هدر اصلی
1395/11/05 11:10:33
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

طرح صلح ولد الشیخ؛ برنامه ریزی برای تمدید تجاوز سعودی به یمن

نمایندگان مجلس معتقدند طرحی که ولد الشیخ، نماینده سازمان ملل به دنبال نتیجه‌گیری از آن است نه تنها به نفع ملت یمن نبوده بلکه به دنبال جانبداری از رژیم سعودی است.
طرح صلح ولد الشیخ؛ برنامه ریزی برای تمدید تجاوز سعودی به یمن نمایندگان مجلس معتقدند طرحی که ولد الشیخ، نماینده سازمان ملل به دنبال نتیجه‌گیری از آن است نه تنها به نفع ملت یمن نبوده بلکه به دنبال جانبداری از رژیم سعودی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201701105177424281.jpg طرح,صلح,ولد,الشیخ؛,برنامه,ریزی,برای,تمدید,تجاوز,سعودی,به,یمن Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی- فائزه ظهیری؛ علیرغم گذشت حدود دو سال از حملات وحشیانه رژیم سعودی به محله های غیرنظامی یمن، سازمان ملل متحد هنوز نتوانسته مانع افزایش حملات و حل بحران یمن شود.

در این میان «ولد الشیخ» فرستاده ویژه موریتانیایی الاصل سازمان ملل متحد نیز بارها برای رایزنی با سران یمنی و سایر کشورهای عربی منطقه با طرح های مختلفی تحت عنوان مذاکرات صلح یمن وارد منطقه شده اما هنوز هیچ نتیجه ای دریافت نکرده است چرا که اکثر این طرح ها یا به نفع سعودی بوده و یا هیچ نقشی برای عربستان به عنوان کشور آغازگر جنگ دیده نشده لذا با کارشکنی های گسترده از سوی آمریکا روبرو شده است.

با این حال فرستاده ویژه سازمان ملل برای حل بحران یمن دست از تلاش برنداشته و طرح جدیدی را در حال دوره گردانی در کشورهای عربی منطقه است تا بالاخره نتیجه دلخواه خود را از آن بگیرد. بر اساس این طرح باید اصلاحات جدیدی در قانون اساسی یمن صورت گرفته و به رأی گذاشته شود و سپس انتخابات ریاست جمهوری یک سال بعد از آن برگزار شود.

حمله عربستان به یمن حمله عربستان به یمن3406754/6/2015 12:21:27 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/04/99544_Thum.jpg
حمله عربستان به یمن

بر اساس این طرح باید در حوزه نظامی نیز در طول یک ماه از صنعا، تعز و حدیده عقب نشینی شده و کمیته‌ مرکزی نظامی و امنیتی تشکیل شود که کمیته‌های فرعی در همه استان‌های یمن مستقر باشند.

نکته مهمی که در این طرح توجه نشده لزوم توقف هرچه سریع تر حملات وحشیانه رژیم سعودی به یمن است و این در حالی است که در کشوری که گرفتار توپ و گلوله است، تحقق هرگونه راه حل سیاسی برای برون رفت از بحران، منوط به توقف جنگ است.

نمایندگان مجلس نیز در گفت و گوهای جداگانه ای که با خانه ملت داشتند با نمایشی توصیف کردن طرح جدید مذاکرات صلح یمن ازسوی ولد الشیخ نماینده سازمان ملل که بعد از چند طرح شکست خورده عنوان شده، اظهار کردند طرح صلح یمن به دنبال منافع آمریکایی-سعودی است لذا هیچگاه نتیجه نمی دهد. متن گفت و گوها را در ادامه می خوانید:

رحیمی: نادیده گرفتن وزن مردم طرح مذاکرات صلح یمن را با شکست مواجه می‌کند

علیرضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سفرهای دوره ای ولد الشیخ به کشورهای عربی منطقه برای پیگیری پرونده مذاکرات صلح یمن، گفت: در موضوع یمن هر طرحی که برای برون رفت از شرایط بحرانی طراحی می شود باید جامعیت داشته باشد چرا که بدون لحاظ کردن همه اطراف ماجرا، صلح محقق نمی شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا کنون تمامی طرح های برون رفت از بحران بدون در نظر گرفتن گروه های مردمی محکوم به شکست بوده، عنوان کرد: به خصوص اینکه طرح اخیر مذاکره صلح یمن صرفا مقامات رژیم سابق این کشور را ولو به بهانه پست ها و سمت ها درگیر ماجرا کرده و توجهی به انصار حزب الله نشده است.

علیرضا رحیمی 34067511/8/2016 6:21:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611106446773436_Thum.jpg
علیرضا رحیمی

وی افزود: مردمی که در جریان مقاومت حضور داشتند قربانیان اصلی بودند لذا بدون در نظر گرفتن وزن مردم مذاکرات صلح محکوم به شکست است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مهم تر از این مسأله آن است که نقش عربستان سعودی به عنوان عامل بیرونی به وجود آورنده جنگ یمن در این طرح دیده نشده و مشخص نشده که این کشور باید چه اقداماتی را در راستای فعالیت های جنگ طلبانه خود و کشتار ملت یمن انجام دهد.

تجری: مذکرات صلح یمن خیمه شب بازی و محکوم به شکست است

فرهاد تجری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تلاش سازمان ملل متحد برای حل بحران یمن با استفاده از فرستاده این سازمان جهت بررسی طرح صلح جان کری، گفت: ماهیت استفاده ابزاری از سازمان ها و نهادهای بین المللی توسط استکبار و غرب تقریبا برای عموم جهان روشن است.

نماینده مردم قصرشیرین و سرپلذهاب در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: امروز استیلایی که کشورهای صاحب قدرت نظیر خود آمریکا دارند برای هر فردی حتی دولتمردان سایر کشورها واضح و مبرهن که آنها هیچ قصدی در دنیا به جز تأمین منافع خود و رژیم صهیونیستی ندارند.

فرهاد تجری 3406756/8/2016 5:34:49 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102971587592_Thum.jpg
فرهاد تجری

وی افزود: امروز نیز فردی مثل ولد الشیخ را از سوی سازمان ملل به کشورهای عربی منطقه می فرستند تا موضوع صلح یمن را با طرحی که جان کری پیش نویس آن را داده است بررسی کنند و در این میان به حضور پایگاه های مردمی نظیر انصار حزب الله و گروه مردمی یمن توجهی نمی شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه تلاش های غربی صرفا فرار رو به جلو برای جلب نظر افکار عمومی است، خاطرنشان کرد: اگر حاکمیت یمن جایگاهی برای ملت این کشور داشت می توانستند نظام خود را کنترل کنند لذا صرفا طرح مسأله صلح با حاکمیت یمن کافی نیست و به خیمه شب بازی تبدیل شده که ماحصلی برای مردم یمن ندارد.

جعفرزاده ایمن آبادی: طرح مذاکره صلح یمن طرحی آمریکایی-سعودی است

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سفرهای ولد الشیخ نماینده سازمان ملل متحد به کشورهای عربی منطقه برای طرح مذاکرات صلح یمن، گفت: طرح جدید سازمان ملل نیز مشکل طرح های قبلی را دارد چرا که برای حل بحران این کشور در داخل آن دنبال مشکلات می گردند در حالی که خود کشور یمن مشکلی ندارد و عربستان سعودی است که از بیرون آن موجب ایجاد بحران می شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه باید به دنبال پیگیری صلح پایدار در یمن بود، عنوان کرد: تا زمانی که نقش جنگ طلبانه عامل اصلی یعنی سعودی ها در این طرح ها دیده نشود تمام طرح ها محکوم به شکست است چرا که عامل بیرونی در یمن مشکل ساز شده نه عامل درونی.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی3406759/30/2013 9:25:34 AMhttp://media.icana.ir/Image/2013/09/47748_Thum.jpg
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی

وی افزود: طرح مذاکرات صلح یمن باید به گونه ای تنظیم شود که سعودی حق دخالت در یمن را نداشته باشد ضمن اینکه باید خسارات وارده به این کشور نیز لحاظ شده و غرامت جنگی به یمن تعلق گیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: طرح مذاکره صلح یمن یک طرح آمریکایی ها-سعودی است لذا هیچ امیدی به نتیجه این طرح ها نیست همچنین از سوی دیگر طرح مذاکرات در کنار اشکالات شکلی دارای اشکالات محتوایی نیز هست.

رحیمی جهان آبادی: سعودی‌ها مانع پیشرفت روند مذاکرات صلح یمن هستند/ منافع ملت یمن در طرح ولد الشیخ لحاظ شود نه سعودی‌ها

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص سفرهای دوره ای ولد الشیخ، فرستاده سازمان ملل به کشورهای عربی جهت حل بحران یمن، گفت: تا زمانی که منافع ملت یمن در طرح ولد الشیخ لحاظ نشده و صرفا به دنبال منافع سعودی ها باشند، طرح های صلح سازمان ملل جواب نمی دهد.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از سوی دیگر وضعیت کنونی یمن بیش از این یارای ادامه ندارد و ادامه بیش از حد جنگ به صلاح این کشور نیست و چیزی از آن باقی نمی گذارد لذا باید طرف های درگیر در یمن به صلح برسند و جایگاه خود را در یمن بپذیرند.

جلیل رحیمی جهان آبادی 3406751/8/2017 10:44:36 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701107483661918_Thum.jpg
جلیل رحیمی جهان آبادی

وی افزود: لازم است طرف های درگیر در یمن هر کدام وزن سیاسی و اجتماعی خود را بپذیرند که البته این پذیرش کار سختی است چرا که تا کنون 10 ها هزار نفر در یمن در تقابل با یکدیگر، کشته شده اند لذا به راحتی پای میز مذاکره نمی آیند.

رحیمی جهان آبادی در ادامه نقش میانجی گرانه سازمان ملل را مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: علیرغم بی نتیجه بودن طرح های سازمان ملل نمی توان با نگاه بدبینانه به تلاش آنها برای ایجاد صلح در یمن نگریست صرفا باید طرح های مذاکره به گونه ای باشد که تمام طرف ها پای میز مذاکره بنشینند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی کشور ما نیز می تواند از ظرفیت های موجود برای ایجاد صلح در یمن استفاده کند، خاطرنشان کرد: امروز هر کس در جنگ یمن تلاش دارد در نهایت منافع بیشتری را به نفع خود رقم بزند و در این میان سعودی ها و آمریکایی ها پیشتاز هستند از این رو طرح های صلح را به راحتی نمی پذیرند و مانع پیشرفت کار می شوند؛ در نهایت اراده سیاسی و حسن نیت است که می تواند به داد مردم یمن برسد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet