روز مجلس
1388/03/11 15:50:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از بیژن نوباوه

اصلاح الگوی مصرف، اجتناب از اسراف است

**نامگذاری سال ۱۳۸۸ به نام اصلاح الگوی مصرف توسط مقام معظم رهبری به واقع تاکید موکدی بر اجتناب از اسراف در کشور است.

باید توجه داشت  نامگذاری سال اصلاح الگوی مصرف  بحث تازه‌ای محسوب نمی‌شود چرا که قبلا هم بارها مقام معظم رهبریدر زمینه مصرف بهینه و درست تاکیدات مهمی را مبذول فرموده بودند. البته باید دقت داشت تاکید رهبر انقلاب در خصوص اصلاح الگوی مصرف به این معناست که بحث اصلاح الگوی مصرف نه در برنامه کوتاه مدت، بلکه در برنامه‌ریزی بلند مدت همانند کشورهای دیگر پیگیری شود.

با استناد به آمارهای موجود به این نتیجه تلخ می‌رسیم که کشورمان از جمله پرمصرف‌ترین کشورها‌ست و به طور حتم  برای برون رفت از این بن بست لازم است چاره‌ای اساسی اندیشیده  شود.

نخست به نظر می‌رسد باید به طور عمده  از منظر فرهنگی به بحث اصلاح الگوی مصرف نگریسته شود. در بعد فرهنگی  رسانه‌ها باید بار آگاه‌سازی جامعه را به دوش بکشند؛ لذا لازم است آگاه‌سازی  وسیعی  از همان مراحل نخست زندگی یعنی کودکی‌ و نوجوانی آغاز شود تا فرد با ورود به مرحله جوانی و بزرگسالی مفهوم مصرف گرایی در او نهادینه شده  به صورت  ملکه ذهنی او درآید. به عبارتی از  مقطع ابتدایی تا دانشگاه فرهنگ مصرف بهینه به صورت اقدامی مهم و سلسله‌وار مورد تاکید و پیگیری قرار گیرد.

در وهله بعد به نظر می‌رسد باید خلاء‌های قوانین اجرایی منطقی که هم اکنون در خصوص مصرف بهینه در کشور وجود دارد به طور کامل رفع و اصلاح شود. اصلاح الگوی مصرف بدون قوانین لازم و اصلاح فرهنگ مصرف به نتیجه مورد نظر نخواهد رسید. به عبارتی اصلاح الگوی مصرف بدون ضمانت اجرایی(قوانین لازم)  امکان‌پذیر به نظر نمی‌رسد.

مجلس شورای اسلامی باید با توجه به وظیفه‌ای که به عهده دارد نه تنها در مورد اصلاح قوانین بلکه نظارت بر دستگاه‌های اجرایی و جلوگیری از اسراف اقدامات لازم را به انجام برساند.

در عین حال اگر مجلس شورا ی اسلامی نقش نظارتی خود را به نحو احسن به انجام برساند و سازمان بازرسی هم باید در این زمینه وارد عمل شود. در چنین صورتی ما می توانیم در رسیدن به موفقیت در اصلاح الگوی مصرف  امیدوارباشیم.

نکته حائز اهمیت اینکه دولت با توجه به نامگذاری سال اصلاح الگوی مصرف  نباید اجازه ورود کالاهای پرمصرف به کشور را صادر کند. چرا دولت نباید در خصوص کالاهای مصرفی تعریف درست و قانونی داشته باشد؟ اجازه ورود خودروهای 8 هشت سیلندر که در دنیا منسوخ شده نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه نوعی ضربه زدن به اقتصاد و صنعت معنا می‌شود.   واقعی نبودن قیمتها در کشور هم عاملی بسیار مهم در سوق دادن به مصرف گرایی است.

در حال حاضر بحث مهم، استفاده بهینه از انرژی و مواد غذایی است؛ البته استفاده بهینه نباید با کم استفاده کردن اشتباه گرفته شود. کما اینکه در بحث انرژی دیدیم که سهمیه‌بندی انرژی نه تنها هیچ تبعات اقتصادی در کشور به همراه نداشت بلکه موجب شد روزانه 30 میلیون لیتر بنزین در کشور صرفه جویی شود که همین میزان نشان دهنده استفاده غیر منطقی از انرژی است. هدفمند کردن یارانه‌ها، صرفا کم کردن انرژی نباید معنا شود بلکه استفاده منطقی مردم کشور از انرژی است‌. 

معضلات غیر واقعی بودن قیمتها در کشور موجب شده تا قاچاق در بخشهایی از کشور (مرزهای شرقی) رواج یابد؛ چه در بحث انرژی (بنزین و نفت‌گاز(گازوییل) چه در خصوص مواد غذایی از جمله آرد، شکر و ... قاچاق این کالاها به کشورهای همسایه را شاهد هستیم.

اگر با موضوع  قاچاق  به شکل منطقی و قانونی برخورد شود علاوه بر اینکه نیازها هم برطرف می‌شود ازبخشی اعظمی از سرمایه‌ها هم صیانت به عمل می‌اید.

از طرف دیگر اگر از دید آمارهای پزشکی به معضل مصرف‌گرایی درکشور نگریسته شود ما شاهد آن خواهیم بود که بسیار ی از مردم از نظر بالا بودن میزان چربی، کلسترول، قند خون و بیماریهای سوءهاضمه جز چند کشور اول دنیاست. تمامی این امراض به دلیل استفاده زیاد و بیش از حد از مواد غذایی است.

در شرایط فعلی  بحران اقتصادی در جهان بهترین وضعیت را بی‌آنکه بدانیم و بخواهیم برای کشور فراهم  کرده تا ما از پایین بودن  شاخص‌ها بهترین بهره را ببریم‌. اگر ما در اصلاح الگوی مصرف طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را با یک برنامه ریزی صحیح اجرایی می‌کردیم به طور قطع برخی قیمت‌ها افزایش می‌افت اما به دلیل پایین بودن قیمت جهانی به طور قطع جهش قیمتی به اندازه قیمت جهانی کاهش می‌یافت؛ حتی میتوانست 40 درصد آن را خنثی کند.

با این حساب باید به این نتیجه رسید که در شرایط فعلی شرایط بین المللی برای بهره برداری اقتصادی مهیاست.

بیژن نوباوه نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر در مجلس شورای اسلامی

عضو کمیسیون فرهنگی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet