خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/10/26 11:30:51
سرویس اجتماعی
بختیار مطرح کرد:

جذب قضات متخصص موجب کاهش اطاله دادرسی می‌شود/ تعیین مدت زمان بررسی پرونده‌های قضایی در برنامه ششم

عضو کمیسیون حقوقی‌وقضایی مجلس با تاکید بر اینکه جذب قضات متخصص موجب کاهش اطاله دادرسی می‌شود، گفت: در جدولی معین در برنامه ششم توسعه مدت زمان بررسی هر پرونده قضایی، حقوقی، کیفری مشخص شده است.
جذب قضات متخصص موجب کاهش اطاله دادرسی می‌شود/ تعیین مدت زمان بررسی پرونده‌های قضایی در برنامه ششم عضو کمیسیون حقوقی‌وقضایی مجلس با تاکید بر اینکه جذب قضات متخصص موجب کاهش اطاله دادرسی می‌شود، گفت: در جدولی معین در برنامه ششم توسعه مدت زمان بررسی هر پرونده قضایی، حقوقی، کیفری مشخص شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201607105290824919.jpg جذب,قضات,متخصص,موجب,کاهش,اطاله,دادرسی,می‌شود/,تعیین,مدت,زمان,بررسی,پرونده‌های,قضایی,در,برنامه,ششم Icana

علی بختیار در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح یادآوری ماده مصوب برنامه ششم توسعه در صحن علنی مبنی بر جذب سالانه 800 قاضی توسط قوه قضاییه و در توضیح ضرورت‌های آموزش قضات، گفت: با حکم مجلس شورای اسلامی مجلس اجازه جذب سالانه 800 قاضی را به قوه قضاییه داد از این رو انتظار است دستگاه قضا به دو موضوع مهم تخصصی شدن قضات و کاهش اطاله دادرسی ضمن جذب قضات توجه داشته باشد.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بکارگیری قضات متخصص به کاهش تعداد پرونده‌ها و اطاله دادرسی به ویژه در حوزه حقوقی تاثیر بسیار دارد، افزود: با حکم مجلس می‌توان شاهد ارتقا قوه قضاییه، افزایش توانمندی، اجرای عدالت و حق‌خواهی بود.

وی ادامه داد: در صورتی که قضات متخصص وکارآمد جذب دستگاه قضا شوند اصل 156 قانون اساسی و احکام این قانون مبنی بر رسیدگی و صدور حکم، احیای حقوق عامه، نظارت بر حسن اجرای قوانین، کشف جرم و تعقیب مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام و اقدامات مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان دنبال شده و به شکل کامل‌تری تحقق پیدا می‌کند.

بختیار معتقد است: آموزش و جذب قضات متخصص در کاهش تعداد پرونده ها نقس اساسی دارد زیرا موجبات کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها را فراهم می آورد، از این رو در برنامه ششم توسعه جدولی اضافه کردیم که زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی را تسهیل می‌کند به نوعی که سالانه این مدت زمانی باید کاهش یابد.

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در جدول مذکور پرونده‌های قضایی در بخش‌های مختلف تفکیک شده‌اند به شکلی که برای هر کدام از پرونده‌های حقوقی، کیفری، خانواده یا غیره مدت زمان بررسی مشخص است، دیوان محاسبات نیز نظارت خود را باید به شکل مستمر داشته باشد و در صوتی که این احکام عملیاتی نشود طبق مقررات و اصول قانون اساسی برخورد می‌شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet