هدر اصلی
1395/11/09 16:34:16
سرویس فرهنگی
آزادی‌خواه :

تفویض اختیار به ناشران در حوزه کتاب، مصداق اجرای اصل 44 در حوزه فرهنگ است

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با استقبال از برون‌سپاری در حوزه چاپ و نشر کتاب گفت: تفویض اختیار به ناشران کتاب، ضمن انگیزه‌دهی به فعالان خوش سابقه در این حوزه، مصداق اجرای اصل ۴۴ در عرصه فرهنگ است.
تفویض اختیار به ناشران در حوزه کتاب، مصداق اجرای اصل 44 در حوزه فرهنگ است سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با استقبال از برون‌سپاری در حوزه چاپ و نشر کتاب گفت: تفویض اختیار به ناشران کتاب، ضمن انگیزه‌دهی به فعالان خوش سابقه در این حوزه، مصداق اجرای اصل 44 در عرصه فرهنگ است. https://cdn.icana.ir/d/019/201605109861651513.jpg تفویض,اختیار,به,ناشران,در,حوزه,کتاب،,مصداق,اجرای,اصل,44,در,حوزه,فرهنگ,است Icana

احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد لزوم کم شدن موانع در تولیدات فرهنگی و تفویض اختیار به ناشران در مورد نشر و تولید کتاب گفت: موضوع مطروحه به معنای برون‌سپاری در حوزه فرهنگ است که کمیسیون فرهنگی مجلس نیز آن را قبول دارد و اصلا یکی از پیشنهادهای قابل اعتنای کمیسیون، برون‌سپاری به معنای ورود بخش خصوصی در مباحث فرهنگی از جمله چاپ و نشر بود.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت ناشران خوش سابقه، انقلابی، مطمئن و مورد وصول استفاده کرد، ادامه داد: این امر به آن معنا نیست که نظارت بر چاپ و نشر برداشته شود چرا که هرگز چنین چیزی امکان ندارد و شرایط کنونی این است که حوزه چاپ و نشر را به بخش خصوصی و مبتنی بر اصل 44 قانون اساسی برون‌سپاری می‌کنیم.

وی تصریح کرد: ناشرانی که توان اینکار را دارند می‌توانند اعلام آمادگی کنند و موضوع چاپ، نشر، مجوزها و نظارت‌ها را از حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد برداشته و به بخش خصوصی سپرده می‌شود که این کار منطقی است؛ در این صورت بخش خصوصی مجری و بخش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ناظر می‌شود.

آزادی‌خواه با بیان اینکه روش برون‌سپاری در حوزه چاپ و نشر با منطق سازگار است، خاطر نشان کرد: این روش می‌تواند بخش خصوصی را وارد بازار کرده و در حوزه اقتصادی تاثیرگذار باشد؛ اگر این اتفاق بیفتد، بازار کار برای ناشرانی که سابقه‌ای در حوزه چاپ و نشر دارند، رونق می‌گیرد و انگیزه‌ای نیز برای کار آنها ایجاد می‌شود و هم قدرت وزارت متبوع برای اعمال نظارت چند برابر خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان گفت: زمانی که موضوع اجرا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برداشته می‌شود، بر حوزه نظارت متمرکز می‌شود تا امر نظارتی را موثر کند و این نظارت می‌تواند یک محیط سالم و به دور از انحرافات دیگر در حوزه چاپ و نشر در عرصه کتابخوانی اهدا کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ در جلسه با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح شد که لزومی ندارد برای چاپ هر کتابی اجازه گرفته شود؛ به اعتقاد وی ناشران مطمئنی در این عرصه فعالیت می‌کنند که می‌توان نظارت‌ها را در این حوزه کمرنگ کرد./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet