ایام محرم 1398
1388/03/10 09:55:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از "علیرضا محجوب"

اصلاح الگوی مصرف، دوری از اسراف و تبذیر است

**اصلاح الگوی مصرف که توسط رهبر انقلاب مطرح شده است نباید تنها برای امسال در نظر گرفته شود، بلکه باید به عنوان یک بحث بلند مدت ۱۰ ساله مورد توجه قرار گیرد.

اصلاح الگوی مصرف اقدامی است که باید از طرف تمامی مسئولان، مقامات و مردم مورد توجه و به عنوان یک ضرورت اجرایی شود و برای اجرایی شدن این اصل مجلس شورای اسلامی باید یکی از پیشگامان باشد.

اصلاح الگوی مصرف در معنای کلی آن یعنی مصرف بهینه؛ به عبارت دیگر یعنی اقدامی در راستای جلوگیری از اسراف و تبذیر. مصرف بهینه هم، یعنی نه زیاد و نه کم مصرف کنیم، همان‌طور که مصرف زیاد عملی ناپسند محسوب می‌شود، کم مصرف کردن هم در جای خود بسیار بد و مذموم است. اما اگر به صورت متعادل مصرف شود این عمل می تواند ثمرات مثبتی به همراه داشته باشد و از ورود به بحران جلوگیری کند. باید دقت داشت بحران زودرس مصرف بیش از حد انرژی می‌تواند موجبات قطعی برق و آب را رقم زند.

بررسی میزان مصرف انرژی آب و برق حاکی از این است که واقعا معلوم نیست چرا در حالی که ما از صنایع پیشرفته و مدرنی برخوردار نیستیم اما تا این اندازه از سطح بالای مصرف برق در صنعت برخورداریم. به استناد برخی آمارهای موجود در شبکه برقی کشور سالانه حدود 10 تا 15 هزار مگاوات برق هرز می رود. این میزان هدر روی برق به معنی اینست که حجم بالایی از گاز و برق در کشور هدر می‌رود. در حالی‌که در زمستان بسیاری ازمناطق کشور با افت فشار گاز همراه می‌شوند. آیا نمی‌توان با استفاده از راهکارهای مناسب با این معضل برخورد کرد؟

در حالی‌که ضرورت صرفه‌جویی در واحد کلان تا این اندازه قابل مشاهده است بهتر است در سال اصلاح الگوی مصرف به صورت ریشه‌ای با آن برخورد کرد. البته لازم‌ است دولت و مجلس شورای اسلامی موضوع صرفه جویی را با کاهش حقوق کارکنان یا تعدیل نیروها آغاز نکنند در حالی که در زمینه‌های مانند صرفه‌جویی در زمینه گاز و آب و برق در شبکه‌های توزیع و انتقال می‌توان صرفه‌جویی را اعمال کرد.

به نظر می رسد دولت درزمینه اصلاح الگوی مصرف در خصوص انرژی قصور ورزیده است‌. باید بررسی شود به رغم تصویب شدن ارقامی مشخص در بودجه سال‌های گذشته، برای اجرایی شدن مصرف بهینه و اجرایی شدن CNG چرا این کار با کندی به پیش رفته است‌؟ باید توجه داشت اگر کارخانه‌های خودروسازی ما در سال‌های گذشته موفق می‌شدند یک لیتر بنزین در 100 کیلومتر را کاهش می‌دادند چه رقم بالایی در کشور صرفه‌جویی می‌شد. قصور در زمینه اجرایی نشدن احداث جایگاه‌های سوخت گاز فشرده یا عدم اجرایی شدن اقداماتی در خصوص دوگانه سوز کردن سوخت خودروها در کارخانه‌های خودروسازی یا انجام ندادن کاهش سوخت برای خودروها می‌تواند مورد بررسی و تحقیق جدی قرار گیرد.

باید دولت ها به این نکته مهم توجه کند که بهینه سازی یک کار لوکس، تبلیغاتی یا کم اثر نیست بلکه اقدامی است ریشه ای و موثر.

علیرضا محجوب عضو کمیسیون اجتماعی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر در مجلس شورای اسلامی   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet