هدر اصلی
1395/11/09 11:56:43
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بیان داشت:

پایین آوردن تعرفه واردات به نفع تولید داخل نیست

نظر افضلی در برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو، د با تصریح بر اینکه تا این میزان پایین آوردن تعرفه واردات به نفع تولید داخل نیست، اظهار داشت: یکسری محصولات بنا به دلایلی افزایش قیمت پیدا کردند و به همین جهت کاهش تعرفه تا حدی لازم بود اما بعضی از محصولات که صادرات هم داریم دلیلی ندارد کاهش تعرفه واردات روبرو شوند.
پایین آوردن تعرفه واردات به نفع تولید داخل نیست نظر افضلی در برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو، د با تصریح بر اینکه تا این میزان پایین آوردن تعرفه واردات به نفع تولید داخل نیست، اظهار داشت: یکسری محصولات بنا به دلایلی افزایش قیمت پیدا کردند و به همین جهت کاهش تعرفه تا حدی لازم بود اما بعضی از محصولات که صادرات هم داریم دلیلی ندارد کاهش تعرفه واردات روبرو شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201612105573319078.jpg پایین,آوردن,تعرفه,واردات,به,نفع,تولید,داخل,نیست Icana

برنامه "صبح و گفتگو" در بخش نخست با موضوع کاهش تعرفه های محصولات کشاورزی و با حضور بهنام تاج الدینی عضو کمیسیون کشاورزی اتاق ایران و رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ارومیه و نظر افضلی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

بهنام تاج الدینی در آغاز با اشاره به کاهش تعرفه های محصولات کشاورزی در این برهه زمان گفت: اگر محصولاتی که تولید می شوند، مقدار کمی دارند یا قیمت های بالایی داشته باشد، افزایش تعرفه برای این دسته از محصولات اشکالی ندارد ولی برای برخی کالاها که تعرفه شان برداشته شده، در داخل تولید خوبی داریم.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با ذکر مثالی ادامه داد: به عنوان نمونه تولید موز در داخل شرایط خوبی دارد اما دولت اعلام کرده است، تعرفه واردات موز از 26 درصد به 5 درصد برسد و این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که صادرات سیب درختی را با واردات موز تهاتر کرده بودند. این کاهش تعرفه وارداتی موز در این مورد، صادرات سیب کشور را در این هفته به صفر رسانده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ارومیه با بیان اینکه کاهش تعرفه های واردات چند هدف دارد، عنوان داشت: یکی از اهداف این است که می خواهیم بازار را تنظیم کنیم یا از مصرف کننده حمایت کنیم. این حمایت از مصرف کننده هم باید بر اساس سیاست گذاری هایی باشد که در طول سال اتخاذ می شود. اما با این کاهش تعرفه ها، ضربات سنگینی به تجار وارد می شود.

در ادامه نظر افضلی با تصریح بر اینکه تا این میزان پایین آوردن تعرفه واردات به نفع تولید داخل نیست، اظهار داشت: یکسری محصولات مانند حبوبات بنا به دلایلی افزایش قیمت پیدا کردند و به همین جهت کاهش تعرفه تا حدی لازم بود اما بعضی از محصولات که صادرات هم داریم دلیلی ندارد کاهش تعرفه واردات روبرو شوند.

وی با اشاره به کاهش تعرفه موز بیان داشت: در چابهار تولیدات موز داریم و هر زمان که تولید مناسبی نداشتیم قرار بود با سیب درختی تهاتر کنیم ولی با این تعرفه ها دیگر این موضوع انجام نخواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در خصوص واردات و تعرفه آن باید یک تعادلی وجود داشته باشد. البته در همین رابطه فردا بعدازظهر در مجلس و کمیسیون کشاورزی جلسه ای داریم.

وی به کاهش تعرفه برنج اشاره کرد و اظهار داشت: وقتی تعرفه برنج وارداتی کاهش پیدا کند، قیمت آن نیز کم می شود و تاثیر آن را بر قیمت برنج داخلی می گذارد و شاهد کاهش قیمت خواهیم بود. نکته مهم دیگر این است که محصول تولید داخل مان برنج سالمی است ولی برنج وارداتی مشخص نیست از چه کیفیتی برخوردار است.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet