هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نمایندگان ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها را بررسی می‌کنند؛

پروند‌ۀ بازِ درهای بسته

سرویس فرهنگی
درهای ورزشگاه‌ها به روی زنانی که مشتاق تماشای بازی‌های تیم‌های ملی در ورزشگاه‌ها هستند، بسته است ولی پرونده این موضوع کماکان باز است و پر ابهام.
چهارشنبه 29 دی 1395 ساعت 12:56
پروند‌ۀ بازِ درهای بسته درهای ورزشگاه‌ها به روی زنانی که مشتاق تماشای بازی‌های تیم‌های ملی در ورزشگاه‌ها هستند، بسته است ولی پرونده این موضوع کماکان باز است و پر ابهام. https://cdn.icana.ir/d/019/201701107103954761.jpg پروند‌ۀ,بازِ,درهای,بسته Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه فرهنگی- مریم احمدی، اگرچه هیچ قانون مشخصی برای ممنوعیت حضور بانوان به عنوان تماشاگر در ورزشگاه‌ها وجود ندارد اما قوانین نانوشته و برگرفته از برداشت‌های فقهی متفاوت سال‌هاست مانع حضور زنان در ورزشگاه‌ها شده  و حتی دردسرهایی را نیز برای جامعه ورزشی ایران در جوامع بین‌المللی با تکیه بر مسائلی همچون "تبعیض علیه زنان در ایران" ایجاد کرده است.

‌نبود هیچ قانون مدون درخصوص ممنوعیت ورود بانوان به ورزشگاه‌ها، موجب شده تا اوضاع در این حوزه یک بام و دو هوا بماند؛ از یک سو، زنان غیرایرانی می‌توانند در ورزشگاه‌ها حضور یابند و نظاره‌گر بازی‌ها باشند و از سوی دیگر، چند سالی است که بانوان ایرانی راهی به هیچ کدام از استادیوم‌های ورزشی ندارند. بنابراین انتظار ‌می‌رود مسئولان با یک تصمیم قطعی، تکلیف را در این حوزه مشخص کنند.

با وجود اظهارنظرهای متفاوت مسئولان در این خصوص همچون "حضور زنان در ورزشگاه ها هیچ ضرورتی نداشته و ندارد و یک تقاضای عمومی و حتی خواست جامعه زنان ایران نیست و بیشتر تبلیغاتی است"، "حضور زنان در  ورزشگاه کرامت و شان آن‌ها را زیرسوال می برد"، "حضور زنان در ورزشگاه تأثیر منفی بر حفظ شأن و کرامت آن‌ها ندارد"، "حضور زنان در ورزشگاه‌ها رابطه مستقیم با بهبود فضای اخلاقی حاکم بر این اماکن دارد"، "فضای استادیوم‌ها معذب‌کننده است"، و... نمایندگان مجلس نیز نظرات و پیشنهادات خود را در این حضور دارند و معتقدند اصلاح زیرساختی ورزشگاه‌ها مانند ایجاد سرویس بهداشتی و ورودها و خروجی‌های مجزا و ارائه بسته‌های فرهنگی می‌تواند مشکلات پیش پای زنان برای حضور در ورزشگاه‌ها را حل کند.

مازنی: حضور زنان در ورزشگاه تأثیر منفی بر حفظ شأن و کرامت آن‌ها ندارد

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها، گفت: حس «احترام ویژه» را باید دلیل مخالفت مخالفان حضور  زنان در ورزشگاه‌ها دانست چراکه آن‌ها معتقدند حضور بانوان در این فضاها شأن و جایگاه رفیع‌شان را دچار آسیب می‌کند، درواقع زنان از احترام و منزلتی ویژه‌ای در نگاه مردان جامعه به ویژه علما و فضلای حوزه‌های علمیه برخوردار هستند اما از طرفی برخی معتقدند حضور زنان در ورزشگاه نه تنها موجب کاهش منزلت آن‌ها نمی‌شود بلکه پایبندی بیشتر مردان را به اخلاقیت در فضاهای ورزشی به دنبال دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بارها دیده شده مردان درگیری‌ها و نزاع‌های خیابانی خود را به دلیل حضور خانواده‌های‌شان رها کردند، درواقع این رفتار نشان از فرهنگ احترام به زنان در جامعه است.

وی در حالی که معتقد است دو جریان مخالف و موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ها باید با یکدیگر به بحث و گفتگو بنشینند تا به اجماع و توافق نظر برسد، افزود: صد البته صدا و سیما نقش بسزایی در ایجاد فضای مناسب برای حل و فصل این موضوع دارد چراکه می‌تواند این مباحث را در قالب برنامه‌های گفتگو به چالش کشیده و فضا را برای ایجاد یک قانون -که فردی نتواند متعرض آن باشد- محیا کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شخصا معتقد است؛ حضور زنان در ورزشگاه تأثیر منفی بر حفظ شأن و کرامت آن‌ها نخواهد داشت به شرط آنکه با بررسی تفاوت دیدگاه‌ها و دستیابی به یک اجماع نظر راه‌حل‌های قانونی برای این مهم پیش‌بینی شده، همچنین برنامه‌های فرهنگی برای ارتقاء سطح اخلاقی ورزشگاه‌ها دنبال شود.

سعیدی: فضای استادیوم‌ها معذب‌کننده است/بانوان برای تغییر فضای فرهنگی ورزشگاه‌ها سپربلا نشوند

همچنین محمداسماعیل سعیدی با بیان اینکه قبل از حضور زنان در ورزشگاه‌ها باید شرایط فرهنگی این فضاها را اصلاح کرد به خانه ملت، گفت: زمینه‌سازی برای حضور زنان در ورزشگاه نیازمند اقدامات فرهنگی مستمر است و نمی‌توان برحسب اظهارنظر برخی از مربیان مبنی بر اینکه "حضور بانوان در ورزشگاه ارتقاء فرهنگی این مکان‌ها را به دنبال دارد"، رأی به چنین مهمی داد چراکه بارها آسیب‌ها و مشکلات ایجاد شده برای بانوان در استادیوم‌های ورزشی به دلیل عدم رعایت اخلاق و نزاکت برخی افراد مشاهده شده است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه نباید بانوان را برای تغییر فرهنگ و اخلاق اجتماعی برخی از مردان در ورزشگاه‌ها سپربلا کرد لذا قبل از حضور آن‌ها در این مکان‌ها باید ابتدا شرایط فرهنگی لازم فراهم شود، افزود: مردم متدین ایران نمی‌توانند ناهنجاری‌های غیراخلاقی قابل پیش‌بینی در استادیوم‌های ورزشی را تحمل کنند؛ لذا باید چنین فضاهایی را اصلاح کرد. 

وی با بیان اینکه باید از مسئولان فرهنگی و ورزشی که در طول سال‌های پس از انقلاب  اسلامی در این حوزه‌ها مسئولیت داشتند سوال کرد چرا تاکنون فضای فرهنگی ورزشگاه‌ها برای حضور بانوان اصلاح نشده است، اضافه کرد: بسیاری از تماشاگران آقا نیز از شرایط حاکم بر ورزشگاه‌ها گله داشته و حتی پدرانی که پسران کودک یا نوجوان‌شان را همراه دارند، به دلیل عدم رعایت اخلاقیات در حضور فرزندان خود معذب می‌شوند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، گفت: به‌عنوان مثال زمان قرائت کلام خدا در بازی‌های تیم تراکتورسازی با حریف، برخی از طرفداران این تیم سکوت نمی‌کردند؛ اما طی برنامه‌های فرهنگی و آموزشی که هیات مدیره برای تماشاگران در پیش گرفت اکنون این مهم به خوبی رعایت می‌شود.

ذوالقدر: حضور زنان در ورزشگاه‌ها رابطه مستقیم با بهبود فضای اخلاقی حاکم بر این اماکن دارد

همچنین سیده فاطمه ذوالقدر با تاکید بر اینکه حضور زنان در ورزشگاه‌ها به ارتقاء فرهنگ تماشاگران و حضور بیشتر خانواده‌ها در این فضا کمک می‌کند به خانه ملت، گفت: اگرچه مسئولان ورزشی و ورزشکاران بارها به این نکته اذعان داشته‌اند که حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نقش موثر و مثبتی در الفاظ و رفتار آقایان حاضر در ورزشگاه دارد و حتی در زمان حضور آن‌ها در ورزشگاه برای مشاهده تمرینات تیم‌های باشگاهی نیز الفاظ زشتی شنیده نمی‌شود اما متاسفانه برخی از افراد با اعمال سلیقه شخصی مانع از حضور بانوان در ورزشگاه‌ها می‌شوند؛ این درحالی است که هیچ منع قانونی برای این مهم وجود ندارد. 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تلطیف فضای اخلاقی ورزشگاه‌ها، بهبود جوّ فرهنگی آن و توسعه فرهنگ ورزش در خانواده‌ها با حضور زنان در ورزشگاه‌ها به عنوان تماشاگر امکان‌پذیر می‌شود لذا مخالفان حضور زنان باید توجیه قابل قبولی برای این مسئله داشته باشند درحالی که می‌توان با ایجاد ورودی و خروجی‌های مجزا به راحتی از اختلاط زنان و مردان در ورزشگاه  جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه مسئولان فرهنگی و ورزشی وظیفه توضیح و توجیه مخالفان حضور زنان را برعهده داشته و باید با ایجاد شرایط متعادل و اخلاقی رضایت آن‌ها را کسب کنند، افزود: به عنوان عضو هیات رئیسه فراکسیون زنان و کمیسیون فرهنگی  به همراه دیگر بانوان مجلس، این موضوع را با هدف محقق کردن شرایط حضور زنان در ورزشگاه دنبال خواهم کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین توضیح داد: فراهم ساختن امکانات و تسهیلات رفاهی ویژه تماشاچیان زن از جمله تهیه بلیت در نقاط مرکزی شهر، وسیله آمد و شد ویژه زنان و خانواده‌ها، امکانات ویژه ورود و خروج از ورزشگاه‌ها شرایط را برای بهره‌مندی نیمی از جامعه در فضاهای شاد و هیجان‌آور ورزشگاه‌ها را فراهم می‌کند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000