هدر موبایل
1395/11/06 14:13:02
سرویس اقتصادی
مفتح در نشست خبری مطرح کرد:

بررسی اسناد صادرات نفت طی سال های 87 تا 91 / حذف محرومیت اجتماعی خریداران خدمت سربازی در سال 94

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ مجلس از بررسی اسناد صادرات نفت طی سال های ۸۷ تا ۹۱ خبر داد.
بررسی اسناد صادرات نفت طی سال های 87 تا 91 / حذف محرومیت اجتماعی خریداران خدمت سربازی در سال 94 سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 96 مجلس از بررسی اسناد صادرات نفت طی سال های 87 تا 91 خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/94025.jpg بررسی,اسناد,صادرات,نفت,طی,سال,های,87,تا,91,/,حذف,محرومیت,اجتماعی,خریداران,خدمت,سربازی,در,سال,94 Icana

به گزارش خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،"محمدمهدی مفتح" ظهر امروز (چهارشنبه، 6 بهمن ماه) درنشست خبری خود با خبرنگاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه سال 96 گفت: کمیسیون تلفیق بودجه با جمع بندی و اتمام منابع درآمدی وارد بخش هزینه ای بودجه شد و احکامی را در این خصوص تصویب کرد.

نماینده مردم تویسرکان درمجلس شورای اسلامی افزود:طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه،بانک مسکن موظف شد در چارچوب نظام بانکداری الکترونیک،10  درصد از درآمدهای حاصل از تراکنش های بانکی را پس از کسر هزینه عملیاتی به حساب خزانه واریز کند.

وی ادامه داد:همچنین براساس تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه محرومیت های اجتماعی کسانی که با خرید خدمت سربازی در سال 94 مشمول این محرومیت ها شده اند حذف شد.

مفتح درتوضیح این مطلب خاطرنشان کرد: در اولین سال خرید جریمه خدمت سربازی برای کسانی که 8 سال و بیشتر از آن غیبت از خدمت داشته اند آمده بود کسانی که سربازی خود را می خرند از برخی حقوق اجتماعی همچون نامزدی در انتخابات شوراهای شهر رو روستا ومجلس شورای اسلامی محروم باشند اما به دلیل اینکه این حکم در سال های بعد از سال 94 برای کسانی که جریمه خدمت سربازی خود را خریده اند اعمال نشده است کمیسیون تلفیق تصمیم گرفت این محرومیت ها را برای کسانی که در سال 94 نیز اقدام به خرید خدمت کرده اند حذف کند.

اختصاص بودجه به وزارت بهداشت از محل فروش اینترنت

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 96 تصریح کرد: در مصوبه دیگر این کمیسیون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شد به ازای فروش هر مگابایت اینترنت مبلغ 10 ریال از شرکت های فروشنده اخذ کرده و به حساب درآمد اختصاصی وزارت بهداشت واریز نماید.

نماینده تویسرکان در مجلس شورای اسلامی افزود: در مصوبه بعدی کمیسیون تلفیق بودجه 96 مقرر شد در راستای حذف انشعابات غیرمجاز برق و ارتقاء امنیت شبکه برق در سکونتگاه های غیر رسمی و همچنین در جهت کاهش تلفات برق شرکت های توزیع نیروی برق مکلف شدند انشعاب موقت به سکونتگاه های غیر رسمی دارای انشعابات غیرمجاز ارئه داده و هزینه آن را اخذ و به حساب خزانه واریز کند،البته انشعاب موقت حقی را برای استفاده کنندگان ایجاد نمی کند.

مفتح در ادامه خاطرنشان کرد: در مصوبه بعدی نحوه توزیع 4 میلیون تن قیر رایگان توسط شرکت ملی نفت تا سقف 30 هزار میلیارد ریال به این ترتیب مشخص شد که 13 درصد از این مقدار به وزارت جهاد کشاورزی برای مالچ پاشی تخصیص پیدا کند، همچنین 54 درصد از آن به وزارت راه و شهرسازی برای روکش آسفالت و آسفالت راه های روستایی و معابر و محلات اختصاص یابد همچنین 17 درصد از این مقدار قیر به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت بهسازی روستاها تخصیص پیدا کند، 13 درصد در اختیار وزارت کشور و سازمان دهیاری ها و شهرداری ها قرار می گیرد، برای آسفالت معابر شهرهای کمتر از 50 هزار نفر جمعیت، همچنین 3 درصد نیز در اختیار وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی مدارس قرار می گیرد جهت آسفالت مدارس کشور.

وی افزود: در مصوبه دیگری مقرر شد مطالبات بانک مرکزی و بانک های تجاری بابت اصل و سود تسهیلات شرکت های دولتی تابع وزارت نفت به مدت 2 سال امهال شود که هزینه این امهال به عهده خود شرکت ها خواهد بود.

بررسی اسناد فروش نفت از سوی کارگروهی سه جانبه

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 96 مجلس در ادامه گفت: در مصوبه دیگر مقرر شد که کارگروهی متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و امور دارایی و دیوان محاسبات تشکیل شود و اسناد و حساب های مربوط به صادرات نفت را طی سال های 87 تا 91 و همچنین تامین بنزین و نفت گاز را و تهاتر بنزین و عملیاتی که در حوزه نفت وجود داشته وهمچنین مابه التفاوت فروش داخلی فرآورده های نفتی با قیمت های فوب خلیج فارس را بررسی کرده و گزارش آن را دیوان محاسبات به مجلس تقدیم کرده و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این گزارش را در صحن علنی قرائت کند.

وی تاکید کرد: این تصمیم در بودجه درآمدی و هزینه ای نبوده بلکه نوعی سیاستگذاری و از جهت انجام وظیفه نظارتی مجلس می باشد و این موضوع کاملا کارشناسی و نظارتی است و ربطی به مسائل حاشیه ای از جمله متهمان نفتی ندارد. دیوان محاسبات کشور موظف است گزارش اقدامات متضمن نقض قانون مسئولان ذی ربط وقت را حسب مورد به تفکیک هر سال جهت رسیدگی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه کند.

مفتح با اشاره به نحوه هزینه کرد درآمد حاصل از فاینانس و درآمدهای مالی خاطرنشان کرد: دولت مجوز دارد 50 میلیارد دلار از طریق فاینانس از بانک های خارجی تامین مالی کند و شورای اقتصاد نیز باید تسهیلات مذکور را به طرح های بخش دولتی که توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست محیطی دارند تخصیص دهد. همچنین به بانک های عامل اجازه داده شده در سال 96 از محل منابع در اختیار خود نسبت به اعطای تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران بخش های خصوصی تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی برای طرح های توسعه ای بالادستی، نفت و گاز با اولویت میادین مشترک و همچنین برای جمع آوری گازهای همراه در جهت افزایش ضریب بازیافت مخازن اقدام کنند.

وی ادامه داد:بانک های عامل اجازه دارند در سال 96 از محل منابع در اختیار تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران بخش خصوصی، تعاونی و شهرداری ها برای طرح های توسعه مختلف در حوزه حمل و نقل درون شهری و برون شهری ارائه کنند.

اختصاص تسهیلات 800 میلیون دلاری به دانشگاه های کشور

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 96 مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بانک های عامل اجازه دارند در سال آینده از محل منابع در اختیار مبلغ 800 میلیون دلار به دانشگاه های مختلف وام دهد که این مبلغ بدین ترتیب توزیع می شود؛ 380 میلیون دلار به وزارت بهداشت، 100 میلیون دلار به دانشگاه فنی و حرفه ای، 50 میلیون دلار به دانشگاه پیام نور، 30 میلیون دلار دانشگاه فرهنگیان، 30 میلیون دلار دانشگاه آزاد اسلامی، 70 میلیون دلار به سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی، 80 میلیون دلار جهاد دانشگاهی و همچنین هنرستان های آموزش و پرورش.

وی افزود: مقرر شد اوراق مشارکت تا سقف 100 هزار میلیارد ریال که وزارتخانه های بهداشت و علوم ازسازمان انرژی اتمی و سازمان میراث فرهنگی اجازه داده شده بود، برای هزینه کرد آن مقرر شد برای اجرای طرح های دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی از جمله در حوزه گردشگری، در حوزه جمع آوری و انتقال آب و فاضلاب، نیروگاه های برق، CHP و CCHP از این طریق تامین مالی کند.

تاکید رئیس مجلس بر توجه به اقشار کم درآمد در بودجه 96

مفتح با بیان اینکه بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه 96 در کمیسیون تلفیق ادامه دارد، به حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه این کمیسیون اشاره کرد و افزود: دکتر لاریجانی در این جلسه تاکیداتی به کمیسیون تلفیق بودجه سال 96 داشتند که کمیسیون نسبت به آنها به ویژه در گزارش خود به صحن علنی توجه لازم را داشته باشد، از جمله اینکه کمیسیون توجه کند مصوبات آن دارای اشکالات قانون اساسی نباشد،همچنین آنچه در مجلس به عنوان برنامه ششم به تصویب رسید، پایه کار و اساس کمیسیون تلفیق برای بودجه سال 96 باشد.

وی گفت: رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به رعایت ساختارهای حقوقی در مصوبات کمیسیون تلفیق تاکید کرده و به نامه حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در زمان مسئولیت دبیری شورای نگهبان اشاره کرده و افزود: در این نامه تاکید شده بود که دولت باید در موارد ضروری هزینه کند و در موارد دیگر مربوط به حوزه اقتصادی باید از مشارکت مردم بهره برد؛ از این رو دکتر لاریجانی نیز این مورد را به کمیسیون تلفق تذکر داد که با توجه به ضرورت صرفه جویی در هزینه ها کمیسیون با توجه به این مسائل به بررسی بودجه بپردازد.

مفتح همچنین با اشاره به تاکید رئیس مجلس شورای اسلامی برای توجه به وضعیت درآمدی اقشار کم درآمد بود که مصوبات کمیسیون تلفیق به گونه ای باشد که فشار معیشتی از روی طبقات با درآمد پایین و ضعیف برداشته شود.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تاکید دیگر رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه 96 ملاحظات مسائل حوزه فرهنگ به ویژه فرهنگ دینی و همچنین توجه به حوزه دفاعی بود.

وی خاطرنشان کرد: در رابطه با اقشار ضعیف و کم درآمد کمیسیون به این نکته توجه داشته به ویژه در خصوص مصوبه برنامه ششم در خصوص همسان سازی حقوق بازنشستگان که مقرر شد حقوق بازنشستگان تا 90 درصد حقوق افراد شاغل در آن حوزه  همسان شود که در حال بررسی این موضوع هستیم که تمامی بازنشستگان کشوری و لشکری که حقوق آن ها کمتر از 2 میلیون تومان است را در سال اول اجرای برنامه ششم مورد توجه قرار دهیم و اینکه چگونه می توانیم حقوق این افراد را افزایش دهیم .

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 96 مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:  همچنین در حال بررسی  مصوبه دیگر برنامه ششم درخصوص افزایش مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی از محل هدفمندی یارانه هستیم که در صورت جمع بندی نهایی این موضوع در جلسات بعدی اطلاع رسانی خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet