هدر اصلی
1395/11/01 13:30:19
سرویس اقتصادی
تاکید نمایندگان مجلس برای رسیدگی به حادثه پلاسکو؛

نجات جان گرفتارشدگان اولویت مسولان/ خطر در کمین پلاسکوهای دیگر شهر

حادثه ساختمان پلاسکو تمامی مردم و مسئولان را متاثر کرد و رهبری معظم انقلاب ،رئیس مجلس و نمایندگان مردم در خانه ملت بر کمک و امدادرسانی و همکاری همه مسولان تاکید دارند؛ باید با اقدامات اساسی و لازم و پرهیز از سیاست زدگی از وقوع حوادث مشابه با حادثه پلاسکو جلوگیری شود.
نجات جان گرفتارشدگان اولویت مسولان/ خطر در کمین پلاسکوهای دیگر شهر حادثه ساختمان پلاسکو تمامی مردم و مسئولان را متاثر کرد و رهبری معظم انقلاب ،رئیس مجلس و نمایندگان مردم در خانه ملت بر کمک و امدادرسانی و همکاری همه مسولان تاکید دارند؛ باید با اقدامات اساسی و لازم و پرهیز از سیاست زدگی از وقوع حوادث مشابه با حادثه پلاسکو جلوگیری شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201701104170473848.jpg نجات,جان,گرفتارشدگان,اولویت,مسولان/,خطر,در,کمین,پلاسکوهای,دیگر,شهر Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ ساختمان پلاسکو تهران دچار حریق شد، خبری که صبح 30 دی ماه به سرعت در شبکه های اجتماعی و رسانه ها منتشر شد؛ در مدت زمان کمی نیروهایی آتش نشانی و امدادرسان وارد محل حادثه شدند و عملیات اطفای حریق را آغاز کردند،اما چند ساعت بعد خبر فروریختن ساختمان قدیمی چند طبقه پلاسکو تهران همه را بهت زده کرد.

بعد از فرو ریختن ساختمان پلاسکو، تمامی مسئولان  و مردم نگران جان آتش نشان فداکار و کسانی هستند که در زیرآوار ساختمان پلاسکو مانده اند، دستگاه های مختلف کشور، از استانداری و شهرداری و نیروهای امداد رسان از روز گذشته خدمات رسانی خود را آغاز کرده اند و اولویت همچنان نجات جان کسانی است که زیرآوار هستند و هنوز امید برای نجات جان آنان وجود دارد،البته خبر شهادت آتش نشان های فداکار همه را آزرده خاطر کرد.درپی حادثه‌ی دردناک آتش‌سوزی و فروریختن ساختمانی در مرکز شهر تهران رهبرمعظم انقلاب پیامی صادر کردند که در بخشی از این پیام ایشان تاکید داشتند در حال حاضر همه­‌ی تلاشها باید برای نجات جان گرفتارشدگان جهت­‌دهی شود.

دکتر علی لاریجانی چهره 3406756/29/2016 7:24:53 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104701811468_Thum.jpgدکتر علی لاریجانی چهره
دکتر علی لاریجانی چهره

 

دکتر رئیس مجلس شورای اسلامی به سه کمیسیون عمران، اجتماعی و بهداشت و درمان ماموریت داد بررسی ها و اقدامات لازم را برای رسیدگی به حادثه ساختمان پلاسکو انجام دهند و در این رابطه گزارش همه جانبه ارائه کنند،همچنین در پیامی شهادت آتش نشانان فداکار را تسلیت گفت.

نمایندگان مردم در مجلس حادثه ساختمان پلاسکو را پیگیری کردند، رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران از تشکیل کمیته ای در این کمیسیون برای پیگیری موضوع خبر داد و اظهار کرد رئیس مجلس تاکید داشته رسیدگی جامعی دراین رابطه انجام شود.

اینکه آیا کسانی یا سازمانی در وقوع حادثه ساختمان پلاسکو مقصر است، باید مشخص شود در هرصورت نباید فراموش کرد پیشگیری در اولویت است، و تعداد ساختمان های فرسوده و نا ایمن علاوه بر تهران در کل کشور کم نیست و نباید اجازه داد مشابه حادثه ساختمان پلاسکو تکرار در شود و بعد از حادثه عنوان کرد قبلا اخطار داده شده بود، بنابراین باید اقدامات لازم برای پیشگیری از تکرار حوادث مشابه صورت گیرد.

دکترلاریجانی به کمیسیون های عمران،اجتماعی و بهداشت و درمان مجلس مأموریت داد تا با همکاری دستگاه های اجرایی  انتظامی و امداد رسان به بررسی ابعاد مختلف حادثه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو که منجر به مصدومیت و جان باختن جمعی از هموطنان و آتش نشانان فداکار شد، بپردازند.

همچنین رئیس مجلس در گفت وگوی تلفنی با وزرای کشور و بهداشت و درمان شهردار و استاندار تهران، رئیس اورژانس کشور و دیگر مسئولین سازمان های امداد و نجات آخرین وضعیت رسیدگی به حادثه ریزش ساختمان پلاسکو را مورد بررسی قرار داد و نسبت به تسریع در کمک به حادثه دیدگان توصیه های لازم را ارائه کردند.

رئیس مجلس همچنین از تمامی سازمان ها و نهادهای امدادرسان که از آغاز این حادثه در محل حاضر بوده و به یاری حادثه دیدگان پرداختند تشکر کرد و از آنان خواست نسبت به تسریع در رسیدگی به حادثه دیدگان آواربرداری و نجات مصدومان اقدام کنند.

خبرگزاری خانه ملت با تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص حادثه ساختمان پلاسکو گفت و گوهایی انجام داده که به شرح ذیل است؛ 

رضایی کوچی مطرح کرد: دستور رئیس مجلس به کمیسیون عمران برای بررسی همه جوانب حادثه پلاسکو 

رضایی کوچی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت 34067511/11/2016 12:01:09 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611101342847653_Thum.jpgبیست و دومین دوره نمایشگاه مطبوعات
رضایی کوچی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت

 

محمدرضا رضایی کوچی درگفت وگو باخبرنگارخبرگزاری خانه ملت،درباره حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو در شهر تهران گفت:با توجه به حادثه‌ای که برای ساختمان پلاسکو اتفاق افتاد،رئیس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون عمران مجلس دستور داد که موضوع حادثه ساختمان پلاسکو را پیگیری کند.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:دکترلاریجانی کمیسیون عمران را موظف به بررسی کارشناسی همه جانبه در رابطه با علل وقوع حادثه ساختمان پلاسکو کرد.

رضایی کوچی افزود:بعد از دستور رئیس مجلس در رابطه با پیگیری موضوع حادثه ساختمان پلاسکو در کمیسیون عمران، کمیته‌ای برای بررسی این حادثه تشکیل شد تا در صبح شنبه با حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو بررسی‌های لازم را انجام دهد و گزارشی درباره علل حادثه و روند رسیدگی و نحوه امدادرسانی به حادثه دیدگان آماده کند تا خدمت رئیس مجلس ارائه شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود:کمیسیون عمران به صورت خاص حادثه ساختمان پلاسکو را بررسی می‌کند و همچنین در رابطه با قصور دستگاه‌های ذی ربط و اینکه چرا پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از این حادثه انجام نشده، بررسی های لازم انجام خواهد شد.

رضایی کوچی افزود: باید توجه داشت مشابه ساختمان پلاسکو در تهران و سایر شهرهای کشور وجود دارد، بنابراین باید اقدامات لازم توسط دستگاه‌های متولی صورت گیرد تا از تکرار حوادث مشابه جلوگیری شود؛البته درگزارش کمیسیون عمران مجلس وظیفه دستگاه‌های متولی تعیین تکلیف می‌شود.

وی ادامه داد:از مردم درخواست می‌شود تا با ترک محل وقوع حادثه ساختمان پلاسکو این امکان را فراهم کند تا دستگاه‌های امدادرسان وظایف خود را به نحو مطلوب انجام دهند،باید توجه داشت در حال حاضر امدادرسانی در اولویت است و نیروی انتظامی نیز باید با مدیریت مطلوب، امکان امدادرسانی را فراهم کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود:از طرف رئیس مجلس و نمایندگان مردم در خانه ملت به خانواده شهدای آتش‌نشان و جانباختگان تسلیت می گوییم.

 

علوی:رسیدگی به حادثه پلاسکو در نشست آتی کمیسیون عمران مجلس

احسن علوی 3406756/28/2016 9:26:32 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606106803406126_Thum.jpgسیداحسن علوی
احسن علوی

سید احسن علوی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص آتش سوزی ساختمان پلاسکو تهران گفت: باید پذیرفت بسیاری از ساختمان قدیمی کشور مانند ساختمان پلاسکو تهران که امروز دچار آتش سوزی و نهایتا تخریب شد، ایمن نیستند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره  و کامیاران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید تمامی ساختمان های ناایمن مانند پلاسکو تهران، که در مرکز شهر و در محل عبور و مرور قرار دارد مقاوم سازی یا نوسازی شوند البته باید قبل از وقوع حادثه اقدامات جدی انجام می شد تا این اتفاق به وقوع نمی پیوست.

علوی ادامه داد: سازمان مدیریت بحران و شهرداری ها باید به مالکان ساختمان های ناایمن اعلام کنند نسبت به مقاوم سازی ساختمان های فرسوده اقدام کنند به دلیل اینکه ساختمان های مذکور در برابر آتش سوزی و زلزله از مقاومت برخوردار نیست.

وی تصریح کرد: در نشست آتی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی موضوع حادثه ساختمان پلاسکو و روند رسیدگی به این حادثه پیگیری می شود همچنین باید برنامه ها و اقدامات وزراتخانه های راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی، شهرداری و دستگاه های ذی ربط برای مقاوم سازی ساختمان ها فرسوده  وجلوگیری از حوادث احتمالی مشابه، بررسی شود.

علوی با تاکید بر لزوم جلوگیری از تکرار حوادثی مانند حادثه ساختمان پلاسکو ادامه داد: در حال حاضر باید امدادرسانی ها با مدیریت و برنامه ریزی ادامه یابد و نجات جان مصدومان آتش نشان، امدادرسان و کسبه که زیر آوار مانده اند، در اولویت است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: باید بصورت جدی اقدامات لازم انجام شود تا نسبت به نوسازی بافت های فرسوده اقدام شود.

 

هاشم زایی:نجات جان افراد اولویت باشد/ بهره برداری سیاسی از حادثه پلاسکو ناجوانمردانه است

عبدالرضا هاشم زایی 3406755/30/2016 5:28:37 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605108376095495_Thum.jpg
عبدالرضا هاشم زایی

 

عبدالرضا هاشم زایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به حادثه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو در خیابان جمهوری اسلامی تهران گفت: تیم تحقیق باید علت این حادثه را از جمله اینکه شروع آتش سوزی به چه شکلی بوده است را بررسی کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آنطور که در اخبار آمده است این آتش سوزی موضوع ضدامنیتی و حادثه تروریستی نبوده و قدمت 50 ساله این ساختمان فرسوده و وسعت آتش، منجر به ریزش آن شده است.

وی افزود: دلیل اینکه امدادگران و آتش نشانان در طبقه پایین ساختمان گیر افتاده ومحبوس شده اند چه بوده ،اینکه آیا بی احتیاطی رخ داده و یا پیش بینی ها لازم صورت نگرفته است، مشخص نیست؛اما ساختمانی که متعلق به 50 سال قبل است در صورت وقوع چنین آتش سوزی گسترده قاعدتا فرو خواهد ریخت،بنابراین درباره اینکه پیش بینی ها شده یا نشده باید منتظر نظر کارشناسی تیم تحقیق بود.

وی با اشاره به شایعاتی که در خصوص این حادثه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشره شده  گفت:عنوان شده است که شهرداری چندین بار به مالکان این ساختمان تذکر داده و گفته بود که باید در مقاومت این ساختمان بازنگری شود اما اینکه این موضوع چقدر درست باشد،هنوز نمی دانیم و باید صبر کنیم تا مقامات مسئول اطلاعات دقیق تری در اختیار رسانه ها قرار دهند تا بدون پایه و اساس و مستندات حرفی نزده باشیم.

هاشم زایی با اشاره به بهره برداری سیاسی برخی گروهها از این حادثه ناگوار تصریح کرد: در کشورما در شرایط حساس ممکن است گروه های مختلف از هر اتفاقی بهره برداری سیاسی کنند که من این کار را نوعی ناجوانمردی می دانم.

وی افزود: هر گروه و جناحی که بخواهد از حادثه ای قبل از مشخص شدن ابعاد آن بهره برداری سیاسی و جناحی کند در راستای منافع ملی عمل نکرده ؛بنابراین بهتر است قبل از مشخص شدن دقیق علت حادثه درباره آن پیش داوری نکنیم.

تمام امکانات کشور برای کم کردن خسارات حادثه پلاسکو بسیج شوند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در خصوص این حادثه خاطرنشان کرد: چنین حوادثی مرحله ای است و در مرحله اول باید همه همت و تلاش مسئولین این باشد که حتی اگر یک نفر را بتوانند زنده از زیر آوار خارج کنند این کار را انجام داده و غنیمت بدانند.

وی ادامه داد: طبیعی است حادثه ای که اتفاق می افتد، تمام امکانات کشور برای کم کردن خسارات آن  بسیج شود؛چراکه این حادثه را می توان در سطح ملی ارزیابی کرد؛چون اولین بار است که در کشور حادثه ای با این ابعاد رخ می دهد،بنابراین باید همه حواس ها جمع این باشد که ما خسارات جانی را کاهش دهیم.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران  همچنین در خصوص بررسی حادثه پلاسکو در این مجمع گفت: قطعا مجمع نمایندگان باید بررسی ابعاد این حادثه از جنبه های مختلف را جزء وظایف اصلی خود بداند؛کما اینکه تعدادی از دوستان از محل حادثه بازدید میدانی داشته اند.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همانطور که مقام معظم رهبری در پیام خود فرمودند؛اول باید در یک فضای آرام و همراه با تفاهم خسارت ها را کم کنیم و بعد از آن به بررسی حادثه بپردازیم که قطعا یکی از مسائلی که مجمع نمایندگان استان تهران باید برای بررسی  آن وقت بگذارد،ریشه یابی این حادثه است.

 

مقصودی:تلاش نیروی های امدادی در حادثه پلاسکو ستودنی است/ مدیریت بحران مهم ترین موضوع درشرایط فعلی

 

حسین مقصودی 34067511/7/2016 4:18:50 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611100145494769_Thum.jpg
حسین مقصودی

حسین مقصودی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تلاش های شهرداری تهران برای خدمت رسانی به مردم حادثه دیده  درسانحه ریزش ساختمان پلاسکو، گفت : خوشبختانه از همان ساعات اولیه حادثه قالیباف شهردارتهران، سازمان آتش نشانی وسازمان های امدادرسان دیگر درمحل حادثه حضور پیدا کردند، ضمن اینکه نیروهای خدمت رسان دیگر از دولت و سایر نهادها مانند جمعیت هلال احمر و نیروهای انتظامی و ارتش برای کمک رسانی در کنار شهرداری تهران اقدامات قابل قبولی را انجام دادند که قابل ستایش است.

نماینده مردم سبزوار درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تلاش نیروهای امدادی و جمعیت هلال احمر درکمک رسانی به حادثه دیدگان به نوعی حرکت جهادی و قابل ستایش است، افزود: از همکاران و اصحاب رسانه تقاضا می شود که گزارش های خود درخصوص این حادثه را براساس واقعیت ها و بر مبنای عقل و منطق بیان و طرح کنند و درحال حاضر مهم ترین موضوع بحث مدیریت بحران و رفع مشکلات پیش رو است.

عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با تاکید براینکه درشرایط فعلی نباید این دستگاه و یا آن نهاد را متهم و از عملکردها انتقاد کرد، تصریح کرد: با طرح برخی انتقادها فقط روحیه تلاشگران و نیروهای امدادی جمعیت هلا

موسوی: نجات مصدومان پلاسکو در اولویت است  

سیدفرید موسوی 3406758/23/2016 5:28:26 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608106469028326_Thum.jpgسیدفرید موسوی
سیدفرید موسوی

 

سید فرید موسوی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص آتش سوزی ساختمان پلاسکو تهران گفت: متاسفانه ساختمان قدیمی پلاسکو تهران امروز دچار حریق شد و بعد از ساعاتی فرو ریخت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس اخبار جان آتش نشانان، امدادرسانان و کسبه مصدوم در ساختمان پلاسکو در خطر است و در حال حاضر اولویت نجات جان مصدومان و امداد رسانی مطلوب است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: با توجه به موقعیت ساختمان پلاسکو باید مسئولان استانداری و شهرداری با تشکیل کمیته بحران سریعا اقدامات لازم را انجام دهند.

موسوی افزود: از همشهری ها تقاضا می شود از تجمع در محل حادثه ساختمان پلاسکو خودداری کنند تا در امدادرسانی خللی وارد نشود و از نیروهای انتظامی درخواست می شود مردم را هدایت کنند تا محل حادثه را ترک کنند تا امدادرسانی بهتری انجام شود.

وی ادامه داد: شنیده شد برخی از خبرگزاری ها از مردم درخواست کردند فیلم و عکس های خود از حادثه را ارسال کنند که این کار صحیحی نیست و خلل در امدادرسانی ایجاد می کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: از صدا و سیما درخواست می شود دوربین های فیلمبرداری را در موقعیت های مختلف  قرار دهد تا نیازی نشود مردم با دوربین تلفن های همراه نسبت به پوشش خبری حادثه اقدام کنند در هرصورت از تمامی مردم درخواست دارم دعا کنند تا تلفات این حادثه زیاد نشود و حال مصدومان خوب شود.

لازم به ذکر است درپی حادثه‌ی دردناک آتش‌سوزی و فروریختن ساختمانی در مرکز شهر تهران رهبرمعظم انقلاب پیامی صادر کردند.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:
 
بسمه‌تعالی
حادثه­‌ی دردناک آتش­‌سوزی و فروریختگی ساختمان در مرکز شهر مایه­ اندوه و تأسف و نگرانی عمیق اینجانب است. شهامت و فداکاری آتش­‌نشانانی که در عملیات نجات مردم، خود دچار حادثه­‌ی خطیر شده و در حال فداکاری متعهدانه به امتحانی دشوار گرفتار آمده­‌اند، دل را از تحسین و تمجید و نیز از نگرانی و اندوه، آکنده می سازد.

در حال حاضر همه­‌ی تلاشها باید برای نجات جان گرفتارشدگان جهت­‌دهی شود.رسیدگی به علل حادثه مسأله­‌ی بعدی است.
از همه مسئولان می خواهم همانگونه که در این چند ساعت، تلاش کرده­‌اند کار مجاهدانه­‌ی خود را ادامه دهند و وظیفه­‌ی فوری را بر هر حرف و حدیثی مقدم بدارند.
خداوند کمک فرماید انشاءالله.
 سیدعلی خامنه­‌ای
۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۵

همچنین دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی شهادت جمعی از آتش نشانان فداکار کشور را تسلیت گفت،متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وقوع حادثه غمبار آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو در تهران که باعث بروز خسارات ، مصدومیت جمعی از  مردم  و نیروهای امدادرسان و شهادت ماموران فداکار شد موجب تاسف و تاثر گردید.

شهامت و فداکاری آتش نشانان که درعملیات امداد و نجات مردم،خود را در معرض خطر قرار دادند و با فداکاری و رشادت و از جان گذشتگی تلاشی جانانه از خود نشان دادند، دل و جان هر انسانی را به تحسین و ستایش معطوف می سازد.

فرزندان شجاع و دلاور ملت در این حماسه به نبرد با آتش رفتند و بطور یقین نام و آوازه آنان تا ابد در تاریخ این ملت جاودان خواهد ماند.

ضرورت دارد ستاد بحران و نیروهای امدادرسان در اسرع وقت بطور جدی به وضعیت خسارت دیدگان،مصدومان و جان باختگان اقدام کنند و  کلیه دستگاههای امدادی،انتظامی و خدمات شهری موظفند تا برقراری شرایط عادی در محل حادثه به انجام وظایف اقدام کنند.

اینجانب ضمن عرض  تسلیت شهادت ماموران افتخار آفرین و فداکار آتش نشانی به ملت شریف ایران و خانواده های این عزیزان و آرزوی سلامتی مصدومان امیدوارم شاهد اینگونه حوادث تلخ نباشیم.

علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی/

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet