انتخابات ریاست جمهوری
1395/11/03 10:03:15
سرویس فرهنگی
محجوب مطرح کرد:

تخریب اماکن قدیمی؛ تهدید هویت شهری

نماینده مردم تهران در مجلس معتقد است به دلیل تحولات و تغییر کاربری‌های عظیم و ازهم‌گسیخته شهرداری‎ها در ادوار مختلف، هیچ نشانی جز "نام" از گذشته شهر تهران باقی نمانده است.
تخریب اماکن قدیمی؛ تهدید هویت شهری نماینده مردم تهران در مجلس معتقد است به دلیل تحولات و تغییر کاربری‌های عظیم و ازهم‌گسیخته شهرداری‎ها در ادوار مختلف، هیچ نشانی جز "نام" از گذشته شهر تهران باقی نمانده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201607100689329249.jpg تخریب,اماکن,قدیمی؛,تهدید,هویت,شهری Icana

علیرضا محجوب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به فرونشست زمین در بازار تاریخی تهران و ادامه گودبرداری‌های عمیق در این منطقه به دلایلی همچون ساخت زیرگذر، پاساژ و...، گفت: اگرچه تهران شهر کم قدمتی است و تاریخ آن به حدود دویست و اندی سال قبل -زمان فتحعلی شاه- می‌رسد اما به دلیل تحولات و تغییر کاربری‌های عظیم و ازهم‌گسیخته شهرداریها در ادوار مختلف، هیچ نشانی جز "نام" از گذشته این شهر باقی نمانده است و حتی ورودی میدان ارگ و بازار تهران به عنوان نماد تاریخی این کلان شهر، تاکنون بارها دستخوش تغییر شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبیعی است که شهروندان می‌خواهند محل زندگی و کار خود را نوسازی کنند اما اگر مسئولان شهری مدل و الگوی مشخصی برای این نوسازی‌ها طراحی نکنند همچون امروز شاهد یک بافت ناهمگون شهری، تخریب هویت و حتی از بین رفتن جان مردم خواهیم بود.  

وی همچنین به فرونشست‌های پی در پی زمین در بازار تهران و وجود قنات‌های متروکه که می‌توانند موجب تخریب بناهای تاریخی و حتی اماکن تجاری مسکونی شود اشاره کرد و افزود: این مناطق برای بازسازی نیازمند متخصصانی از حوزه‌های  مختلف شهری هستند و از آنجا که منطقه در شرایط خطرناکی قرار دارد باید هر چه سریع‌تر به این مهم اقدام کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید براینکه بازار تهران باید با حفظ بافت تاریخی بازسازی شود، گفت: به‌یقین پس از حادثه تلخ ساختمان پلاسکو حساسیت بیشتری نسبت به وضعیت بازار تهران و دیگر مناطق پرخطر تهران ایجاد شده لذا این مهم را به شهردار و شورای شهر تذکر می‌دهم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet