خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/11/01 10:58:41
سرویس اجتماعی
کاظمی مطرح کرد:

پیشگیری از وقوع جرم نیازمند اجرای مجازات در کوتاه مدت/ تلاش قوه قضاییه در بررسی فوریت دار پرونده های خاص

نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تاکید بر اجرای مجازات مجرمان در مدت زمان کوتاه،گفت: تاخیر در اجرای مجازات، اثرگذاری لازم در پیشگیری از وقوع جرم را نخواهد داشت.
پیشگیری از وقوع جرم نیازمند اجرای مجازات در کوتاه مدت/ تلاش قوه قضاییه در بررسی فوریت دار پرونده های خاص نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تاکید بر اجرای مجازات مجرمان در مدت زمان کوتاه،گفت: تاخیر در اجرای مجازات، اثرگذاری لازم در پیشگیری از وقوع جرم را نخواهد داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201609103178491693.jpg پیشگیری,از,وقوع,جرم,نیازمند,اجرای,مجازات,در,کوتاه,مدت/,تلاش,قوه,قضاییه,در,بررسی,فوریت,دار,پرونده,های,خاص Icana

محمد کاظمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین موارد در پیشگیری از وقوع جرم بحث اجرای به موقع مجازات است، گفت: یکی از فلسفه های تعیین مجازات برای جرائم و اجرای به موقع آن بحث پیشگیری از وقوع جرم است، به عبارتی اجرای به موقع مجازات درس عبرتی برای افراد درمعرض خطر ارتکاب جرم است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، افزود: به هرمیزان که جرم در جامعه دارای تاثیرات منفی و آثار مخرب تر باشد باید درمدت زمان کوتاه تری مجرم را با هدف پیشگیری از وقوع جرم مجازات کرد، به عنوان مثال یک قتل فجیع، سرقت مسلحانه و یا عمل منافی عفت تاثیر منفی بسیاری بر مردم می گذارد بنابراین اگر مجازات برای جانیان و متجاوزان با فوریت اجرا شود به طورحتم درپیشگیری از وقوع جرائم این چنینی بسیار اثرگذار است.

وی تاکید کرد: اما اگر مجازات برای جرم و عمل مجرمانه  با تاخیر انجام شود، مردم کم کم جرم را  فراموش کرده و پس از گذشت مدت زمان طولانی اجرای مجازات اثرگذاری چندانی نخواهد داشت زیرا به دلیل افزایش زمان برای اعمال مجازات، نوع جرم و تاثیر مخرب آن به دست فراموشی سپرده می شود بنابراین به طور قطع اجرای سریع مجازات ها در پیشگیری از وقوع جرم بسیار موثر است؛ ازاین رو مشاهده می شود که قوه قضاییه نیز رسیدگی به پرونده های جنایات فجیع و هولناک و وحشت زا را خارج از وقت قانونی بررسی می کند.

کاظمی با بیان اینکه قوه قضاییه برای پیشگیری از وقوع جرم پرونده های مهم را با قید فوریت در مسیر بررسی قرار می دهد، تصریح کرد: بارها  رسیدگی به پرونده های مهم قضایی در دیوان عالی کشور کمتر ازیک ماه انجام شده است بنابراین خوشبختانه قوه قضاییه به این مهم درحال حاضر توجه اساسی دارد.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه حجم بسیار پرونده ها رسیدگی به آنها را طولانی می کند، گفت : از سوی دیگر در بسیاری موارد به دلیل نبود ادله کافی برای تشخیص واقعیت ها رسیدگی به پرونده ها درمدت زمان طولانی صورت می گیرد، به عنوان مثال گاهی نظرات پزشکی قانونی، کمیسیون پزشکی، احضار شهود و موارد دیگر با مشکل روبه رو شده و به طور طبیعی رسیدگی به پرونده ها طولانی می شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، به گفته بسیاری از مقامات دادگستری اجرای سریع احکام قضایی به خصوص در جرایم کیفری، علاوه بر تنبیه مجرمان، نقش مهمی دربازدارندگی و پیشگیری ازوقوع جرم دارد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet