انتخابات ریاست جمهوری
1386/07/18 14:25:00
سرویس سیاسی

گفت وگوی اختصاصی حداد عادل با شبکه تلویزیونی یورو نیوز

رییس مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه درآخرین برنامه خود در ژنو در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار شبکه خبری یورو نیوز شرکت کرد .

 

غلامعلی حداد عادل در ابتدای این مصاحبه درباره لغو سفر خود به استراسبورگ فرانسه گفت : قرار بود بنا به دعوت رییس مجمع  پارلمانی شورای اروپا در اجلاس پاییزه این مجمع سخنرانی کنم اما به علت ان که    روسای دو فراکسیون شورای اروپا  با سرکرده گروهک تروریستی منافقین دیدار کرده و به ادعاهای او در باره ایران توجه کرده بودند، تصمیم گرفتم در اعتراض به این اقدام سفر خود را در آخرین ساعات لغو کنم و در واقع با این کار می خواستم به آنها پیام دهم که چرا رفتار دوگانه دارند،  در یکجا تروریسم را محکوم می کنند و خودشان و حتی آمریکایی ها تروریست بودن منافقین را تایید می کنند  و در عین حال سرکرده های آنها را که تحت تعقیب پلیس بین الملل هم هستند  به شورای اروپا دعوت می کنند .

  حداد عادل در باره وجود دموکراسی در ایران گفت : دموکراسی که در ایران وجود دارد شما در کشورهای منطقه شاهد آن  نیستید همه ارکان کشورما از طریق رای گیری و شرکت مردم در انتخابات  شکل می گیرد و در واقع  اصل انقلاب ما با اراده مردم بوجود آمده است  ودر طول بیست و هشت سال  بعد از آن ، تقریبا هرسال یک انتخابات برگزار کردیم ولی نمی دانیم غربی ها با چه انگیزه ای در باره نبود  دموکراسی در ایران اظها ر نظر می کنند .

   وی در خصوص برقراری صلح در خاورمیانه از طریق برگزاری کنفرانس های بین المللی گفت : من به نتیجه این کار خوش بین نیستم زیرا در گذشته کنفرانس هایی مانند اسلو، مادرید و کمپ دیوید تشکیل شد ولی نتیجه ای نداشت . نکته مهم آن است که هرکنفرانسی با  هرتعداد از سران کشورها تشکیل شود و در آن صلح براساس عدالت ، مورد نظر نباشد به هیچ نتیجه ای نخواهد رسید.

    رییس مجلس شورای اسلامی در مورد ادعاهای وزیر خارجه فرانسه علیه ایران تاکید کرد : ما به آقای کوشنر و دوستان فرانسوی توصیه می کنیم از آمریکایی ها تقلید نکنند ،ایران همیشه معتقد بوده که اروپا بهتر است در مسایل بین المللی مستقل باشد .ما اروپای مستقل را بیشتر به نفع صلح می دانیم تا اروپای مقلد آمریکا، معتقدیم به فرض که این تحریم ها برقرار شود ،اروپایی ها بازنده اصلی آن خواهند بود و ضرر سنگینی را متحمل خواهند شد .

   وی اضافه کرد : آنها در حال حاضر تجارت وسیعی با ایران دارند و از خروج شرکت های غربی نظیر توتال از ایران هم خوشحال نیستیم ولی  در چنین صورتی  ناچار می شویم سراغ دیگران برویم .

   حداد عادل افزود : مگر فرانسوی ها نمی گفتند ما مساله هسته ای خود را از طریق آژانس حل کنیم حال حرف دیگری می زنند . اگرآژانس بین المللی انرژی اتمی مسوول است اجازه دهند آژانس قضاوت کند نه آقا ی سارکوزی .

   رییس مجلس شورای اسلامی در مورد تبلیغات مربوط به حمله احتمالی اسراییل به ایران نیز تصریح کرد : ما فکر می کنیم استفاده از برخی کلمات برای جنگ روانی به کار می رود ، آ نها فکر می کنند با این اقدامات در تصمیم ایران می توانند تردید ایجاد کنند ولی اشتباه می کنند . ما اسراییل را در وضعیتی نمی بینیم که بتواند دست به اقداماتی بزند و درمورد آمریکایی ها هم امیدواریم اینقدر عاقل باشند و از عراق درس عبرت بگیرند.

   حداد عادل اضافه کرد :  در عراق با توجه به این رژیم دیکتاتوری حاکم بود و مردم از آن ناراضی بودند آمریکایی ها در حمله به این کشوردچار مشکل شدند حال اگر به ایران با این پشتوانه مردمی حمله کنند برای آمریکا چه وضعیتی پیش خواهد آمد؟

   وی در این باره افزود : شما چند روز پیش راهپیمایی مردم ایران را به مناسبت روز جهانی قدس  دیدید که چگونه مردم از جمهور اسلامی دفاع می کنند .

   حداد عادل درپاسخ به سووالی در باره اتهام دخالت ایران در عراق گفت : ما طرح این مسایل را فرافکنی می دانیم برای این که مردم عراق در کشورشان به ستوه آمده اند . ریشه نا امنی در عراق، ایران نیست بلکه ایران به برقراری امنیت و ثبات در کشور همسایه علاقه مند است . زیرا چنین وضعیتی را هم به نفع مردم هردوکشور می دانیم.

  وی در این باره افزود : من به مردم اروپا که صدای مرا می شنوند می گویم اگر به یکی از کشورهای اروپایی یک نیروی خارجی حمله کند و چهار سال آن را به اشغال در آورد ، چه عکس العملی خواهند داشت نظیر آن را از مردم عراق انتظار داشته باشند .

   حداد عادل تاکید کرد : ما فکر می کنیم منشا ناامنی در عراق چند عامل است. نخست این که بفایایی رژیم بعثی در این کشور هنوز هستند و دوم گره های تروریستی شناخته شده ای که هیج ربطی هم به ایران ندارند ، وعامل دیگر مردمی هستند که از اشغال به ستوه امده اند و از دست دادن عزیرانشان و تخریب کشورشان آنها را به فکر چاره جویی و اقدام اندخته است .

   وی درباره نظر ایران در خصوص مصوبه اخیر سنای آمریکا مبنی بر تقسیم عراق به سه قسمت تاکید کرد : ما به عنوان همسایه عراق اقدام سنای آمریکا را محکوم می کنیم ولی خود مردم این کشور هستند که آن را قبول کنند یا نکنند وما تصور می کنیم که هیچ یک از مردم عراق راضی به این اقدام نخواهد شد .

    حداد عادل در این باره افزود : خیلی مضحک است که آمریکا به بهانه آزادی به عراق لشکر کشی کرد و حال لازم می بیند این کشور را پاره پاره کند آیا مردم عراق از آمریکایی ها دعوت کرده بودند که بیاید و کشور انها را به سه تکه تقسیم کند .

   رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سووال دیگری همه اقوام ساکن عراق از جمله کردهای این کشور را دوست ایران خواند و افزود : ایران با هیچ کدام از آن ها مشکل ندارد .

   وی یادآورشد : طالبانی و بارزانی رهبران کردستان عراق از دوستان دیرینه ما هستند و سال ها در دوران رژیم بعثی عراق در کشورما ساکن بوده اند .

   رییس مجلس شورای اسلامی در مورد سفر آتی پوتین به ایران گفت : رییس جمهوری روسیه قرار است برای شرکت در اجلاس مشترک کشورهای حاشیه خزر در تهران شرکت کند و در حاشیه آن طبیعی است که ما مذاکرات جدی با او خواهیم داشت. روابط ایران با روسیه خوب است و بر توسعه مناسبات با این کشور تاکید داریم .

   وی اضافه کرد : ما تصور می کنیم وجود روسیه مستقل برای مقابله با یکجانبه گرایی در جهان امر مهم و مفید است و هیچ نگرانی از گسترش نفوذ روسیه و یا هرکشور دیگری نداریم  .

  حداد عادل در مورد تهدید موشکی اروپا توسط ایران گفت :  اخیرا نمایندگان دومای روسیه خودشان پاسخ آمریکا را دادند و گفتند هیچ تهدیدی از سوی ایران علیه اروپا وجود ندارد وادعای آمریکا در این خصوص بهانه ای بیش نیست .

   وی افزود : چه دلیلی وجود دارد ایران تهدیدی برای صلح جهانی یا هرکشور دیگری باشد شما مطمئن باشید اگر ما بی عدالتی های آمریکا و دخالت های این کشوردر سایر مناطق جهان را تایید می کردیم و یا اگر دست آمریکا را مانند زمان شاه باز می گذاشتیم در آن صورت هیچ تهدیدی از نظر آنها برای جهان نداشتیم  .

   حداد عادل اضافه کرد : در طول 200 سال اخیر سابقه ندارد ایران به کشوری تجاوز کرده باشد و در این مدت کشور ما چندین بار مورد تجاوز قرار گرفته است . شما در ایران با هرکسی مصاحبه کنید هیچ انگیزه ای برای حمله یا طمع به کشور دیگری را مشاهده نخواهید کرد.

   رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص این که آمریکا مذاکره با ایران را به توقف فعالیت های هسته ای صلح آمیز کشورمان مشروط کرده است یادآورشد : ایران زمانی این شرط را قبول می کند که آمریکا تولید بمب اتم خود را متوقف کند ، تعجب اور نیست کشوری که دارای بمب اتم است به کشوری که قصد ساخت آن را ندارد تکلیف می کند که فعالیت های هسته ای صلح امیز ش را متوقف کند .

   وی اضافه کرد : ایران چه احتیاجی به بمب اتم دارد می خواهد با آن چه کار بکند ، کشورهای دارنده آن چه کرده اند که ایران انجام دهد و ما معتقدیم بمب اتمی برای کشورها امنیت نمی آورد .

 حداد عادل  در عین حال تاکید کرد فعالیت هسته ای ایران  زیر نظر آژانس است .

   رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص اتهام دخالت ایران در لبنان گفت : ما به آمریکایی ها می گوییم بهتر است اجازه دهند سرنوشت مردم لبنان را خودشان تعیین کنند و اگر این دیدگاه ما دخالت است بگویند ایران  دخالت می کند . آمریکایی ها طوری حرف می زنند که گویی آمریکا تنها  کشوری است که در هیچ  کشوری دخالت نمی کند !

  وی همچنین در مورد حمایت ایران از  سوریه گفت : ما پشتیبان سوریه هستیم و هرگز مایل نیستیم تجاوزی به این کشور انجام شود و مطمئن هستیم که در چنین  صورتی سوری ها قادر به دفاع  از خود هستند .

   رییس مجلس شورای اسلامی در پایان در باره اوضاع فلسطین نیز گفت : ایران خواستار وحدت همه گروه های فلسطینی است و به نظر ما آنها انقدر توانا هستند که بعداز 60 سال بتوانند به مبارزه خود ادامه دهند .         

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet