انتخابات ریاست جمهوری
1395/11/08 13:40:41
سرویس فرهنگی
نمایندگان بررسی می‌کنند؛

بحران در کمین بازار تاریخی تهران

تخریب، تغییر کاربری و تصمیمات غیرکارشناسی در بازار تهران که قلب میراث تاریخی پایتخت محسوب می‌شود، هویت تاریخی این بازار و جان شهروندان در این منطقه را به خطر انداخته است.
بحران در کمین بازار تاریخی تهران تخریب، تغییر کاربری و تصمیمات غیرکارشناسی در بازار تهران که قلب میراث تاریخی پایتخت محسوب می‌شود، هویت تاریخی این بازار و جان شهروندان در این منطقه را به خطر انداخته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201701100409831732.jpg بحران,در,کمین,بازار,تاریخی,تهران Icana

گروه فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، ماه گذشته زمین در منطقه بازار تهران دو مرتبه فرونشست. اتفاقی که پیش از این هم در نقاط مختلف تهران رخ داده بود. با این حال به نظر می‌رسد بازار تهران به عنوان قلب تاریخی این کلان شهر در حال هشدار دادن است و زمینش دیگر توان نگهداری این میزان ساختمان و برج و پاساژ را ندارد؛ همچنانکه این تهدید، تمام بناهای تاریخی حوالی این منطقه را که کم هم نیستند، تهدید می‌کند.

هشداری که می‌تواند ترسیم‌گر آینده‌ای ناخوشایند همچون فاجعه ساختمان پلاسکو، نه تنها برای این بخش تاریخی تهران که برای مردم این منطقه باشد و شاید بتوان گفت این اتفاق، خود زلزله‌ای قبل از بروز زمین‌لرزه‌ای است که همه هشدارِ ‌آن را می‌دهند.

کارشناسان دلایل وضعیت ایجاد شده برای بازار تاریخی تهران را که از قضا قدمت بسیاری هم ندارد اما در پی تغییرات و دستکاری‌های شهری اصالت خود را از دست داده، عدم ارائه مدل و الگوی مشخص در نوسازی شهری از سوی مسئولان شهری و ادامه صدور مجوز تخریب در بخش‌های تاریخی میدانند و معتقدند باید با اصلاح قانون مانع از دست‌درازی سودجویان به اموال تاریخی کشور شد؛ ضمن آنکه مُصرند شهرداری و شورای شهر تهران تذکرات دستگاه‌های نظارتی را درخصوص رسیدگی به وضعیت نگران‌کننده اماکن بازار تهران جدی گرفته و تا دیر نشده کاری کنند.

علیرضا محجوب، پروانه سلحشوری و طیبه سیاوشی شاه عنایتی به عنوان نمایندگان تهران و افرادی که دغدغه هویت شهری دارند در گفتگو با خبرنگار خانه ملت به این موضوع ورود کرده‌اند.

محجوب: تخریب اماکن قدیمی؛ تهدید هویت شهری

علیرضا محجوب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به فرونشست زمین در بازار تاریخی تهران و ادامه گودبرداری‌های عمیق در این منطقه به دلایلی همچون ساخت زیرگذر، پاساژ و...، گفت: اگرچه تهران شهر کم قدمتی است و تاریخ آن به حدود دویست و اندی سال قبل -زمان فتحعلی شاه- می‌رسد اما به دلیل تحولات و تغییر کاربری‌های عظیم و ازهم‌گسیخته شهرداریها در ادوار مختلف، هیچ نشانی جز "نام" از گذشته این شهر باقی نمانده است و حتی ورودی میدان ارگ و بازار تهران به عنوان نماد تاریخی این کلان شهر، تاکنون بارها دستخوش تغییر شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبیعی است که شهروندان می‌خواهند محل زندگی و کار خود را نوسازی کنند اما اگر مسئولان شهری مدل و الگوی مشخصی برای این نوسازی‌ها طراحی نکنند همچون امروز شاهد یک بافت ناهمگون شهری، تخریب هویت و حتی از بین رفتن جان مردم خواهیم بود.

وی همچنین به فرونشست‌های پی در پی زمین در بازار تهران و وجود قنات‌های متروکه که می‌توانند موجب تخریب بناهای تاریخی و حتی اماکن تجاری مسکونی شود اشاره کرد و افزود: این مناطق برای بازسازی نیازمند متخصصانی از حوزه‌های  مختلف شهری هستند و از آنجا که منطقه در شرایط خطرناکی قرار دارد باید هر چه سریع‌تر به این مهم اقدام کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید براینکه بازار تهران باید با حفظ بافت تاریخی بازسازی شود، گفت: به‌یقین پس از حادثه تلخ ساختمان پلاسکو حساسیت بیشتری نسبت به وضعیت بازار تهران و دیگر مناطق پرخطر تهران ایجاد شده لذا این مهم را به شهردار و شورای شهر تذکر می‌دهم.  

سلحشوری: لزوم کوتاه شدن دست سودجویان از بازار تاریخی تهران/ اقدامات خلاف حفظ هویت تاریخی از سوی شهرداری

همچنین پروانه سلحشوری در پی فرونشست زمین در بازار تاریخی تهران و ادامه گودبرداری‌های عمیق در این منطقه به دلایلی همچون ساخت زیرگذر، پاساژ و... به خانه ملت، گفت: خوشبختانه افراد بسیاری با دغدغه حفظ بناها و فضاهای  تاریخی، در قالب NGO فعالیت‌های خوبی برای مقابله با تخریب این بناها و فضاها می‌کنند لذا از طریق این افراد در جریان مشکلات ایجاد شده برای بازار تهران قرار گرفته‌ام و اکنون که بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس به پایان رسیده، این موضوع را با جدیت پیگیری خواهم کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تاکنون تذکرات بسیاری به شهرداری تهران درخصوص حفظ بناها و فضاهای تاریخی داده شده است اما همچنان اقدامات خلاف حفظ هویت تاریخی و ملی شهر تهران از سوی آنها در سطح شهر مشاهده می‌شود.

سلحشوری با تاکید بر اینکه مصرانه وضعیت و آسیب پیرامون بازار تاریخی تهران را پیگیری خواهد کرد، گفت: به زودی جلساتی را با رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون پارلمانی این سازمان گذاشته و با کمک آن‌ها اجازه تخریب تاریخ شهر تهران را به کسی نخواهیم داد، چراکه میراث فرهنگی علاوه بر داشتن ابعاد مالی دارای ارزش فرهنگی بلاقیمتی هستند. 

عضو ناظر مجلس در شورای عالی میراث فرهنگی همچنین یادآورشد: باید با اصلاح قانون مانع از دست‌درازی سودجویان به اموال تاریخی کشور شد لذا طرحی را برای رفع این مشکل در دستور کار خود قرار داده تا با فوریت در مجلس به تصویب برسد تا قوانین خلاف حفظ میراث فرهنگی ملغا شوند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین با ابراز تاسف از کوتاهی صدا و سیما که برای معرفی و نشان دادن ارزش بناها و فضاهای تاریخی همچون بازار تهران کوچک‌ترین تلاشی نمی‌کند، افزود: اگر مردم به ضرورت حفظ هویت خود برسند در حفظ آن تلاش کرده و دیگر پاساژ و منافع شخصی خود را به منافع ملی ترجیح نخواهد داد.

سیاوشی شاه‌عنایتی: خطر حادثه پلاسکو در انتظار بافت قدیمی بازار تهران/ پیشگیری از بحران بی‌معنی شده است

بنابراین گزارش، طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به فرونشست زمین در بازار تاریخی تهران و ادامه گودبرداری‌های عمیق در این منطقه به دلایلی همچون ساخت زیرگذر، پاساژ و...، گفت: نمایندگان مجلس در گذشته درخصوص نشست‌های بازار تاریخی تهران و دیگر مناطق تذکرات پی درپی به وزارت کشور داده‌اند اما متاسفانه مدیریت "پیشگیری از بحران" و "مدیریت بحران" در  تهران بی‌معنی است و این موضوع در جریان ماجرای ساختمان پلاسکو بیشتر نمایان شده در حالی که این ابعاد از فاجعه با توجه به آگاهی مسئولان از این موضوع قابل پیشگیری بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آسیب‌های پیرامون فرو نشست عمیق در بازار تهران نیز مدت‌هاست تذکر داده شده اما هنوز اقدام عملی در این صورت نگرفته است، افزود: لازم است تکرار شود که وضعیت بازار تهران به مرحله هشدار رسیده و فرو نشست عمیق زمین آسیب‌های جانی و مالی فراوانی به دنبال خواهد داشت ضمن آنکه تمام هویت تاریخی و فرهنگی تهران نیز از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه شهرداری باید اقدام عملی برای بهبود شرایط تهران کند، گفت: حادثه دردناک ساختمان پلاسکو هشدار بزرگی برای شهرداری و شورای شهر تهران است اما متاسفانه آن‌ها به هیچ طریقی جوابگو نیستند.

سیاوشی با بیان اینکه بودجه‌ای که مجلس برای آتش‌نشانی و مدیرت بحران تصویب کرده به این مهم تعلق نگرفته است، اضافه کرد: بازار تهران وضعیتی به مراتب بدتر از ساختمان پلاسکو دارد اما متاسفانه از حرف‌های نمایندگان و رفتار نظارتی آن‌ها برداشت سیاسی می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید تعاملاتی را با شورای شهر تهران با هدف حفظ هویت تهران آغاز کند، افزود: اگرچه ساختمان پلاسکو نماد چگونگی ارتباط تهران با معماری مدرن بود اما بازار هویت به مراتبط غنی‌تری دارد لذا باید برنامه‌ریزی دقیقی را در این زمینه دنبال کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet