حلول ماه ربیع الاول
1388/03/10 15:16:00
سرویس سیاسی
در گفتگو با خانه ملت

نمایندگان مجلس از ویژگیهای نامزد اصلح برای تصدی ریاست جمهوری می گویند

**برخورداری از چه ویژگیهای می تواند یک فرد را در جایگاه رئیس جمهور آینده قرار دهد، آیا به صرف برخورداری از یک یا چند ویژگی مفید کافی است تا مسولیت اجرایی کشور در دستان فردی قرار گیرد که می خواهد منتخب مردم باشد خانه ملت در گفتگو با تعدادی از نمایندگان ویژگیهای یک نامزد اصلح را برشمرده است که با هم می خوانیم:
 

 توانمندی در مدیریت امور

نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی برخورداری از توانمندی در مدیریت امور کشور را از مهمترین ویژگی‌های یک نامزد اصلح برای تصدی پست ریاست جمهوری برشمرد.

موسی غضنفرآبادی افزود: همچنین توانمندی علمی و جسمی فردی که می‌خواهد مسئولیت اجرایی کشور را برعهده بگیرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی «دلسوزی برای مردم»، «تلاش برای رفع محرومیت»، «حفظ اقتدار نظام»، «ظلم ستیزی» و «ساده زیستی» را از دیگر ویژگی‌های یک نامزد اصلح برای ریاست جمهوری برشمرد.

عضو کمیسیون قضایی با تاکید بر رعایت صداقت از سوی نامزدهای ریاست جمهوری اظهار داشت: متاسفانه برخی از نامزدها در فضای انتخابات شعارهایی می‌دهند که صرفا برای کسب آرای مردم اما به دور از واقعیت‌ها و فریبنده است.

وی افزود: این در حالی است که داشتن صداقت در گفتار و عمل برای جامعه اسلامی ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

غضنفرآبادی با تاکید بر اینکه شعارها و اظهارات نامزدهای ریاست جمهوری نباید به گونه‌ای باشد که انتظارات مردم را بیش از حد بالا ببرد، اظهار داشت: برنامه‌های پیشنهادی نامزدهای ریاست جمهوری باید منطبق با شرایط جامعه و بدور از رویکردهای غیرواقعی نسبت به مسایل روز کشور و شرایط بین‌المللی باشد.

نماینده بم با بیان اینکه نامزدهای انتخابات باید در حفظ فضای اخلاقی و سالم در دوران تبلیغات انتخاباتی کوشا باشند گفت: از دیگر ویژگی‌های یک نامزد اصلح رعایت اخلاق در انتخابات و پرهیز از تخریب رقبا و انتقاد شایسته و موثر است.

 

تخصص و تعامل با دنیای امروز

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی ساده ‌زیستی، صداقت، آراستگی به اخلاق اسلامی، متخصص بودن و تسلط به اوضاع داخلی و بین‌المللی را از جمله ویژگی‌های کاندیدای اصلح انتخابات ریاست جمهوری برشمرد.

محمدمهدی شهریاری،درخصوص ویژگی‌های کاندیدای اصلح برای انتخابات ریاست جمهوری دهم اظهار داشت: ساده‌زیستی، صداقت، مردمی و آراسته به اخلاق اسلامی بودن از جمله ویژگی‌های کاندیدای اصلح است.

وی با اشاره به لزوم متخصص بودن رییس جمهور خاطر نشان کرد: کسی که می‌خواهد مدیریت یک کشور را بر عهده بگیرد، ضرورت دارد که از تخصص و تجربه مدیریتی خوبی برخوردار باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی آشنایی با شرایط داخلی کشور و همچنین آگاهی از شرایط بین‌المللی را از دیگر ویژگی‌های کاندیدای اصلح دانست و گفت: ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که همه کارها به هم وابسته است، بنابراین نمی‌توانیم به دور خود حصاری بکشیم و بگوییم ما کار خود را می‌کنیم و با دیگران کاری نداریم.

شهریاری تاکید کرد: رییس جمهور باید برای اداره کشور شناخت کافی از امکانات و توانایی‌های داخلی داشته باشد.

وی یادآور شد: موضوع تورم، اشتغال و مسکن از جمله مشکلاتی است که رییس جمهور باید برای حل آنها اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

نماینده بجنورد به اهمیت جذب سرمایه‌گذاران خارجی اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما در سال گذشته تنها 75 میلیون دلار توانستیم سرمایه جذب کنیم در حالی که براساس آمار میزان سرمایه‌های داخلی که از کشور بیرون رفته است بسیار بالاست واین بر تولید و اشتغال تاثیر منفی دارد.

وی تصریح کرد: رییس جمهور باید با تعامل با دنیای امروز و استفاده از امکانات دیگر کشورها در جهت حل مشکلات کشور حرکت کند.

 

رئیس جمهور رنگ مردمی داشته باشد

نماینده مردم فردوس و طبس در مجلس شورای اسلامی گفت: کاندیدای اصلح ریاست جمهوری کسی است که مرز بین اسلام ناب محمدی که در آن ولایت فقیه یک اصل است را با اسلام آمریکایی بشناسد.

محمد کریم عابدی ، در خصوص ویژگی‌های کاندیدای اصلح ریاست جمهوری اظهار داشت: کاندیدای اصلح کسی است که مرعوب سرمایه‌داری نشده و تحت سلطه ثروتمندان قرار نگیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی یادآور شد: فردی که در بحران‌ها متزلزل شده و با استعفا و بهانه‌جویی از میدان کنار بکشد و خود را در حاشیه امن قرار دهد شایستگی ریاست جمهوری نظام اسلامی را ندارد.

نماینده فردوس، طبس، سرایان و بشرویه از مردمی بودن، صداقت و شجاعت به عنوان دیگر ویژگی‌های کاندیدای اصلح یاد کرد و گفت: رییس جمهور نظام اسلامی باید رنگ مردمی داشته باشد و با ضعیف‌ترین اقشار جامعه در اقصی نقاط کشور ارتباط برقرار کند.

وی افزود: به فرموده امام (ره) روزی که دولتمران ما روحیه کاخ نشینی پیدا کنند فاتحه انقلاب خوانده شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کاندیدای اصلح باید به دنبال رضایت مردم باشد نه این که در جهت جلب رضایت شرق و غرب حرکت کند.

عابدی تصریح کرد: در دهه چهارم انقلاب ما نیازمند یک فکر قدر هستیم تا بتواند با مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق، کشور را به یک توسعه پایدار برساند.

وی بر ضرورت برخورد رییس جمهور با مفاسد اقتصادی خاطر نشان کرد: متاسفانه درسال‌های اخیر مفاسد اقتصادی غوغا کرده و میلیاردها تومان از ثروت این مردم به جیب رانت‌خوارها ریخته شده است لذا ما امروز رییس جمهوری می‌خواهیم که با استقلال و تدبیر و شجاعت، مقابل رانت‌خواران بایستد.

 

نامزد اصلح باید مطابق با امکانات به مردم وعده بدهد

حمید رضا حاجی بابایی عضو هیات رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نامزد اصلح باید مطابق با امکانات کشور به مردم وعده بدهد.

نماینده همدان ، با اشاره به ویژگیهای یک نامزد اصلح سخن می‌گفت افزود: صداقت و راستگویی از جمله مهمترین ویژگیهای یک نامزد برای انتخابات ریاست جمهوری می‌باشد و وی ارتباط و نزدیکی با مردم را از دیگر ویژگیهای یک نامزد اصلح عنوان کرد و افزود: علاوه بر همه این‌ها بهره‌گیری از افراد توانمند در کابینه از جمله مهمترین ویژگیهای یک نامزد برتر می‌باشد.

وی تاکید کرد: ارزشهای نظام، راه اما(ره)، اقتدار و عزت کشور باید از جمله اهداف دولت دهم باشد.

حاجی بابایی با بیان این که اتخاذ یک سیاست مقتدر و فعال از دیگر اولویت‌های کشور در شرایط کنونی است و فردی که می‌خواهد تصدی ریاست جمهوری را در آینده برعهده بگیرد باید این مسئله را به صورت ویژه در برنامه‌های خود داشته باشد.

 

ضرورت قانونگرا بودن کاندیدای اصلح

داریوش قمری از سوابق، برنامه‌ها، قانونگرایی و کارآمدی به عنوان مهمترین معیارها برای گزینش کاندیدای اصلح یاد کرد.

نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول اظهار داشت: یکی از مهمترین معیارها برای برگزیدن نامزد اصلح، سوابق کاندیداهاست و لازم است مردم به عملکرد گذشته داوطلبان توجه کنند.

وی برنامه‌های اعلام شده از سوی کاندیداها را معیار دیگری برای گزینش مردم عنوان کرد و یادآور شد: اداره کشور بزرگی همانند ایران، بدون برنامه امکان پذیر نیست.

قمری با تاکید بر ضرورت قانونگرا بودن کاندیدای اصلح تصریح کرد: رئیس جمهور مجری قوانین کشور است لذا برای انتخاب کاندیدای اصلح باید به گذشته کاندیداها و میزان پایبندی آنها به قوانین توجه داشت.

وی کارآمدی را یکی از دیگر ویژگی‌های ضروری برای ریاست جمهوری دانست و گفت: کاندیدای اصلح کسی است که تونایی‌های لازم برای مدیریت اثربخش در جامعه را داشته باشد و صرفا به بیان شعارها نپردازد.

 

برخورد مدبرانه با نقشه های دشمنان

محمدتقی رهبر با تاکید بر این که کاندیدای اصلح ریاست جمهوری باید از رشادت و شجاعت برخوردار باشد گفت: رییس جمهور باید نقشه‌های دشمنان را شناسایی و مدبرانه با آنها برخورد کند.

نماینده مردم اصفهان ، در خصوص معیارها برای انتخاب کاندیدای اصلح ریاست جمهوری دهم اظهار داشت: رییس جمهور باید از سوابق خوب برخوردار و به پاکی در میان مردم شهرت داشته باشد.

وی از آگاهی به شرایط جهانی و زمانی به عنوان دیگر ویژگی کاندیدای اصلح یاد کرد و گفت: رییس جمهور باید توان شناسایی جریان‌های بین‌المللی و نقشه‌های دشمنان را داشته و برای مقابله با آنها از تدبیر لازم برخوردار باشد.

رهبر یاد‌آور شد: همچنین تعهد دینی، تعهد انقلابی در خط ولایت بودن ساده زیستی، رشادت و شجاعت از جمله مشخصات کاندیدای اصلح است.

نماینده اصفهان با انتقاد از کم توجهی برخی کاندیداها به بخش‌های فرهنگی و عدم ارائه برنامه‌های مناسب برای این عرصه، اظهار داشت: متاسفانه شاهدیم اکثر کاندیداها بیشتر به مباحث اقتصادی توجه می‌کنند در شرایطی که موضوع فرهنگ در جامعه ما نیازمند توجه ویژه است چون ما مورد هجوم فرهنگی قرار گرفته‌ایم و با انواع توطئه‌ها برای فرهنگ زدایی، انقلاب زدایی و انحطاط جوانان مواجه هستیم.

 

سازش‌نا‌پذیر در برابر استکبار جهانی  

نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: کاندیدای اصلح ریاست جمهوری در برابر استکبار جهانی سازش‌نا‌پذیر است.

محمد جواد ابطحی در خصوص معیارها برای انتخاب کاندیدای اصلح خاطر نشان کرد: ساده زیستی، مردمی بودن و تبعیت از ولی فقیه از جمله ویژگی‌های مهم برای کاندیدای اصلح ریاست جمهوری است.

وی از تعهد به اجرای قانون اساسی و شناخت کافی از مسائل داخلی و منطقه‌ای و بین‌المللی به عنوان دیگر شرایط کاندیدای ریاست جمهوری یاد کرد و اظهار داشت: رییس جمهور نظام جمهوری اسلامی ایران باید از اخلاص و پاکی برخوردار باشد.

عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراها گفت: آنچه که مقام معظم رهبری در سفر اخیر به استان کردستان در خصوص ویژگیهای رییس جمهور اعلام کردند راهگشا برای انتخاب اصلح است.

وی افزود: مردم باید معیارهایی که رهبر انقلاب به آنها اشاره کردند را در کاندیداها جستجو کنند و کسانی که در عمل و نه در شعار به این معیارها پایبند هستند، را انتخاب کنند.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet