هدر اصلی
1395/11/02 15:01:17
سرویس دیگر رسانه‌ها
قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل:

صادرات دارو پس از برجام 3 برابر شد/ امضای 62 سند همکاری‌های حوزه سلامت با سایر کشورها

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموز پزشکی گفت: پس از برجام صادرات دارو و تجهیزات پزشکی از حدود ۲۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۲ به ۶۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۵ افزایش یافت.
صادرات دارو پس از برجام 3 برابر شد/ امضای 62 سند همکاری‌های حوزه سلامت با سایر کشورها قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموز پزشکی گفت: پس از برجام صادرات دارو و تجهیزات پزشکی از حدود 20 میلیون دلار در سال 1392 به 60 میلیون دلار در سال 1395 افزایش یافت. https://cdn.icana.ir/d/019/201701100062392760.jpg صادرات,دارو,پس,از,برجام,3,برابر,شد/,امضای,62,سند,همکاری‌های,حوزه,سلامت,با,سایر,کشورها Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی محسن اسدی لاری ، این مطلب را با اشاره سازماندهی و تشویق بخش خصوصی و مشارکت با طرف خارجی برای صادرات دارو و تجهیزات به کشورهای هدف به عنوان یکی از اقدامات این حوزه بین الملل وزارت بهداشت در عرصه سلامت عنوان کرد.

وی ، مشارکت بخش خصوصی با طرف های خارجی در زمینه راه اندازی خط تولید دارو در الجزایر، روسیه، عراق و آذربایجان را از دیگر اقدامات در این زمینه برشمرد.

این مقام مسئول دروزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، همچنین ، توسعه هدفمند همکاری های دوجانبه با کشورهای مورد نظر را یکی از اقدامات و فعالیت های حوزه بین الملل وزارت بهداشت طی سه سال گذشته عنوان کرد و گفت: در این راستا 62 سند همکاری با کشورهای هدف امضا شده و بیش از 60 ملاقات وزیر بهداشت با همتایان کشورهای مختلف جهان و ده ها ملاقات معاونان این وزارتخانه با وزرای بهداشت و مقامات عالی رتبه سایر کشورها صورت گرفته است.

اسدی لاری ضمن اشاره به عقد 15 تفاهمنامه در خصوص توسعه همکاری های دارویی و فناوری با بخش خصوصی روسیه در پی سفر وزیر بهداشت به دیگر اقدامات حوزه بین الملل اشاره کرد و گفت: مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی با جمهوری کوبا که پس از پنج سال وقفه از سال 1395 فعالیت خود را بازیافته است ، برگزاری 2 دور دیدار وزیر بهداشت با 80 تن از سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورها در جریان سمینار سالانه سفرای جمهوری اسلامی ایران (1393- 1394) و دیدار با 10 تن از سفرای کشورهای خارجی در تهران و مشارکت فعال در کمیسیونهای مشترک ایران و سایر کشورها از اقدامات حوزه امور بین الملل بوده است.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل با اشاره به سفر مارگارت چان، رئیس سازمان جهانی بهداشت در سال 1394 به ایران، اظهار کرد: در این راستا 2 دوره ارزشیابی جامع طرح تحول سلامت توسط کارشناسان این سازمان صورت گرفت که ضمن تأیید سیاست های طرح، پیشنهادهای قابل توجهی در سطوح مختلف تصمیم گیری ارائه دادند که بسیاری از آنها در برنامه ششم و برخی لوایح و مصوبات رسمی منظور شده است .

اسدی لاری با بیان اینکه ایران یکی از 6کشور منتخب جهان برای گزارش جهانی کنترل بیمارهای غیرواگیر در سال 2018 است، خاطرنشان کرد: ایران در برنامه ریزی ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر که منجر به اقدامات وسیع در سطح کشور شد، سه دوره همکاری با کشورها داشت.

وی با اشاره به آموزش هزار تن از رؤسا و مدیران بیمارستان های دولتی برای افزایش مهارت و کارایی و تلاش برای کاهش هزینه های بیمارستانی در سال 95 ، افزود: در مورد آموزش پزشک خانواده سه دوره گذاشته شد که منجر به راه اندازی دوره مصوب در هفت دانشگاه علوم پزشکی شده است.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل با اشاره به استفاده از نظرات و تجربیات کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در زمینه مالیات دخانیات و مواد مضر، اظهار کرد: اجرای ده ها پروژه مشترک در زمینه کنترل بیماری ها، نظام اطلاعات سلامت، سلامت روان، بلایا، سلامت محیط و کار، ایمنی بیماران، اعتباربخشی، نظام مالی سلامت، مؤلفه های اجتماعی سلامت، ساماندهی و روزآمدی 18 مرکز تحقیقات همکار با سازمان جهانی بهداشت برای ایفای نقش ملی و منطقه ای از اقدامات حوزه بین الملل در سه سال گذشته بوده است.

به گفته اسدی لاری مشارکت فعال در اجلاس وزرای بهداشت جهان (95-1393)، اجلاس وزرای بهداشت منطقه (95-1392) و عضویت در هیات اجرایی سازمان جهانی بهداشت (94-1392) از دیگر اقدامات حوزه سلامت در عرصه بین الملل بوده است.

اسدی لاری به عضویت خود به عنوان قائم مقام وزیر در امور بین الملل در هیأت مدیره صندوق گلوبال فاند به نمایندگی از کشورهای منطقه به منظور تصمیم سازی جهانی (1394-1396) اشاره کرد و افزود: تشکیل دبیرخانه رکن منطقه در حوزه بین الملل، تشکیل سه اجلاس منطقه ای در شهرهای تهران و خارطوم، شرکت فعال در جلسات هیات مدیره، اجلاس مجریان و اجلاس بین منطقه ای صندوق جهانی در راستای گسترش و ارتقای همکاری های بین الملل در حوزه سلامت بوده است.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل در ادامه از اجرای پنج دوره برنامه های آموزشی و توانمندسازی کشورهای منطقه و برنامه ریزی و مشارکت در تدوین و اجرای برنامه های منطقه ای همچون آموزش ماماهای افغان با کمک صندوق جمعیت و آموزش کارکنان بهداشتی سوریه با کمک یونیسف خبر داد.

به گزارش ایرنا، وی افزود: ارائه خدمات و بیمه مهاجران افغانستان با کمک کمیساریای عالی پناهندگان، تدوین سند آموزش با کمک یونسکو و تدوین برنامه جامع همکاری با سازمانهای بین المللی در چارچوب سیاستهای وزارت امور خارجه با کمک نمایندگی سازمان ملل در ایران (UNDP)از دیگر اقدامات حوزه بین الملل وزارت بهداشت است.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet