هدر موبایل
1395/11/03 13:18:55
سرویس دیگر رسانه‌ها
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی پیشنهاد داد:

تشکیل سازمان حقوقدانان بدون مرز زنان در کشورهای اسلامی

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه در حوزه زنان رویکرد تعادلی و تعاملی را می پسندیم، گفت: تشکیل سازمان حقوقدانان بدون مرز توسط زنان در کشورهای اسلامی می تواند برای پیشگیری از وقوع جنگ، حین جنگ و پس از جنگ خدمات موثری به جامعه بشری ارائه دهد.
تشکیل سازمان حقوقدانان بدون مرز زنان در کشورهای اسلامی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه در حوزه زنان رویکرد تعادلی و تعاملی را می پسندیم، گفت: تشکیل سازمان حقوقدانان بدون مرز توسط زنان در کشورهای اسلامی می تواند برای پیشگیری از وقوع جنگ، حین جنگ و پس از جنگ خدمات موثری به جامعه بشری ارائه دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/60614.jpg تشکیل,سازمان,حقوقدانان,بدون,مرز,زنان,در,کشورهای,اسلامی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت از 'همایش بین المللی جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب در گسترش تعامل و گفت و گوهای فرهنگی'، الهام امین زاده افزود: رویکرد زنان در کشورهای عربی و در بین زنان ایرانی، باید متعادل بوده و از رویکردهای افراطی و سنتی در مورد زنان پرهیز کرد.

وی ادامه داد: رویکرد تعاملی و تکاملی نسبت به زنان را می پسندیم بدین معنا که زنان و مردان باید به گفتمان تعامل و تعادل را فکر کنند و نگاهی مشارکت جویانه برای پیشرفت تمدن اسلامی داشته باشند.

امین زاده اظهار کرد: با توجه به وجود ١١ هزار زن وکیل و حقوقدان در ایران، پیشنهاد می کنم با مشارکت کشورهای عربی و اسلامی جبهه مشترکی به منظور احیای حقوق زنان در کشورهای اسلامی تشکیل شود و ریاست جمهوری نیز در خصوص تشکیل این سازمان آمادگی لازم برای همکاری را دارد .

وی تصریح کرد: نسل سوم حقوق بشر مبتنی بر صلح است و در این عرصه زنان برای احقاق حق صلح و همبستگی می توانند نقش موثری نه تنها در سطح کشورهای اسلامی بلکه در عرصه بین المللی و جهانی داشته باشند؛ چرا که در مخاصمات مسلحانه زنان خانواده های خود را از دست می دهند و لازم است از آنان حمایت ویژه به عمل آید.

امین زاده با تاکید بر جایگاه والای زنان در نظام اسلامی گفت: شکوفایی تمدن اسلامی تنها با فعالیت مردان محقق نمی شود و زنان به عنوان نیمی از جامعه از صدر اسلام تاکنون نقش های ویژه ای در پیشرفت تمدن اسلامی داشته اند.

وی به خدمات زنان از صدر اسلام اشاره کرد و افزود: نقش حمایتی، اقتصادی، انسانی و معنوی حضرت خدیجه (س)، نقش فکری و اجتماعی حضرت زهرا(س)، شهادت سمیه به عنوان اولین شهید راه اسلام و همچنین نقش مدیریتی حضرت زینب در حماسه عاشورا نمونه هایی از حضور فعالانه زنان در عرصه های مختلف است.

امین زاده تاکید کرد: زنان برای ابقای فرهنگ و تمدن اسلامی نقش ارزشمندی داشته و می توان حضور موثر آنان را از خدیجه (س) تا بنت الهدی صدر در نظر داشت.

وی اظهار کرد: وجود حکمرانان زن که در ایران به صورت انتخابی حکمرانی داشتند نیز نشانگر فعالیت و نقش موثر زنان در عرصه های اجتماعی است.

امین زاده به حضور پر رنگ و نقش آفرینی زنان در دوران انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: حضور زنان در عرصه مبارزه و علم در دوران انقلاب بیشتر شده به طوری که مشارکت سیاسی زنان نیز بر اساس گفتمان امام راحل (ره) مبنی بر ارج نهادن به زنان، در این زمان مشهود است.

وی اضافه کرد: با وجود چالش هایی که در عرصه زنان وجود دارد، اما نقش زنان در عرصه های مدیریتی و اقتصادی قابل توجه است و زنان امروز ایران مبتنی بر شایسته سالاری و به دور از هرگونه تبعیض جنسیتی در مناصب مختلف مشغول فعالیت و خدمت به جامعه هستم.
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در رابطه با اهمیت زنان در منشور حقوق شهروندی گفت: در منشور حقوق شهروندی که به تازگی توسط رئیس جمهور رونمایی شد نیز تامین سلامت جسمی و روانی زنان و همچنین حق مصون بودن هر نوع تعرض و خشونت رفتاری و ساختاری برای همه شهروندان به ویژه برای زنان و کودکان و بهره مندی از شغل مناسب مبتنی بر شایسته سالاری لحاظ شده است.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: علاوه بر منشور حقوق شهروندی، قانون احترام به حقوق و تکالیف زنان در ایران و خارج از کشور که در سال ١٣٨٥ مصوب شده است نیز به حوزه زنان پرداخته است و در قانون اساسی نیز اصول ١٩تا٢١ به موضوع زنان اختصاص دارد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی از نمایشگاه صنایع دستی و هنر که در حاشیه این همایش برگزار شده است نیز بازدید کرد.

به گزارش ایرنا، 'همایش بین المللی جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب در گسترش تعامل و گفت و گوهای فرهنگی' با حضور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رایزن فرهنگی عراق در ایران، دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، معاون حقوقی وزیر آموزش عالی و جمعی از مسئولان، استادان، صاحب نظران و اندیشمندان حوزه زنان از کشورهای اسلامی در دانشگاه الزهراء برگزار شد.

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet