هدر اصلی
1395/11/05 12:38:14
سرویس سیاسی
علیرضا رحیمی براساس گزارش آخر وزارت خارجه از برجام:

اجرای توافق هسته ای رو به جلو است/ موانع غیر برجامی چابکی توافق را گرفته است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای تاکید کرد: در گزارش آخر به اجرایی شدن برجام اشاره شده است اما موانع غیر برجامی  مانع چابکی این توافق شده است.
اجرای توافق هسته ای رو به جلو است/ موانع غیر برجامی چابکی توافق را گرفته است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای تاکید کرد: در گزارش آخر به اجرایی شدن برجام اشاره شده است اما موانع غیر برجامی  مانع چابکی این توافق شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104595590196.jpg اجرای,توافق,هسته,ای,رو,به,جلو,است/,موانع,غیر,برجامی,چابکی,توافق,را,گرفته,است Icana

علیرضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گزارش چهارم وزارت امور خارجه در زمینه برجام را ارزیابی کرد و گفت:آخرین گزارش وزارت امور خارجه مانند هر بار در زمان مقرر خود ارسال شد، اما از آنجایی که مجلس درگیر بررسی برنامه ششم توسعه بود و بلافاصله بعد از آن زمان سرکشی به حوزه های انتخابیه اعلام شد، کمیسیون امنیت نتوانست بررسی این گزارش را انجام دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام شهر و پردیس در مجلس با بیان اینکه بعد از تعطیلات بررسی گزارش چهارم در دستور کمیسیون قرار می گیرد، ادامه داد: نکته مهم در اجرای برجام این است که در سه ماهه سوم برجام پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده و در مجموع در اجرای برجام رو به جلو بودیم.

وی اظهارداشت: در اجرای برجام توقفی وجود نداشته، اما در خصوص موانع اجرای این توافق در حوزه بانکی این نکته حائز اهمیت است که موانع ارتباطات بانکی در حال برطرف شدن است و مذاکراتی که در طول سه ماهه گذشته انجام شد در جهت رفع موانع بوده است.

 این نماینده افزود: البته نکته قابل توجه در خصوص حوزه هوایی است، اولین فروند هواپیمای ایرباس تحویل داده شد نشان داد که در واقع مجوزی که افک در سه ماهه سوم برجام در سه ماهه چهارم  محقق شد. همچنین مجوز پروازهای شرکتهای اروپایی به ایران در سه ماهه سوم صادر شد که در سه ماهه چهارم شاهد از سرگیری پروازهای شرکت های هوایی کشورهای فرانسه، هلند و انگلیس بودیم.

رحیمی گفت: بیانیه ای که پس از تشکیل جلسه کمیسیون مشترک صادر شد نشان داد که اجماع قابل توجهی در بین کشورهای 1+5 برای اجرای برجام وجود دارد این در حالی رخ داد که آمریکایی ها در دوره انتخابات ریاست جمهوری تلاش داشتند برجام را زیر سوال ببرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: همچنین گشایشهایی در زمینه ارتباط بین بانکی رخ داده است و همچنان مذاکراتی با کشورهای بزرگ دنیا  ادامه دارد اما در نهایت سوئیف عملیاتی شد.

وی عنوان کرد: با این حال نباید فراموش کرد که موانع بر سر برجام، غیر برجامی است و مواردی به با اسناد بین المللی دیگربر می گردد و در برخی شرایط به ساختاری اقتصادی مربوط می شود که در واقع چابکی لازم برای بهره گیری از وضعیت پسا برجام نمی دهد که نباید با موانع فنی در مسیر اجرای برجام است اشتباه بگیریم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet