هدر اصلی
1395/11/09 11:54:39
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسون تلفیق مجلس شورای اسلامی:

افزایش 27 درصدی مالیات در سال 96 مرتبط با فراریان مالیاتی است

غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی در برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو، مشکل ما خرده مالیات دهندگان و حتی پزشکان نیستند بلکه عمده کسانی که فرار مالیاتی می کنند. طبق آمار حدود ۲۷ درصد مالیات سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ افزایش دارد و عمده این مقدار برای بخشی است که فرار مالیاتی دارند.
افزایش 27 درصدی مالیات در سال 96 مرتبط با فراریان مالیاتی است غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی در برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو، مشکل ما خرده مالیات دهندگان و حتی پزشکان نیستند بلکه عمده کسانی که فرار مالیاتی می کنند. طبق آمار حدود 27 درصد مالیات سال 96 نسبت به سال 95 افزایش دارد و عمده این مقدار برای بخشی است که فرار مالیاتی دارند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611109000084766.jpg افزایش,27,درصدی,مالیات,در,سال,96,مرتبط,با,فراریان,مالیاتی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ برنامه "صبح و گفتگو" در بخش دوم با موضوع مالیات حقوق بگیران در سال 96 و با حضور پازوکی استاد دانشگاه و اقتصاددان و غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسون تلفیق مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

پازوکی به فلسفه پرداخت مالیات پرداخت و گفت: راه اینکه کشور را اداره کنیم و وابستگی مان را به نفت کم کنیم، این است که منبع اصلی درآمد دولت باید مالیات باشد. در کشورهای توسعه یافته منبع اصلی درآمد، مالیات است.

وی تاکید کرد: هرساله دولت سعی می کند با توجه به نرخ تورم آن حداقلی که باید به آن مالیات تعلق بگیرد، مازاد بر دو میلیون تومان بر اساس جدول مالیاتی تعلق می گیرد.

این اقتصاددان سیستم اطلاعاتی در ایران را ناقص اعلام کرد و گفت: بخاطر همین متاسفانه هم در برنامه سوم و هم در برنامه چهارم، پنجم و ششم قرار است بودجه جاری کشور از محل مالیات ها باشد ولی این اتفاق نیافتاده و الان حدودا 60 درصد از بودجه جاری کشور از محل مالیات هاست و بقیه اش از پول نفت است. در حالی که پول نفت باید صرف سرمایه گذاری های زیربنایی و طرح های عمرانی شود.

وی با اظهار به اینکه در شرایط فعلی با افزایش مالیات مخالف هستم، به دلایل این امر پرداخت و عنوان کرد: چون افزایش مالیات رکود را در اقتصاد ایران تشدید می کند. ما باید گستره مالیاتی را افزایش دهیم.

پازوکی فرار مالیاتی در ایران را یکی از بالاترین رقم ها در جهان برشمرد و گفت: الان نسبت مالیات به تولید ناخالص ملی 7.3 درصد است در حالیکه این نسبت در ترکیه حدودا 25 درصد است در کشورهای اسکاندیناوی مثل دانمارک و سوئد حدود 50 درصد است.

وی متذکر شد: ما باید جلوی فرار مالیاتی را بگیریم و دوم معافیت های مالیاتی را حذف کنیم اگر قرار است در جایی در مدت محدودی مالیات نگیریم باید نرخ مالیات را در انجا صفر بگذاریم.

در ادامه غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی با اظهار به اینکه قسمت اعظمی از کشورهای دنیا، منابع پایدارشان مالیات است، درعین حال گفت: متاسفانه به هر دلیلی در کشور ما به این شکل نیست و امسال میزان سهم بودجه ما از نفت به 35 درصد افزایش پیدا کرده ولی حدود 10 درصد نسبت به سال گذشته رشد پیدا کردیم باید کاهش وابستگی می شد برعکس رشد وابستگی پیدا کردیم.

وی ادامه داد: از کل منابع درامد نفتی کشور، آنچه که برای کشور باقی می ماند 11 هزار میلیارد تومان است، 112 هزار میلیارد تومان هم دولت لایحه آورده که می تواند کسب درآمد کند و این نشان می دهد که هنوز مالیات در کشور ما نتوانسته جایگاه خودش را پیدا کند

عضو کمیسون تلفیق مجلس شورای اسلامی خاطر نشان شد: چه از لحاظ فرهنگی مبنی بر اینکه ما باید مالیات بدهیم و چه از لحاظ سیستماتیک که دولت بتواند از کسانی که فرار مالیاتی انجام می دهند مالیات بگیرد.

وی با ابراز تاسف از اینکه بخش قابل توجهی از تجار و بازرگانان ما بلد هستند که چگونه از دادن مالیات ها فرار کنند، عنوان کرد: سیستم مالیاتی ما عمدتا روی حقوق بگیران و کسانی که شفاف هستند و هر دولتی می تواند از اینها مالیات بگیرد، متمرکز شده بخاطر همین امسال کف حقوق را از یک میلیون و 500 هزار تومان به 2 میلیون تومان افزایش داده است.

جعفر زاده ایمن آبادی با اظهار به اینکه نوع نظام برنامه ریزی به شکلی نیست که آنهایی که باید مالیات بدهند، مالیات گرفته شود، بیان داشت: از طرفی سازمان مالیاتی در این امر تنها نیست و باید نهادهای دیگر هم هماهنگ باشند.

وی خاطر نشان شد: مشکل ما خرده مالیات دهندگان و حتی پزشکان نیست بلکه عمده کسانی که فرار مالیاتی می کنند می توانند بخش اعظمی از مالیات های کشور را تامین کنند. طبق آمار حدود 27 درصد مالیات سال 96 نسبت به سال 95 افزایش دارد و عمده این مقدار برای بخشی است که فرار مالیاتی دارند.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet