هدر اصلی
1395/11/06 10:56:56
سرویس دیگر رسانه‌ها
مجری طرح فشارشکن نرم در شرکت مادر تخصصی توانیر :

تولیدبرق از جریان آب در شبکه توزیع شهری/ ظرفیت تولید 80 مگاوات درتهران وجود دارد

مجری طرح فشارشکن نرم در شرکت مادر تخصصی توانیر گفت: تولید برق از جریان ثقلی آب موجود در خطوط لوله شبکه توزیع آب شهری با ساخت میکروتوربین فشارشکن نرم میسر شده است.
تولیدبرق از جریان آب در شبکه توزیع شهری/ ظرفیت تولید 80 مگاوات درتهران وجود دارد مجری طرح فشارشکن نرم در شرکت مادر تخصصی توانیر گفت: تولید برق از جریان ثقلی آب موجود در خطوط لوله شبکه توزیع آب شهری با ساخت میکروتوربین فشارشکن نرم میسر شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/94956.jpg تولیدبرق,از,جریان,آب,در,شبکه,توزیع,شهری/,ظرفیت,تولید,80,مگاوات,درتهران,وجود,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، «مجتبی طحانی» با اشاره به آزمون موفقیت آمیز میکروتوربین فشارشکن نرم در آزمایشگاه مرجع تست توربین های برقابی میکرو در موسسه تحقیقات آب در ماه های گذشته، افزود: این میکروتوربین قرار است به زودی به عنوان یک فشار شکن نرم در شرکت آب و فاضلاب منطقه 3 شهر تهران در شبکه آبرسانی محله گیشا نصب شود.

به گفته وی، این نوع میکروتوربین ها برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخته شده است که می تواند از فشار ایجاد شده در اثر جریان ثقلی آب در خطوط لوله شبکه توزیع آب شهری برق تولید کند.

طحانی تصریح کرد: توان تولید میکروتوربین ساخته شده نزدیک به 18 کیلووات است، اما امکان ساخت آن برای توان های بالاتر تا یک مگاوات در خطوط لوله بزرگتر وجود دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: با نصب این میکروتوربین ها علاوه بر کنترل بهتر فشار داخل لوله های آبرسانی شهری و افزایش طول عمر تجهیزات موجود در شبکه توزیع آب، می توان برق تولیدی را نیز به شبکه سراسری تزریق کرد.

وی یادآوری کرد: نزدیک به 650 ایستگاه فشارشکن متعارف در شهر تهران وجود دارد که در صورت نصب فشارشکن نرم، ظرفیت تولیدی حدود 80 مگاوات برق وجود دارد.

طحانی تاکید کرد: انجام این مهم گامی در راستای تولید پراکنده برق است که در مباحث پدافند غیرعامل نیز مورد تاکید است، اما اجرای آن با وجود بروکراسی اداری مسکوت مانده است.

سیستم تولید پراکنده نیروگاه هایی کوچک با ظرفیت های بین 15 کیلووات تا 25 مگاوات برای شارژ ایستگاه های نزدیک به محل مصرف و تامین نیازهای شبکه و بار مورد استفاده قرار می گیرد که این نیروگاه ها را با علامت اختصاری دی.جی (DG) نمایش می دهند.

پیشتر «هوشنگ فلاحتیان» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفته بود، در سال های آینده سهم تولید انرژی نیروگاه های کوچک مقیاس در سبد تولید انرژی به حدود سه هزار مگاوات افزایش می یابد که در این زمینه، فضای مؤثرتر برای سرمایه گذاران علاقه مند به این عرصه فراهم شده است.

به گزارش ایرنا، فلاحتیان اضافه کرده بود، مجموع ظرفیت کنونی نیروگاه های نصب شده DG، CHP و کوچک مقیاس به بیش از 700 مگاوات رسیده است.انتظار می رود طی سال های آینده سهم تولید انرژی نیروگاه های کوچک مقیاس در سبد تولید انرژی به حدود سه هزار مگاوات برسد که در این زمینه، فضای کسب و کار و حضور موثرتر سرمایه گذاران علاقه مند به این عرصه فراهم شده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاطرنشان کرده بود، خرید برق نیروگاه های کوچک از سرمایه گذاران در یک دوره پنج ساله به تدریج انجام می شود و پس از آن، سرمایه گذاران می توانند برق تولیدی خود را با نرخ هایی مناسب در بازار برق بفروش رسانند. علاقه مندان می توانند با سرمایه گذاری در حد یک مگاوات نیز وارد عرصه تولید برق شوند و برق تولیدی آنها نیز به صورت تضمینی خریداری می شود تا ریسکی متوجه فعالیت آنها نشود.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet