هدر موبایل
1395/10/29 11:31:12
سرویس اجتماعی
رضایی:

شرایط صندوق‌های بیمه‌ای مناسب بازنشستگی زودهنگام نیست/ انتقاد از به کارگیری برخی سیاست‌ها دراداره صندوق‌ها

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر شرایط نامناسب منابع صندوق های بیمه ای، گفت: بازنشستگی زودهنگام ورشکستگی صندوق ها را در مسیر سراشیبی قرارمی دهد.
شرایط صندوق‌های بیمه‌ای مناسب بازنشستگی زودهنگام نیست/ انتقاد از به کارگیری برخی سیاست‌ها دراداره صندوق‌ها عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر شرایط نامناسب منابع صندوق های بیمه ای، گفت: بازنشستگی زودهنگام ورشکستگی صندوق ها را در مسیر سراشیبی قرارمی دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102883295346.jpg شرایط,صندوق‌های,بیمه‌ای,مناسب,بازنشستگی,زودهنگام,نیست/,انتقاد,از,به,کارگیری,برخی,سیاست‌ها,دراداره,صندوق‌ها Icana

مسعود رضایی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص برخی انتقادها نسبت به مصوبه مجلس مبنی بر بازنشستگی زنان با 20 سال سابقه بدون شرط سنی، گفت: این انتقادها که مبنی بر ایجاد مشکل برای صندوق های بیمه ای تا حدودی قابل قبول است، زیرا صندوق های بیمه ای و بازنشستگی درحال حاضر به لحاظ مالی شرایط قابل قبولی ندارند، بنابراین نه تنها کاهش سن بازنشستگی سیاست قابل قبولی در شرایط امروزجامعه نیست؛ بلکه موجب رکود بیشتر در صندوق های بازنشستگی می شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اسلامی با یادآوری اینکه یکی از مهم ترین راهکار ها برای جلوگیری از ورشکستگی صندوق های بیمه ای تغییر شرایط بازنشستگی است، افزود: صندوق های بیمه ای دارای ورودی و خروجی سالانه هستند، ورودی به صندوق ها از سوی افراد پرداخت کننده حق بیمه و خروجی از صندوق ها را همان بازنشستگان شامل می شوند؛ بنابراین عدم تعادل میان ورودی و خروجی ها محکوم به شکست خواهد شد.

وی با انتقاد از اینکه به کارگیری برخی سیاست ها اکثرصندوق های بیمه ای را به ورطه نابودی رسانده است، تصریح کرد: درحال حاضر از 18 صندوق بیمه ای کشور 16 صندوق به مرز قطعی ورشکستگی رسیدند، شرایط دو صندوق باقی مانده نیز از شاخص نرمال جهانی نزول کرده است؛ به طوری صندوق ها برای پرداخت حقوق بازنشستگان فعلی هم با مشکل روبه رو هستند.

رضایی با تاکید براینکه صندوق های بیمه ای به لحاظ منابع و اعتبار شرایط نامناسبی دارند، گفت: در قانون فعلی بازنشستگی پیش ازموعد اجرا می شود که این موضوع نیز مشکلاتی را تاکنون برای صندوق های بیمه ای ایجاد کرده است، اما به دلیل جلوگیری از افزایش مشکلات زنان  سرپرست خانوار این قانون تصویب شد تا درمدت زمان کوتاه تری بازنشسته شوند؛ البته این اجرای این قانون به خواسته فرد متنقاضی و طبق سال هایی که حق بیمه پرداخت کرده بستگی دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری اینکه صندوق ها منابع لازم برای پرداخت حقوق و مستمری به بازنشستگان با 30 سال سابقه خدمت هم را ندارند، گفت: در واقع فردی که با 20 سال خدمت بازنشسته می شود به طور طبیعی به همان میزان حقوق و مزایا دریافت می کند؛ اما در این شرایطی صندوق های بیمه ای زودتر از موعد مقرر مجبور به پرداخت مستمری هستند که به طورحتم مناسب شرایط آنها نیست.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه اجرای قانون بازنشستگی با 20 سال سابقه نیازمند تامین اعتبار لازم است، گفت: اگر منابع برای اجرای مصوبات مجلس تامین نشود شورای نگهبان طبق اصل 75 قانون اساسی مصوبه را رد کرده بنابراین نمی توان امید به اجرای هیچ کدام از قوانین داشت، اما اگر صندوق ها طبق اصل وجودی خود اقدام به سرمایه گذاری کرده و مسیری را برای هزینه های جاری ایجاد کنند قانون را می توان اجرا کرد؛ ضمن اینکه درحال حاضر با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی و مدیریت اشتباه افراد، صندوق ها به جای سودهی، زیان ده شدند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، درجریان بررسی برنامه ششم توسعه نمایندگان در مصوبه‌ای دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی و غیردولتی را موظف کردند با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل با ۲۰ سال سابقه خدمت موافقت کنند، اما طبق انتقاد برخی از کارشناسان این قانون بار سنگین مالی را را درصورت اجرا به دولت و به طور قطع به صندوق های بازنشستگی تحمیل می کند که این خود با اصل ۱۹، ۲۰ و ۷۵ قانون اساسی در تضاد است. /

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet