هدر اصلی
1395/11/06 15:51:24
سرویس سیاسی
دهقانی فیروزآبادی مطرح کرد:

خشم ریاض از آتش بس سوریه / دام سعودی برای ترکیه در جنگ با دمشق

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تحلیل سخنان سفیرسعودی علیه اردوغان گفت: سعودی ها از جنگ سوریه به عنوان یک دام برای ترکیه طراحی کرده بودند تا مانع توسعه اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی آنکارا شوند.
خشم ریاض از آتش بس سوریه / دام سعودی برای ترکیه در جنگ با دمشق نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تحلیل سخنان سفیرسعودی علیه اردوغان گفت: سعودی ها از جنگ سوریه به عنوان یک دام برای ترکیه طراحی کرده بودند تا مانع توسعه اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی آنکارا شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201605108226537844.jpg خشم,ریاض,از,آتش,بس,سوریه,/,دام,سعودی,برای,ترکیه,در,جنگ,با,دمشق Icana

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: ترکیه به عنوان کشوری که همواره شریک راهبردی تهران شناخته می شد در معادلات خاورمیانه رفتار کرده است اما پس از شکل گیری جنگ داخلی سوریه آنکارا رویکرد متناقضی را در پیش گرفت.

نماینده مردم میبدو تفت در مجلس شورای اسلامی گفت: مجموعه اقدامات ترکیه ظرف پنج سال گذشته ضمن کاهش شدید نرخ توسعه اقتصادی در این کشور منجر به بروز ناامنی های فزاینده با عملیات های تروریستی  علیه امنیت این کشور شده است.

وی با پیش کشیدن ماجرای کودتای نافرجام گولنیست های ترکیه خاطرنشان کرد: آنکارا در جریان کودتای نظامی طعم واقعیات میدانی خاورمیانه را مزه کرد اما حملات اخیر داعش آنها را به سمت پذیرش واقعیت سوق داد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آزادی حلب اتفاقی بود که معارضان سوری را نیز به نقطه ای رساند که چاره ای جز پذیرش اقتدار دمشق نداشتند و خوشبختانه ترکیه نیز در جهت ثبات و آرامش گام برداشت.

وی ضمن اشاره به مصاحبه سفیرعربستان گفت: سعودی ها که حامیان اصلی تروریست های تکفیری هستند از استقرار آتش بس در سوریه و نتایج نشست آستانه به شدت خشمگین هستند و در این راه تلاش می کنند ترکیه را قربانی کنند.

دهقانی فیروزآبادی گفت: نکته حائز اهمیت اینجاست که سعودی ها از جنگ سوریه به عنوان یک دام برای ترکیه طراحی کرده بودند تا مانع توسعه اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی آنکارا شوند.

وی تشریح کرد: سعودی ها تلاش می کردند با اجرای نقشه های قدیمی استعمار به دنبال کشاندن آتش جنگ به داخل ترکیه و تجزیه این کشور بوده اند و در این راه اختلاف میان تهران و آنکارا را به عنوان یک راهبرد دنبال کرده اند.

گفتنی است که «عادل بن سراج مرداد»، سفیر عربستان در آنکارا در مصاحبه با شبکه خبری بی بی سی گفت: «رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه همواره شعار برکناری بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه را به عنوان تنها راهکار حل بحران در این کشور سر می‌داد اما مقامات ترکیه و در رأس آن اردوغان طی دوره اخیر این شعار را کنار گذاشته‌اند؛ شعاری که روزی خط قرمز ترکیه در موضعش درباره بحران سوریه بود.»

وی گفت: «تلاش‌های دولت ترکیه برای نزدیک کردن مواضعش به روسیه تنها در راستای حفظ منافعش و فرار از بحران‌های داخلی‌اش صورت گرفته است.»

مرداد به حمایت عربستان از اردوغان برای تصدی پست ریاست‌جمهوری ترکیه و همچنین ادامه حمایتش از آنکارا تا به امروز اشاره و تأکید کرد که عربستان از نخستین کشورهایی بود که از ترکیه و دولتش در برابر تلاش برای کودتا حمایت کرد. این در حالی است که عربستان مدعی شده سفیرش در آنکارا با بی بی سی مصاحبه نکرده و چنین حرف‌هایی را نزده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet