هدر موبایل
1395/11/08 14:47:00
سرویس سیاسی
هاشمی مطرح کرد؛

ضرورت تفکیک مباحث مختلف مربوط به تابعیت مضاعف حین قانونگذاری/ بررسی چگونگی استفاده از ظرفیت مثبت افراد با تابعیت دوگانه

نماینده مردم میاندوآب در مجلس معتقد است فردی که در حوزه تصمیم‌سازی کلان کشور حضور دارد اما خانواده وی حاضر به دست و پنجه نرم کردن با دغدغه‌های حوزه شهروندی ایرانی نیست، نمی تواند برای مردم تصمیم‌گیری کند.
ضرورت تفکیک مباحث مختلف مربوط به تابعیت مضاعف حین قانونگذاری/ بررسی چگونگی استفاده از ظرفیت مثبت افراد با تابعیت دوگانه نماینده مردم میاندوآب در مجلس معتقد است فردی که در حوزه تصمیم‌سازی کلان کشور حضور دارد اما خانواده وی حاضر به دست و پنجه نرم کردن با دغدغه‌های حوزه شهروندی ایرانی نیست، نمی تواند برای مردم تصمیم‌گیری کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611108343810894.jpg ضرورت,تفکیک,مباحث,مختلف,مربوط,به,تابعیت,مضاعف,حین,قانونگذاری/,بررسی,چگونگی,استفاده,از,ظرفیت,مثبت,افراد,با,تابعیت,دوگانه Icana

همایون هاشمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت بررسی مبحث مدیران دوتابعیتی از دو منظر امنیتی و اجتماعی گفت: از منظر اجتماعی باید گفت در عموم کشورها وضعیت مشابهی یافت می شود و همواره این سوال برای تصمیم سازها وجود دارد که علاقه و وابستگی فرد دوتابعیتی به کشور محل اقامت خود به چه میزان است.

بررسی امکان وجود ظرفیت مثبت در افراد با تابعیت دوگانه

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: واقعیتی که وجود دارد این است که بسیاری از افراد دارای تابعیت دوگانه هستند اما ممکن است همین امر ظرفیت مثبتی قلمداد شده و بتوان از آن استفاده کرد البته در کشور ما مباحث سیاسی این موضوع را تحت الشعاع قرار داده است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم با دقت نظر بر این موضوع بحث کنیم باید آن را در مجلس مطرح کرده و وارد فاز قانونگذاری شویم تا در نهایت با خرد جمعی نمایندگان بتوانیم تصمیم درستی نسبت به آن گرفته و قانون جامع و شفافی ارائه کنیم.

هاشمی اضافه کرد: در بحث قانون گذاری باید تفاوتی میان افرادی قائل شد که ممکن است دوتابعیتی باشند اما تمام سختی ها را به جان خریده و در شرایط سخت و دشوار نیز فرار نمی کنند که در همین زمینه باید اشاره کرد برخی دانشمندان، فعالان اقتصادی و یا حتی نخبگان ورزشی و فرهنگی وجود دارند که ممکن است دارای گرین کارت، تابعیت مضاعف و یا حق شهروندی کشور دیگری باشند که شاید به ضرر کشور نباشد.

حضور خانواده برخی مدیران رده بالای دولتی در خارج از کشور مذموم است

وی در ادامه با تأکید بر اینکه با تمام این تفاسیر مدیران رده بالای کشوری نباید دارای تابعیت مضاعف باشند، عنوان کرد: اگر این مجرا برای مدیران باز باشد که به راحتی تابعیت دوگانه بگیرند و در پست خود نیز حضور داشته باشند ممکن است منافع ملی به خطر بیافتد لذا تک تابعیتی ها در این زمینه اولویت دارند.

هاشمی همچنین تأکید کرد که لازم است موارد تابعیت مضاعف، حق شهروندی از بدو تولد، گرین کارت و موارد مشابه دیگر در حین قانونگذاری به صورت تفکیک شده شفاف و تعیین تکلیف شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص حضور خانواده برخی از مدیران و مسئولان رده بالا در خارج از کشور، خاطرنشان کرد: فردی که در حوزه تصمیم سازی کلان کشور حضور دارد اما خودش یا حتی خانواده وی حاضر به دست و پنجه نرم کردن با دغدغه های حوزه شهروندی ایرانی نیست، نمی تواند برای مردم تصمیم گیری کند لذا منافع ملی باید در این زمینه نیز لحاظ شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet