شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1395/11/04 17:04:23
سرویس دیگر رسانه‌ها
دکتر اکبر نصراللهی استاد دانشگاه و مولف کتاب مدیریت بحران:

ضرورت اقدام و عمل در بحران ها

پوشش خبرهای آتش سوزی پلاسکو در رسانه های مختلف بویژه شبکه خبر و هماهنگی مسئولان در امداد رسانی و آوار برداری و حضور آنان در منطقه بحران را بهتر از بحران های قبلی و درخور تحسین می دانم.
ضرورت اقدام و عمل در بحران ها پوشش خبرهای آتش سوزی پلاسکو در رسانه های مختلف بویژه شبکه خبر و هماهنگی مسئولان در امداد رسانی و آوار برداری و حضور آنان در منطقه بحران را بهتر از بحران های قبلی و درخور تحسین می دانم. https://cdn.icana.ir/d/019/201610100823873899.jpg ضرورت,اقدام,و,عمل,در,بحران,ها Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از جمهوریت؛ صرفنظر از برخی اشکالاتی که در ساعت های ابتدایی پوشش اخبار  بحران ، قابل اغماض است ، شبکه خبر، بخش های مختلف خبری دیگر شبکه های سیما و خبرگزاری های اصلی به لحاظ شاخص سرعت و میزان و حجم پرداخت و استمرار اطلاع رسانی و تعدد مصاحبه با مسئولان، اقدامات خوب و مسئولانه و ماندگاری را از زمان وقوع آتش سوزی تاکنون داشته اند اما قصه تلخ مدیریت بحران ها  در سازمان های رسانه ای و غیر رسانه ای کشورمان را  ، بی‌توجهی و کم توجهی به همه مراحل بحران و اقدام موثر نکردن در مراحل قبل و بعد از بحران و فراموشی و غفلت و عدم پیگیری است. یادآوری چند نکته مهم  در این مورد ضروری است : 
 
1-   وقوع بحران های مختلف مثل سیل ،زلزله،طوفان و آتش سوزی طبیعی و گریز ناپذیر است و هیچ سازمان و کشور و  شهری مصون از آن نیست. 
 
2-   بحران های مختلف از جمله آتش سوزی، تک مرحله ای نیست بلکه مثل همه انواع آن مراحل قبل،زمان رویداد،حین و بعد از وقوع دارند. 
 
3-    مدیریت بحران های مختلف برخلاف آنچه که آقای مهندس چمران در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفته است ، مجموعه تدابیر و اقدامات مختلف را  شامل می شود و به تدبیر و اقدام واحد و معمولا به اخطار و هشدار محدود نیست. 
 
4-   وقوع بحران های مختلف مثل سیل ،زلزله،طوفان و آتش سوزی تقدیر ، بلای آسمانی و حمله تروریستی داعش و طالبان و بوکوحرام نیست؛ بلکه طبیعی و در بسیاری از مواقع قبل از بروز ، دارای نشانه و ردپا و قابل مدیریت و پیشگیری است  اما آنچه که غیر طبیعی است: 
 
1-   دادن هشدارهای مکرر و اقدام نکردن در مورد ایمنی ساختمانی با 54 سال سن ، حدود 600 واحد تجاری و 4000 کارگر و بهره بردار است. بدیهی است اخطار مقدم بر سایر اقدامات است اما همیشه در مورد همه افراد حقیقی و حقوقی، هشدار و دعوت به اجرای قانون کارساز نیست. 
 
2-    جدی نگرفتن،مسئول بودن و مسئولیت را بخوبی انجام ندادن و معامله یا مصالحه در موضوعاتی است که به جان و مال مردم مرتبط است. گفته شد مالکان و هیات مدیره پلاسکو اخطارهای آتش نشانی را جدی نگرفته و قبول نکرده اند،ساختمان قدیمی، تجهیز شود. به گفته شهرداری رونوشت اخطارها(گیل آبادی 30 بار ، پشمچی 7بار، چمران 14 بار ) به مراکز مختلف از جمله قوه قضائیه و استانداری ارسال شده است اما مشخص نیست کی مسئول این کوتاهی و مصیبت است؟ و چرا باید بهای زد و بند و مصالحه احتمالی و بی مسئولیتی در مورد آن را خانواده های داغدار آتش نشان ها پرداخت کنند؟ مالکان و هیات مدیره این ساختمان چه کسانی هستند و چرا رسانه ها  از جمله شبکه خبر سراغ آن ها نرفتند؟ 
 
3-    بهره برداری سیاسی از حوادث و فجایع انسانی نظیر آتش سوزی و سیل و طوفان غیر طبیعی است. برخی گزارش هایی که مسئولان تاکنون دادند و رسانه ها  بدون پیگیری چرایی و علل حادثه در الویت بالا  و پرحجم آن را پوشش داده اند، این نوع  بوده اند. 
 
4-   و زندگی در شهر و کشوری است که همه می دانند در معرض انواع بحران ها و حوادث قابل پیش بینی و پیشگیری قرار دارند اما مدیریت بحران ها  بر اطلاع رسانی پرحجم در زمان وقوع بحران متمرکز است و از حوادث مختلف و پرهزینه آن عبرت و استفاده کافی نمی شود، طبیعی به نظر نمی رسد. 
 
فقط به دو نمونه(آلودگی هوا و زلزله ) اشاره می کنم. اول اینکه  همه می دانند تهران و شهرهای بزرگ کشورمان از آلودگی هوا رنج می برد و به تعبیر مقام معظم رهبری "جزو مسائل مهمّ زیست محیطیِ امروز ما در شهرهای بزرگ است ..و  این را می شود پیشگیری کرد...در تهران هفتاد درصد مشکل آلودگی هوا، مربوط به حمل و نقل است"؛ علت و راه کار آن هم معلوم است "عامل را وقتی شناختیم، یک قدم به حلّ مشکل نزدیک شدیم؛ باید با جدّیّت سراغ این مسئله رفت".(93/12/17) اما هر سال فقط در فصل زمستان و در زمان آلودگی ، این موضوع پوشش خبری داده می شود  و مسئولان در اوج آلودگی هوا برخی اقدامات از جمله توقف خودروهای دودزا و تعطیلی مدارس و برخی فعالیت ها  را انجام می دهند.  همچنین همه می دانند  تهران برروی گسل زلزله بنا شده است و دهها ساختمان مثل پلاسکو در این شهر قرار دارد؛ از پنج شنبه تاکنون عملیات همه دستگاهها از جمله شهرداری تهران و شهرهای اطراف ، ارتش ، سپاه ، هلال احمر بر روی یک ساختمان متمرکز است اما اگر زلزله که وقوع آن در تهران قطعی است ، روی دهد چه میزان آمادگی و توان در مردم و مسئولان و رسانه ها است و در این مورد چه اقدامی انجام شده است؟ 
 
نمونه های بسیار زیادی در این مورد قابل ذکر است اما در مجموع فاجعه بار تر از بحران ها توجه ناکافی به اقدامات پیشگیرانه ، تمرکز بر اطلاع رسانی در زمان وقوع بحران و غفلت از مراحل قبل و بعد ، اتخاذ رویکرد توصیفی وغفلت از رویکرد های تبیینی و پیش بینی و مداخله و دور تسلسل دادن هزینه بالای جانی و مالی در بحران هایی (طوفان های شهریور 95 در مناطق شمالی ، بارش برف در بهمن 92  و آذر 95در شمال کشور ، سیل و طوفان بعد از عید فطر در 28 تیر  94، آتش سوزی لوله اصلی شهران در  28 تیر ماه 1395 ،) با دلایل و ریشه های مشابه است 
 
دادن 8 تا 30 هشدار ( روایت متفاوت شهرداری و شورای شهر )در سال های اخیر به پلاسکو  و  بیمه نبودن بیش از دو سوم اجناس (نه مغازه ها) پلاسکو  و همچنین بیمه نبودن محصولات کشاورزی و  مرکبات مازندران و یخ زدگی و پوسیدگی مرکبات  مردم و هدر رفتن تمام زحمات و تنها ممر درامد مردم زحمت کش در دو نوبت در کمتر از سه سال در جریان بحران قابل پیش بینی یعنی برف( سال های 92 و 95 )خانواده های زیادی را به خاک سیاه  نشانده است  و این نمونه ها نشان می دهد که اخطار کافی نیست؛ اقدام و عمل در همه مراحل و حوزه های بحرانی ضروری است . 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet