انتخابات ریاست جمهوری
1388/03/12 09:38:00
سرویس اقتصادی
یاداشتی از "حشمت‌الله فلاحت پیشه"

اصلاح الگوی مصرف مقدمه‌ای برای فاصله گرفتن از مصرف‌گرایی

**نامگذاری سال ۱۳۸۸ به نام "اصلاح الگوی مصرف" توسط مقام معظم رهبری، باید مقدمه‌ای باشد برای فاصله گرفتن جامعه ایران از مصرف گرایی.

این نامگذاری از سوی مقام عظمای ولایت در شرایط حاضر بهترین اقدام  ممکن محسوب می شود. تحقیقات نشان دهنده این است  که شاخص‌های مصرف در ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار بالاست لذا نام‌گذاری سال اصلاح الگوی مصرف باید مقدمه ای باشد برای مصرف درست و بهینه در جامعه ایران اسلامی.

باید با اقدامات فرهنگی و آموزشی کاری کرد که شاخص‌های مصرف در ایران نسبت به دیگر کشورها کاهش یابد. این اقدام ممکن نیست مگر اینکه صرفه‌جویی و بهره‌وری بالا به عنوان یک اصل مد نظر مردم جامعه قرار گیرد. به طور حتم صرفه‌جویی بیشتر موجب می‌شود تا بخش عمده‌ای از منابع ملی صرف کارهای تولیدی و عمرانی شود. باید سعی کرد با برنامه‌های فرهنگی رویکرد جامعه را از مصرف‌گرایی به سمت تولید‌گرایی سوق داد.

در کنار مسایل آموزشی باید در روابط مالی نظم دقیقی ایجاد کرد. مجلس شورای اسلامی به عنوان مصوب کننده بودجه سالیانه کشور باید از دولت (قوه مجریه) بخواهد برای تحقق این نظم به صورت دقیق‌تر و شفاف‌تری عمل کند. به عبارت دیگر دولت دارای نظم اجرایی باشد.

موضوع مهم دیگری که امیدواریم در سال اصلاح الگوی مصرف رعایت شود بحث شفاف‌سازی است.  مجلس شورای اسلامی باید در قالب گزارش‌های ماهیانه در جریان هزینه کردهای بودجه باشد.

از دیگر اقداماتی که باید در خصوص مصرف بهینه مد نظر قرار گیرد سامان‌دهی نظام یارانه‌ای است که باید مد نظر دولتمردان قرار گیرد. متاسفانه به رغم توزیع یارانه‌ها  در این گستره انبوه، همچنان شاهد این هستیم که مردم احساس کمبود می کنند.

موضوع مهم دیگری که باید در سرلوحه امور قرار گیرد این است که نباید با موضوع اصلاح الگوی مصرف به صورت شعاری برخورد کرد. در کنار آن امیدورایم سال 1388 که از طرف مقام معظم رهبری به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف نامگذاری شده است نتنها با برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها در این زمینه به پایان نرسد. 

"حشمت‌الله فلاحت پیشه" نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet