هدر موبایل
1395/11/04 14:21:29
سرویس سیاسی
نمایندگان‌درگفت‌وگوباخانه‌ملت‌:

بایدها و نباید تجمیع هیئت‌های اجرائی انتخابات ؛ از اماواگرهای علمی تا چشم‌اندازهای اقتصادی

نمایندگان مردم در خانه ملت، نظرات خود را پیرامون تجمیع هیئت‌های اجرائی دو انتخابات ریاست جمهوری و ریاست جمهوری بیان کردند.
بایدها و نباید تجمیع هیئت‌های اجرائی انتخابات ؛ از اماواگرهای علمی تا چشم‌اندازهای اقتصادی نمایندگان مردم در خانه ملت، نظرات خود را پیرامون تجمیع هیئت‌های اجرائی دو انتخابات ریاست جمهوری و ریاست جمهوری بیان کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201701103420220902.jpg بایدها,و,نباید,تجمیع,هیئت‌های,اجرائی,انتخابات,؛,از,اماواگرهای,علمی,تا,چشم‌اندازهای,اقتصادی Icana

خبرگزاری خانه ملت، سرویس سیاسی؛ انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال آینده برگزار خواهد شد، از آنجائی که بر طبق قانون متولی برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی و ناظر بر انتخابات ریاست جمهوری شورای نگهبان است، موضوعی مطرح شده مبنی بر اینکه هیئت های اجرائی هر دو انتخابات تجمیع شوند و دلایلی را نیز برای این تجمیع مطرح می کنند.

سال 92 که انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار شد، با توافقی که صورت گرفت، این هیئت های اجرائی تجمیع شدند، گویا نتایج مطلوبی را در پی داشته که کمیسیون شوراها در طرحی که تهیه کرده و به صحن علنی مجلس ارائه داده، بر موضوع تجمیع هیئت های اجرائی تاکید داشته است.

این بار کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به دنبال این است که تجمیع نه بصورت توافقی بلکه به صورت قانونی و الزام آور انجام شود، گویا با توجه به زیر ساخت هایی که در اختیار شورای نگهبان است که از آمادگی بیشتری برخوردار هستند، این تجمیع نیز انجام می‌شود، صرفه جویی در هزینه ها نیز دیگر دلیلی است که برای تجمیع هیئت های اجرائی نظارت بر انتخابات مطرح می‌شود.

در همین زمینه با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت‌وگوهایی را انجام داده ایم که در ادامه می‌آید.

تجمیع هیئت‌های اجرائی انتخابات الزام قانونی می‌شود/ تشریح روند انتخاب هیئت های اجرائی در شهرستان‌ها

محمدجواد کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص تجمیع هیئت های اجرائی انتخابات اظهار داشت: با توجه به شرایطی که وجود دارد، ممکن است هیئت های اجرائی در 2 انتخابات شوراها و ریاست جمهوری که سال آینده انجام می‌شود، تجمیع شوند.

کولیوند با بیان اینکه طرحی در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور اصلاح شده که در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد، بیان کرد: یکی از بخش های این طرح مقرر می‌دارد که هیئت‌های اجرائی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا تجمیع شوند که بر این اساس، مامورین سر صندوق‌ها یکی می‌شوند.

کولیوند کولیوند3406759/16/2013 10:37:11 AMhttp://media.icana.ir/Image/2013/09/46833_Thum.jpg
کولیوند

وی افزود: در دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به صورت توافقی این کار انجام شد ولی این بار می‌خواهیم که به طور قانونی این اقدام را انجام دهیم.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 30 نفر از معتمدین محلی به عنوان گزینه های عضویت در هیئت اجرائی از سوی فرمانداری ها انتخاب می شوند و شورای نگهبان تایید 8 نفر را با رای مخفی انتخاب می کند، گفت: به این 8 نفر فرماندار، دادستان و رئیس اداره ثبت احوال اضافه می شود که هیئت اجرائی نام می‌گیرد، که در همه شهرستان هایی که فرماندار وجود دارد، این هیئت های اجرائی نیز شکل می شود.

مخالفت با تجمیع هیئت‌های اجرائی ۲ انتخابات سال آتی

احمد علیرضا بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص احتمال تجمیع هیئت های اجرائی انتخابات شوراهای شهر و روستا و انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: هیئت های اجرائی 2 انتخاباتِ سال آینده، دو موضوع جدای از هم است و طبیعتا هیئت های مجزایی را نیز طلب می‌کند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذر شهر در مجلس شورای اسلامی در تشریح علل عدم نیاز به تجمیع هیئت های اجرائی، بیان کرد: اساسا هیئت های اجرائی دو انتخابات شوراهای شهر و روستا و انتخابات ریاست جمهوری مسئولیت های مجزایی را به عهده خواهند دارند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در قانون نیز هر کدام از این هیئت‌ها هویت جداگانه ای دارند و در فرآیند انتخابات نیز وظایف متفاوت از همی را به خصوص در مسیر برگزاری انتخابات دارند که نتایجی نیز به دنبال دارد.

احمد علیرضا بیگی در بازدید از غرفه خانه ملت 34067511/8/2016 3:09:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611109802603183_Thum.jpgنجفی خوشرودی در بازدید از غرفه خانه ملت زهرا سعیدی در بازدید از غرفه خانه ملت احمد علیرضا بیگی در بازدید از غرفه خانه ملت عاشوری قلعه رودخانی در بازدید از غرفه خانه ملت
احمد علیرضا بیگی در بازدید از غرفه خانه ملت

علیرضا بیگی با تشریح دلایل خود در خصوص مخالفت با تجمیع هیئت های اجرائی، متذکر شد: تجمیع هیئت های اجرائی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها امکان پذیر نیست.

وی در خصوص اینکه گفته می شود با تجمیع هیئت های اجرائی انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری، گفت: این تجمیع در صرفه جویی هزینه‌ها تاثیر فراوانی ندارد ، از طرفی مستقل بودن و منفک بودن هیئات اجرائی دو انتخابات می‌تواند به اطمینان و سلامت بیشتری در بخش های مختلف انتخابات، کمک کند.

ارزیابی مثبت از تجمیع هیئات اجرائی دو انتخابات سال آتی

حسن نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا به صورت الکترونیکی، اظهار داشت: اگر انتخابات های سال آینده به صورت الکترونیکی برگزار شود، نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت چرا که منجر به کاهش هزینه ، زمان و حواشی سیاسی می شود.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر انتخابات را به صورت دستی و معمولی برگزار کنیم مشکلاتی را به وجود می‌آورد، در صورتی که با برگزاری انتخابات الکترونیکی این مشکلات را شاهد نخواهیم بود.

حسن نوروزی 3406757/3/2016 10:19:48 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607106844822033_Thum.jpgحسن نوروزی
حسن نوروزی

سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از جمله معایبی که برگزاری انتخابات به صورت دستی ایجاد می‌کند، این است که امکان دارد در هنگام شمارش آراء، خستگی و خواب‌آلودگی دقت ماموران این موضوع را کاهش دهد.

نوروزی در خصوص امکان تجمیع هیئات اجرائی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، متذکر شد: این اقدام را می‌توان مثبت ارزیابی کرد.

وی افزود: برای برگزاری ۲ انتخابات سال آینده نیازی به داشتن دو هیئت اجرائی نداریم و با تجمیع این دو هیئت، هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد و مشکلی در این زمینه به وجود نخواهد آمد.

تصمیم برای حذف هیات اجرائی باید توجیه علمی داشته باشد

همایون هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص تجمیع هیئت های اجرائی انتخابات، اظهار داشت: اگر بستر برگزاری انتخابات به نحو مطلوبی آماده باشد و ظرفیت های الکترونیکی انتخابات نیز مهیا باشد، قطعا می‌توان هیئت‌های اجرائی را تجمیع کرد.

نماینده مردم میاندوب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تجمیع هیئت های اجرائی انتخابات، منوط به شبکه ای است که می‌خواهند جایگزین کنند، اگر شبکه جایگزین، مناسب، قدرتمند و کارآمد باشد می‌توان هیئت‌های اجرائی را تجمیع کرد.

همایون هاشمی همایون هاشمی34067512/6/2013 1:00:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/12/53918_Thum.jpg
همایون هاشمی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از این جهت کیفیت فرآیند جایگزین هیئت‌های اجرائی این دو انتخابات مهم است که باید به نحوی باشد که کار انتخابات عقب نماند.

هاشمی با اشاره به احتمال تجمیع هیئت‌های اجرائی در انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری، گفت: برای حذف یک قسمتی از فرآیند کاری، باید توجیهات علمی لازم را داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است که کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح طرحی را انجام داده‌ است که در اولین جلسه صحن علی مجلس در دستور کار قرار میگیرد که از جمله جزئیات این طرح، تجمیع هیئت‌های اجرائی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا می‌باشد که بر اساس این طرح، مامورین سر صندوق‌ها یکی می‌شوند.

تجمیع هیئت‌های اجرائی انتخابات به بهانه کاهش هزینه‌ها، اقدام مناسبی نیست

محسن بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در ارزیابی از احتمال تجمیع هیئت های اجرائی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، اظهار داشت: موضوع انتخابات حساس، پیچیده و مهم است همچنین، صرفه جویی آنچنانی با تجمیع هیئت های اجرائی انتخابات رخ نمی‌دهد.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با این وضعیت تجمیع هیئت‌های اجرائی کار درستی نیست و نه تنها صرفه جویی نشده بلکه ممکن است مشکلاتی را نیز به دنبال داشته باشد.

محسن بیگلری 3406758/9/2016 2:52:08 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608104846714052_Thum.jpg
محسن بیگلری

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتخابات شوراها و ریاست جمهوری مسائل خاص خود را دارد و نمی توان با تجمیع هیئت های اجرائی دو انتخابات سال آینده، نتایج خوبی را به دست آورد.

بیگلری متذکر شد: در انتخابات ریاست جمهوری، هیئت اجرائی دخالتی در تایید یا رد انتخابات ندارد بلکه تنها انتخابات را برگزار می کند.

وی افزود: در انتخابات شوراها هیئت های نظارت باید نسبت به تایید یا رد صلاحیت کاندیداها تصمیم گیری کنند و با این شرایط تجمیع هیئت های اجرائی اقدام مناسبی نیست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet