هدر موبایل
1395/11/06 14:15:17
سرویس اجتماعی
عابدی تاکید کرد:

توجه به طب سنتی گام به گام پزشکی نوین در برنامه ششم/ طب سنتی در برنامه‌های کلان اقتصادی دیده شود

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با یادآوری الزام وزارت بهداشت به ادغام طب سنتی در نظام سلامت در لایحه برنامه ششم بر لزوم هم افزایی طب سنتی و پزشکی نوین تاکید کرد.
توجه به طب سنتی گام به گام پزشکی نوین در برنامه ششم/ طب سنتی در برنامه‌های کلان اقتصادی دیده شود عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با یادآوری الزام وزارت بهداشت به ادغام طب سنتی در نظام سلامت در لایحه برنامه ششم بر لزوم هم افزایی طب سنتی و پزشکی نوین تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201701100113974850.jpg توجه,به,طب,سنتی,گام,به,گام,پزشکی,نوین,در,برنامه,ششم/,طب,سنتی,در,برنامه‌های,کلان,اقتصادی,دیده,شود Icana

حیدرعلی عابدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با بند (ح) ماده 176 لایحه برنامه ششم مبنی بر الزام وزارت بهداشت به ادغام خدمات طب سنتی در نظام سلامت با یادآوری اینکه طب سنتی ریشه در فرهنگ ما دارد، گفت: توجه به طب سنتی در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد؛ نباید به دانش غرب تکیه کرد بلکه باید در جهت بهبود وضعیت طب سنتی گام برداشت و این مهم در برنامه‌های کلان اقتصادی دیده شود تا بتواند جایگاه خود را در جامعه پیدا کند؛ انتظار می رود با عملیاتی کردن این مصوبه از سوی وزارت بهداشت بتوان در 3 الی 4 سال آینده شاهد تقویت و بهبود وضعیت طب سنتی در کشور باشیم.

 

لزوم هم افزایی طب سنتی و پزشکی نوین

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم هم افزایی طب سنتی و پزشکی نوین و همچنین سروسامان دادن به وضعیت نامناسب طب سنتی در کشور تاکید کرد وافزود: با ایجاد تعامل و تبادل منطقی میان طب سنتی و طب نوین به گونه ای که هیچکدام بر دیگری برتری نداشته باشد می‌توان از ظرفیت آنها به درستی بهره برد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: فراموشی طب سنتی درکشور ما به گونه ای است که کشورهای غربی در مقالات خود به فراموشی طب سنتی در کشورهای شرقی به ویژه ایران اشاره کرده اند این در حالی است که ممکن است مسائلی در طب سنتی وجود داشته باشد که راهگشای طب نوین باشد از این رو طب سنتی هم همانند طب نوین باید مورد توجه قرار گیرد.

عابدی با یادآوری اینکه اخیرا پزشکان اروپایی و آمریکایی به لارو درمانی در جهت ترمیم زخم‌های ناشی از دیابت توجه جدی نشان داده‌اند، تصریح کرد: زمانی که زخم های عفونی دیابت پیشرفت می‌کنند پزشک چاره‌ای جز قطع عضو ندارد از این رو برخی پزشکان اروپایی و آمریکایی از علم مذکور برای ترمیم زخم های ناشی از دیابت برای جلوگیری از قطع عضو استفاده می‌کنند؛ در همایشی که در همین راستا در کشور آمریکا برگزار شد جوان انگلیسی که مبتکر این طرح بود اذعان داشت این علم چندین قرن پیش توسط ابوعلی سینا بنیانگذاری شده و من از علم ایشان بهره گرفتم.

 

انتقاد از مغفول ماندن طب سنتی درکشور

وی از مغفول و مهجور ماندن طب سنتی درکشور انتقاد کرد و گفت: باید نکات مثبت طب شناسایی را شناسایی و از آن به بهترین نحو استفاده کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دهم، با بیان اینکه بدون برنامه ریزی، کار کارشناسی و فراهم نمودن زیرساخت ها نمی توان نسبت به ایجاد داروخانه های گیاهی اقدام کرد، تصریح کرد: این داروخانه ها باید با برنامه ریزی اصولی، و توجه به قواعد پزشکی احداث شوند به گونه ای که حدود آنها مشخص و نظارت بر این مراکز  به طور مداوم انجام گیرد.

 

انتقاد از رشد قارچ گونه عطاری ها در کشور/ ضعف نظارت عاملی موثر در بروز تخلفات عطاری ها

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از رشد قارچ گونه عطاری ها در کشور ضعف نظارت را عاملی موثر در بروز تخلفات از ناحیه این مراکز دانست و افزود: با تشدید نظارت بر عملکرد عطاری ها باید در جهت قانونمند کردن فعالیت آنها و جلوگیری از فروش غیرقانونی دارو در این مراکز اقدام کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، با یادآوری اینکه برخی گیاهان دارویی عوارض مختص خود را دارند و عطاری ها نباید بدون علم و آگاهی کافی اقدام به عرضه آنها کنند، تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد سودجو اقدام به تجویز نامناسب گیاهان دارویی کرده و از این طریق به طب سنتی ضربه می زنند این در حالی است که افرادی که در زمینه طب سنتی فعالیت می کنند باید علم و آگاهی کافی نسبت به گیاهان دارویی داشته و به گونه ای مورد تایید انجمن علمی طب سنتی باشند.

 

طب سنتی باید جدی گرفته شده و فراگیر شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه طب سنتی باید جدی گرفته شده و فراگیر شود، تصریح کرد: در حال حاضر طب سنتی در دانشگاه های علوم پزشکی تدریس می شود و اکثر کسانی که در زمینه طب سنتی فعالیت می کنند در ابتدا پزشک عمومی بوده و بعد نسبت به اخذ تخصص های لازم در زمینه طب سنتی اقدام کرده اند از این رو افراد به هیچ وجه نباید بدون اخذ تخصص های لازم به طب سنتی وارد شوند و تمامی داروهای طب سنتی به طور قطع باید از سوی پزشک تجویز شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet