هدر اصلی
1395/11/02 13:38:28
سرویس فرهنگی
نوید آقایی در گفت‌وگو با خانه ملت:

تعداد دانلود غیرمجاز آثار سینمایی و گردش مالی آن قابل ملاحظه نیست

قائم مقام ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری کشور گردش مالی شرکت‌های ویدئو رسانه را ۲۰۰ تا ۲۶۰میلیارد تومان در سال اعلام کرد و آمارهای متفاوت ارائه شده درباره دانلودها و درآمدهای حاصل از فیلم‌های سینمایی را غیرقابل استناد دانست.
تعداد دانلود غیرمجاز آثار سینمایی و گردش مالی آن قابل ملاحظه نیست قائم مقام ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری کشور گردش مالی شرکت‌های ویدئو رسانه را 200 تا 260میلیارد تومان در سال اعلام کرد و آمارهای متفاوت ارائه شده درباره دانلودها و درآمدهای حاصل از فیلم‌های سینمایی را غیرقابل استناد دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201701108324183955.jpg تعداد,دانلود,غیرمجاز,آثار,سینمایی,و,گردش,مالی,آن,قابل,ملاحظه,نیست Icana

نوید آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به تشریح وضعیت تکثیر و عرضه غیرمجاز آثار سینمایی پرداخت و گفت: عرضه غیر مجاز آثار سمعی و بصری  به صورت "سی‌دی و دی‌وی‌دی" و "فضای مجازی" صورت می گیرد که در پی اقدامات "ستاد صیانت از آثار سمعی بصری کشور" و همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی 5 درصد کشفیات در سال جاری شامل "سی‌دی و دی‌وی‌دی" ایرانی و 95درصد شامل آثار غیرایرانی، مبتذل و مستهجن است.

جمع‌آوری 7 و نیم میلیون لوح فشرده در پایتخت از ابتدای سال

قائم مقام و معاون فرهنگی ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری کشور با بیان اینکه از ابتدای امسال 7و نیم میلیون نسخه لوح فشرده در پایتخت جمع‌آوری شده است، افزود: تکثیر غیرقانونی آثار سمعی و بصری و سینمایی به طور ویژه‌ای کاهش پیدا کرده است.

درآمد حاصل از دانلودهای غیرمجاز فیلم‌های سینمایی مشخص نیست

وی اعداد و ارقام ارائه شده در سایت‌ها مبنی بر میزان دانلودهای غیرمجاز یک فیلم- مثلا 600هزار دانلود غیرمجاز یک فیلم طی چند روز- را آمار اشتباهی دانست.

آقایی همچنین افزود: آمار مشخصی از درآمد حاصل از دانلودهای غیرمجاز فیلم‌های سینمایی در دست نیست و تاکنون هیچ دستگاهی در این خصوص آماری ارائه نداده است، هرچند شرکتهای خدمات‌دهنده اینترنت بهترین ارگان برای ارائه آمار و ارقام در زمینه محسوب می‌شوند.

تکثیر اینترنتی رسمی  فیلم‌های ایرانی کمتر از 30هزار نسخه

قائم مقام ستاد صیانت آثار سینمایی و سمعی و بصری توضیح داد: سامانه "سند" (سامانه نمایش درخواستی) در وزارت فرهنگ و ارشاد فعال شده و حدود 10 شرکت دارای مجوز، سرمایه‌گذاری قابل توجهی نیز در این حوزه کرده‌اند، اما با این وجود محصول قابل عرضه این شرکت‌های رسمی برای دانلود فیلم‌ها کمتر از 30 هزار نسخه است، لذا آمارهای ارائه شده درخصوص میزان دانلودهای غیرمجاز قابل استناد نیست و طبیعتا آمار درآمدهای حاصله از این دانلودهای غیرمجاز منشاء رسمی ندارد.

کسب درآمد سازمان‌یافته از دانلودهای غیرمجاز در ایران وجود ندارد

وی ادامه داد: درواقع باید گفت؛ سودجویی و کسب درآمد به شکل سازمان یافته از طریق دانلودهای فیلم‌ها از طریق سایت‌های مجازی وجود ندارد و آنچه به شکل سازمان یافته مشاهده می شود در حوزه پروژه نفوذ ارزیابی می شود، ضمن آنکه معضل دانلود غیرمجاز تنها برای ایران نیست به عنوان مثال نهادهای رسمی بریتانیا در آمارهای رسمی خود گفته‌اند سالانه 500 میلیون پوند و ترکیه سالانه بیش از 200میلیون دلار در سال از این طریق ضربه می‌بینند.

دانلود غیرمجاز هر فیلم سینمایی کمتر از 25 هزار نسخه است

قائم مقام ستاد صیانت آثار سینمایی و سمعی و بصری ادامه داد: آمار دانلود غیرمجاز هر اثر رسمی ایران در یک "بازه زمانی مشخص" یا "پیک انتشار" بیش از 25 هزار نسخه نیست، این در حالی است که آمار انتشار رسمی هر نسخه فیلم سینمایی از طریق شبکه نمایش خانگی تقریبا به طور متوسط بیش100هزار نسخه است.  

واگذاری یک فیلم به شبکه نمایش خانگی؛ با قرارداد یک میلیارد و سیصد میلیون تومان

وی همچنین با تاکید بر ابراز بی‌اطلاعی از میزان گردش مالی شبکه نمایش خانگی تنها به یک مورد از قراردادهای صاحبان این فیلم‌ها با شرکت‌های مرتبط عرضه عمومی فیلم اشاره کرد و گفت: چند روز پیش یک فیلم به رقم یک میلیارد و سیصد میلیون تومان برای عرضه به شبکه نمایش خانگی واگذار شد و چندین مورد واگذاری بیش از یک میلیارد تومان نیز در همین سال جاری مشاهده شده که این نشان از اقبال مردم به آثار دارای مجوز است.

درآمد سالانه 200تا 260میلیارد تومانی  شرکت‌های فعال ویدئو رسانه از توزیع فیلم‌های سینمایی

وی به اعطای مجوز به حدود 30 شرکت فعال ویدئو رسانه در کشور که 10 مجموعه از میان آنها فعال هستند اشاره کرد و افزود: عددی که این شرکتها از گردش مالی خود اعلام می‌کنند 200 تا 260میلیارد تومان در سال است که می‌توانم با یقین بگویم آثار ایرانی درآمد بیشتری برای چنین شرکت‌هایی دارند.

آقایی فرهنگسازی با هدف جلوگیری از دانلود و تکثیرهای غیرمجاز را ضروری دانست و اضافه کرد: از آنجا که فناوری هر روز پیشرفته‌تر می‌شود تنها با فیلترینگ نمی‌توان جلوی این موضوع ایستاد، ضمن آنکه سایت‌های غیرمجازِ اقدام‌کننده به عرضه آثار سمعی و بصیری و سینمایی نیز به شکل مستمر رصد و به مراجع ذی ربط معرفی می‌شوند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet