از سامانه‌های جانامه‌ای الکترونیکی و صندوق صوتی نمایندگان ظهر روز یکشنبه سوم خرداد ماه با حضور "سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" نایب رییس مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

سامانه جانامه‌ای الکترونیکی با داشتن قابلیت جستجو  این امکان را به نمایندگان می‌دهد تا به مطالب مورد نیاز خود دسترسی پیدا کرده و پس از مشاهده برای چاپ آن اقدام کنند.

بهره برداری از این سامانه با جلوگیری از چاپ همه مطالب برای تمامی نمایندگان، میزان قابل توجهی صرفه‌جویی را در بر خواهد داشت.

همچنین نامه‌های رسیده به مجلس نیز در این سامانه قابل دسترسی می‌باشد.

سامانه صوتی مجلس نیز امکان ارتباط موکلین با نمایندگان مجلس را با استفاده همزمان از 60 خط در یک کد سراسری کشور به شماره 9626 فراهم می کند.

رایگان بودن تماس مردم و وجود راهبرد صوتی جهت هدایت تماس‌ها و سوالات مردم با صندوق صوتی از جمله مزایای طرح سامانه صوتی نمایندگان مجلس می‌باشد.

همچنین ارائه کد مخاطب برای دریافت سوالات خود، ثبت ملاقات مردمی به صورت خودکار توسط سیستم صوتی، هدایت تماس مردمی توسط راهبر سیستم تا میز نمایندگان در هنگام عدم پاسخ از دیگر خدمات این طرح می‌باشد.

در این سامانه نمایندگان و مسئولین دفاتر می‌توانند با کد مخصوص از قبل تعیین شده وارد صندوق مربوطه شده و از محتویات صندوق خود مطلع شود.

در مراسم آغاز بهره برداری عملیاتی از دو سامانه جانامه‌ای الکترونیکی و صندوق صوتی نمایندگان، علاوه بر نایب رییس مجلس،  تعدادی از اعضاء هیات رییسه و دیگر نمایندگان و "علی افراشته" رییس سازمان اداری و "مهدی علوی" رییس مرکز فناوری اطلاعت مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.

 

افتتاح سامانه تابلوی اعلانات الکترونیکی کمیسیون انرژی

سامانه تابلوی اعلانات الکترونیکی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز روز دوشنبه سوم خردادماه با حضور رییس مجلس افتتاح شد.

"علی لاریجانی" در جلسه راه‌اندازی این سامانه الکترونیک با تاکید بر ضرورت آموزش کامپیوتر و  فناوری اطلاعات برای نمایندگان گفت: در سطح بین المللی وارد یک دوره فراصنعتی می شویم و خصوصیت دوره فراصنعتی یک نقطه کانونی اش فناوری اطلاعات است و اگر افراد مسلط به این موضوع نشوند جدای از ضرر و زیان از نظر وقت و تسلط بر اطلاعات یک نوع عقب افتادگی ذهنی پیدا می کنند و باید جزو فقرای عصر جدید آنها را نامید.

وی خاطرنشان کرد: دولتها نیز اگر مسلط به فناوری اطلاعات نشوند و سیستم‌هایشان کاملا به روز نشود در عصر جدید جزو کشورهای فقیر محسوب می شوند.

لاریجانی با بیان اینکه در جهان امروز فقر و غنا به داشتن ذوب آهن و منابع طبیعی و معادنی مانند نفت و گاز نیست بلکه فقر، فقر فناوری اطلاعاتی است، تصریح کرد: جامعه‌ای که در این خصوص قادر به جمع‌آوری اطلاعات نباشد، فقیر است.

رییس مجلس ادامه داد: در مجلس هم دسترسی نمایندگان به اطلاعات مورد نیاز برای اظهار نظر دقیق در مورد طرح یا لایحه‌ای بجز تسلط بر فناوری اطلاعات راه دیگری میسور نیست.

وی تصریح کرد: نماینده‌ای که بخواهد وظیفه نمایندگی اش را بخوبی انجام بدهد باید مقدار زیادی اطلاعات را از قبل ببیند و مقایسه کند و بر اساس آن کاملا آگاهانه و از سر بصیرت رای بدهد.

لاریجانی اظهار داشت: این کار جدای از ضرورت باعث توانمندسازی نمایندگان و تسلط آنها بر قوانین می‌شود و آرائشان در مجلس کاملا دقیق خواهد بود.

وی در ادامه ضمن تشکر از دست اندرکاران اجرای طرح سامانه تابلوی اعلانات الکترونیکی در کمیسیون انرژی از آنها خواست این طرح را با سرعت در کمیسیونهای دیگر اجرا کنند تا یک همگرایی خوب در مجلس در استفاده از فناوری اطلاعات ایجاد شود.

رییس مجلس با بیان اینکه پیشگامی مجلس هم در استفاده از فناوری اطلاعات معنادار است، تصریح کرد: وقتی رهبر معظم انقلاب می فرمایند که مجلس بخش نرم افزاری نظام است شما (نمایندگان) باید  کاملا  اطلاعاتتان به روز و در استفاده از این تکنولوژی کاملا مسلط باشید.

همچنین در این جلسه کارگاه آموزشی شیوه کار با سامانه تابلوی الکترونیکی برای اعضای کمیسیون توسط مسئولان مرکز فناوری اطلاعات مجلس برگزار شد.

در مراسم افتتاح این سامانه علاوه بر رییس مجلس و اعضای کمیسیون، "علی افراشته" رییس سازمان اداری و "مهدی علوی" رییس مرکز فناوری اطلاعات مجلس نیز حضور داشتند.

 

آغاز ساخت یادمان شهیدان گمنام در مجلس

به منظور گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس، صبح روز دوشنبه پس از مراسم پر فیض زیارت عاشورا که به مناسبت سالروز فتح خرمشهر و روز مقاومت با حضور "علی لاریجانی" رئیس مجلس، "سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" نایب رئیس اول و جمعی از نمایندگان مجلس در محل یادمان شهدای گمنام مجلس برگزار شد، سیدمحمدحسن ابوترابی فرد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی کلنگ ساخت طرح یادمان شهیدان گمنام را به زمین زد.

طرح یادمان شهیدان گمنام مجلس از فرم  درخت سرو الهام گرفته که در فرهنگ ایران اسلامی به معنی آزادگی، ایستادگی و جاودانگی است.

حرکت و جهت فرم سرو به صورتی است که تداعی سرفرود آوردن و احترام می‌باشد بدین معنی که سرو با تمامی راست قامتی در برابر مقام رفیع شهید گمنام سر را بر خاک نهاده و همچنین مانند آغوش آن را در بر گرفته است.

مجموعه سایت و پله‌ها از دوائر هفتگانه تشکیل شده که تاکیدی بر جایگاه مقدس آن تربت است. فرم پله‌ها به گونه‌ای است که بازدید کنندگان را به سمت مرکز هدایت و در عین حال ریتم حرکت افراد را کم کم آهسته می‌کند و در پله آخر به صورت انفرادی بر سکوی مزار دعوت می‌نماید.

در حاشیه این مراسم، "علی افراشته" رییس سازمان اداری مجلس شورای اسلامی  در خصوص چگونگی طراحی نماد یادمان شهدای گمنام در مجلس به خبرنگار خانه ملت گفت: برای انتخاب طرح این نماد، آن را به مسابقه گذاشتیم.

وی افزود: برای این منظور هنرمندانی که توانایی انجام این کار را داشتند شناسایی کردیم و از انجمن مفاخر و مجسمه‌سازان خواستیم اسامی این افراد را به ما معرفی کنند و برای علاقمندان فرصتی تعیین کردیم تا طرح‌های خود را ارائه کنند.

افراشته اظهار داشت: همچنین ما یک هیات ژوری از اساتید بنام معماری از جمله دکتر اعتصام، دکتر عمید مسعودی، دکتر هاشمی نژاد و فرزاد دلیری تشکیل دادیم تا طرح‌های ارائه شده را مورد بررسی قرار دهند و طرح برتر را برگزینند.

رییس سازمان اداری مجلس با بیان اینکه در مجموع 27 طرح ارائه شد گفت: پس از بررسی مجموع جهات، طرح برنده اعلام گردید.

 

آغاز بهره‌برداری از سامانه بریده جراید مجلس

سامانه بریده جراید مجلس شورای اسلامی ظهر روز سه‌شنبه  توسط "محمدرضا باهنر" افتتاح شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در تالار آفتاب مجلس شورای اسلامی، سامانه بریده جراید را افتتاح کرد.

در این مراسم که با حضور جمعی از نمایندگان و علی افراشته رئیس سازمان اداری مجلس برگزار شد. کارشناسان واحد فناوری و اطلاعات مجلس توضیحاتی را در خصوص نحوه عملکرد این سامانه ارائه کردند.

امکان دستیابی روزآمد به اخبار منتشره جراید بصورت الکترونیکی، صرفه جویی در هزینه و نیروی انسانی و مدیریت وقت نمایندگان از جمله مزایای این طرح است.

این گزارش می‌افزاید:

- ایجاد کاربران مختلف با نقش‌های متفاوت برای سیستم،

- تعریف بخش‌های سازمان (دفتر یا اداره)،

- انتخاب سطوح دسترسی مختلف برای هر یک از نقش‌ها،

- دسته بندی مطالب براساس نام رسانه و موضوع در هر بخش،

- اضافه کردن خوراک خبری (RSS) به سیستم به صورت عمومی و یا به شناسه کاربری شخصی و ایجاد فهرست خوراک‌های خبری به صورت مجزا برای هر کاربر،

- ورود دستی اسناد (مانند اخبار چاپ شده) به سیستم و مدیریت آنها (شامل عنوان، تاریخ، خلاصه، متن، عکس، عنوان، عکس متن، تصویر متن سند در رسانه چاپی و دسته‌بندی‌های سند)،

- اختصاص کلمات کلیدی به هر سند،

- جستجو در پایگاه‌های اینترنتی براساس یک و یا چند کلمه اینترنتی و ذخیره صفحات نتیجه و ارائه آنها به کاربران سیستم از طریق ربات نرم‌افزار،

- جستجو توسط ربات سیستم در صفحات پایگاه‌ها (HTML) و همچنین فایل‌هایی در قالب PDF استاندارد بر روی وب،

- ذخیره و آرشیو اطلاعات خبرها و خوراک‌ها در سیستم،

- جستجو در خبرها، خوراک‌ها و آرشیو آنها،

- جستجو خودکار سیستم براساس کلمات کلیدی خاص و ارائه خبرها و یا خوراک‌های مرتبط با آنها،

- خیره خبر و یا خوراک خاص در فهرست شخصی هر کاربر جهت مراجعه مجدد به آن،

- به اشتراک گذاشتن فهرست خوراک‌ها بین کاربران سیستم (براساس استاندارد OPML)،

- ایجاد پیکربندی، نرم افزار برای هر کاربر به صورت شخصی،

- پشتیبانی از خوراک‌های چند رسانه‌ای (عکس، صدا، پادکست و ویدیو)،

- پشتیبانی از RSS 2.0 و ATOM و استفاده از سیستم Ajax در بارگذاری صفحات جهت دسترسی سریع به خبرها و خوراک‌ها از جمله خدمات سامانه الکترونیکی بریده جراید است.

نمایندگان می‌توانند با مراجعه به آدرس الکترونیکی papercut.com در شبکه اینترانت مجلس و وارد نمودن نام کاربری و کلمه عبور مختص خود می‌توانند از سامانه الکترونیکی بریده جراید استفاده نموده و اخبار دلخواه خود را مشاهده نمایند.

 

افتتاح نمایشگاه دائمی کتاب و تازه‌های نشر مجلس

محمدرضا باهنر روز سه‌شنبه همچنین نمایشگاه دائمی کتاب و تازه‌های نشر مجلس شورای اسلامی را افتتاح کرد.

در این مراسم که با حضور جمعی از نمایندگان برگزار شد مهندس علی افراشته رئیس سازمان اداری مجلس توضیحاتی را در خصوص منابع این نمایشگاه ارائه کرد.

به گفته وی، در این نمایشگاه، تازه‌ترین کتاب‌های منتشره در کشور که مربوط به حوزه‌های تخصصی کمیسیون‌های مجلس است، برای استفاده نمایندگان ارائه می‌شود.

 

بازگشایی دفتر معاونین و رابطین پارلمانی در مجلس

دفتر معاونین حقوقی و امور مجلس سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و تابلوی اعلانات الکترونیکی این دفتر  پروژه دیگری بود که روز سه‌شنبه با حضور نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی، افتتاح شد.

تابلوی اعلانات الکترونیکی با هدف اطلاع رسانی در مورد برنامه کاری معاونین و رابطین، اطلاع رسانی در مورد فعالیت‌های انجام شده و برنامه‌های آتی و همچنین اطلاع رسانی در مورد نتایج امور پیگیری شده ارجاعی از جانب نمایندگان راه‌اندازی شده است.

در این مراسم، جمعی از نمایندگان و همینطور رئیس سازمان اداری مجلس حضور داشتند.

 

راه اندازی وب سایت کمیسیون انرژی

وب سایت کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی آخرین پروژه‌ای بود که بعد از ظهر روز  سه‌شنبه با حضور "محمدرضا باهنر" نایب رئیس دوم مجلس راه اندازی شد.

مراسم راه‌اندازی این وب سایت با حضور نائب رئیس دوم مجلس، روسای کمیسیون‌های تخصصی، اعضای کمیسیون انرژی و همچنین "علی افراشته"  رئیس سازمان اداری مجلس در محل کمیسیون تلفیق برگزار گردید.

این  وب سایت تلاش خواهد داشت تا به کمک فناوری اطلاعات با اصلاح الگوی استفاده از ابزارهای ارتباطی ، شرایط کاری نمایندگان را متحول کند.

کمیسیون انرژی اولین کمیسیون تخصصی مجلس است که دارای وب سایت اینترنتی است  که از این طریق  علاوه بر انعکاس مباحث مطروحه در کمیسیون، امکان ارتباط دوسویه نمایندگان با مردم و نخبگان فراهم می شود.

به گفته علوی رئیس واحد فناوری و اطلاعات مجلس، قرار است  در آینده مطالب این وب سایت به صورت انگلیسی هم منتشر شود.

از طریق این وب سایت، لینک‌های تخصصی کمیسیون انرژی‌،  همانند آب‌، گاز‌، سازمان انرژی اتمی و پژوهشکده‌ها قابل دسترسی می‌باشد.

براساس این گزارش‌، "محمدرضاباهنر" که برای افتتاح این سایت در کمیسیون حاضر شده بود تاکید کرد: حرکت به سوی IT  یک حرکت جبری و گریز ناپذیر است و چاره‌ای جز حرکت به این سمت نداریم.

وی معتقد است که باید از ابزار روز و ابزار فناوری اطلاعات در فعالیت های عمده نمایندگان کمک گرفته شود.

باهنر ابراز امیدواری کرد با بهره گیری از این امکان، فرصت بیشتری برای نمایندگان فراهم شود  تا بتوانند به وظایف اصلی خود که همانا قانونگذاری و تدوین و تصویب قانون است بپردازند.

"علی افراشته" رئیس سازمان اداری مجلس  که در این جلسه حضور داشت نیز بر استفاده از ظرفیتIT   در کلیه امور نمایندگی تاکید دارد و می گوید: با افتتاح شبکه ملت می توانیم دفاتر نمایندگی را از شهرستانها به تهران ارتباط دهیم ، همچنین پیگیری برخی کارهای نمایندگان در شهرستانها از این طریق  امکانپذیر است.

به گفته وی مهمترین مسئله در بهره گیری از تکنولوژی و ظرفیت ها ، بحث آموزش است، از این رو آموزش نمایندگان در کمیسیون  انرژی آغاز شده است.

رئیس سازمان اداری مجلس بر ضرورت برقراری ارتباط هرچه بیشترمردم و نخبگان با نمایندگان از طریق وب سایت تاکید می کند و معتقد است باید از این ابزار برای برقراری ارتباط بین کمیسیونهای تخصصی مجلس و دانشگاهها بهره گرفت تا تالارهای گفتگوی مجازی و اتاق فکر مجلس در مراکز علمی محقق شود.

افراشته با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح الگوی مصرف، خاطر نشان کر: ما در مجلس به دنبال آن هستیم که با استفاده از  IT، الگوهای مصرف را اصلاح کنیم و گام‌های جدیدی در تحقق مدیریت زمان برداریم.

دکتر کاتوزیان نیز از سازمان اداری و همکاران نماینده عضو کمیسیون برای خلق این حرکت سپاسگزاری نمود و اظهار امیدواری کرد در مسیر نقش نرم‌افزاری مجلس برای خدمت به نظام از تمام ظرفیت‌های IT بهره گرفته شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet