هدر موبایل
1395/10/26 10:46:46
سرویس اقتصادی
نوراله زاده:

ارسال لایحه اعطای تسهیلات از منابع صندوق توسعه برای اشتغال به مجلس/ امکان بهره‏ مندی طرح‏ های خُرد از منابع صندوق توسعه ملی فراهم شود

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، از ارسال لایحه اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، عشایری و مرزی به مجلس خبر داد.
ارسال لایحه اعطای تسهیلات از منابع صندوق توسعه برای اشتغال به مجلس/ امکان بهره‏ مندی طرح‏ های خُرد از منابع صندوق توسعه ملی فراهم شود مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، از ارسال لایحه اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، عشایری و مرزی به مجلس خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201701104441599682.jpg ارسال,لایحه,اعطای,تسهیلات,از,منابع,صندوق,توسعه,برای,اشتغال,به,مجلس/,امکان,بهره‏,مندی,طرح‏,های,خُرد,از,منابع,صندوق,توسعه,ملی,فراهم,شود Icana

اصغر نوراله زاده درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ارسال لایحه اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته،عشایری و مرزی به مجلس، گفت:این لایحه در نوبت بررسی درصحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار دارد و اکنون نگاه جوانان جویای کار به تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوخته شده است.

نوراله زاده تصریح کرد:براساس این لایحه که یک فوریت آن به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛معادل ریالی مبلغ یک و نیم میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی در اختیار بانک های عامل و صندوق کارآفرینی امید قرار می گیرد تا نسبت به پرداخت تسهیلات قرض ‏الحسنه اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته،عشایری و مرزی اقدام شود.

انتقاد از کمبود منابع مالی صندوق کارآفرینی امید

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در ادامه از کمبود منابع مالی این صندوق خبرداد و گفت: با توجه به جمعیت زیادی که وارد بازار کار می شوند و ضرورت ایجاد بستر مناسب برای اشتغال جوانان،کمبود منابع مالی صندوق، به عنوان یکی از موثرترین حامیان جوانان جویای کار،‌فعالیت این صندوق را با مشکل مواجه ساخته است.

وی افزود:جمعیتی بالغ بر 17 میلیون نفر بین 15 تا 29 سال سن دارند و حدود 51 درصد این جمعیت را بانوان تشکیل می دهند؛اگر فرض کنیم 10 درصد این مخاطبان را در مقیاس تولیدات کوچک خانگی و کارگاهی حمایت مالی کنیم، بازهم صندوق توان مالی برای ارائه خدمت به این تعداد را ندارند.

منابع کافی برای ایجاد اشتغال در دست نداریم

نورالله زاده ادامه داد:اگر سرانه ایجاد اشتغال برای هر فرد را 20 میلیون تومان درنظر بگیریم ؛نیازمند حدود هفت هزار میلیارد تومان منابع در هرسال در طی برنامه ششم توسعه هستیم،ولی منابعی موجود سالانه یک هزار میلیارد تومان است که آن هم از محل بازگشت اقساط می باشد و این موضوع، مهم ترین دلیلی است که نمی توانیم حتی بخش کوچکی از جوانان متقاضی را حمایت کنیم.

وی گفت:اگر این اتفاق درطول برنامه ششم رخ بدهد و منابعی دراختیار این صندوق قرار گیرد و یا ما بتوانیم به عنوان عاملیت صندوق توسعه ملی باشیم تا طرح های خُرد به صورت ریالی، همچون طرح های بزرگ و ارزی در این صندوق سهمی داشته باشند، می توانیم برای تعداد زیادی از جوانان فرصت کسب و کار ایجاد کنیم.

نورالله زاده افزود:جوانی که کارگاه کوچک راه اندازی می کند؛باید از صندوق توسعه ملی سهمی داشته باشد ،ولی نظام قانونگذاری ما هیچ وقت به این موضوع توجهی نکرده است و در قانون آورده اند که فقط کسب و کارهای بزرگ و متوسط آن هم به صورت ارزی از صندوق توسعه ملی می توانند تسهیلات دریافت کنند.

امکان بهره مندی طرح های خُرد از منابع صندوق توسعه ملی فراهم شود

وی ادامه داد: نظام قانونگذاری کشور باید طوری طراحی شود که امکان بهره‏ مندی طرح‏های خرد هم از منابع صندوق توسعه ملی فراهم شود و گرنه این جوانان مورد حمایت مالی قرار نمی گیرند.

نوراله زاده افزود: تجربه نشان داده است که کسب و کار خُرد به کسب و کار بزرگ تبدیل می شود و رشد می ‏کند و امیدواریم مجلس شورای اسلامی ابزار قانونی را دراختیار دولت قرار دهد تا دولت بتواند این گونه خدمات را به مردم ارائه دهند.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در پایان اظهار امیدواری کرد مجلس شورای اسلامی با تدبیر مناسب و تصویب لایحه ارسالی دولت، زمینه را برای رفع کمبودهای مالی صندوق و پرداخت تسهیلات اشتغال به کسب و کارهای خانگی،خُرد و کوچک فراهم آورده تا دوباره شاهد ایجاد و رونق کسب و کار در نزد جوانان باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet