هدر موبایل
1395/11/10 10:41:18
سرویس صحن
در صحن علنی مطرح شد؛

کواکبیان: لزوم بررسی تعطیلی هشتم ربیع الاول در صحن علنی / دکتر لاریجانی: ایراد شورای نگهبان مطابق آیین نامه نیست

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر کواکبیان مبنی بر بررسی تعطیلی هشتم ربیع‌الاول در صحن علنی، گفت: شورای نگهبان پیش از این یکبار این ماده را تصویب کرده بنابراین ایراد مجدد آن مطابق آیین نامه نیست، کما اینکه موافقت هیات وزیران در این خصوص اعلام شده است.
کواکبیان: لزوم بررسی تعطیلی هشتم ربیع الاول در صحن علنی / دکتر لاریجانی: ایراد شورای نگهبان مطابق آیین نامه نیست رئیس مجلس در پاسخ به تذکر کواکبیان مبنی بر بررسی تعطیلی هشتم ربیع‌الاول در صحن علنی، گفت: شورای نگهبان پیش از این یکبار این ماده را تصویب کرده بنابراین ایراد مجدد آن مطابق آیین نامه نیست، کما اینکه موافقت هیات وزیران در این خصوص اعلام شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201611105121902059.jpg کواکبیان:,لزوم,بررسی,تعطیلی,هشتم,ربیع,الاول,در,صحن,علنی,/,دکتر,لاریجانی:,ایراد,شورای,نگهبان,مطابق,آیین,نامه,نیست Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مصطفی کواکبیان در نشست علنی امروز (یکشنبه 10 بهمن) مجلس شورای اسلامی در تذکری به استناد ماده 202 آیین‌نامه داخلی درخصوص تصویب تعطیلی رسمی هشتم ربیع‌الاول گفت: شأن مجلس اقتضا می‌کند وضعیت مصوبات اعاده شده از شورای نگهبان کاملا مشخص شود، اما درخصوص تعطیلی یک روز کشور مباحث به گونه ای مطرح شد که اطلاعات کافی به نمایندگان داده نشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تمام آن چیزی که ما از آن اطلاع داریم، اینکه اظهارنظر رئیس جمهور درخصوص تعطیلی هشتم ربیع الاول کافی به نظر نرسیده، بنابراین شورای نگهبان با آن مخالفت کرده است. البته این موضوع مربوط به مجلس نهم است و نمایندگان مجلس دهم در جریان بررسی و تصویب آن نیستند، لذا باید اجازه داده شود موضوع مورد بحث در صحن علنی قرار گیرد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: موضوع پنهانی نیست، دولت مصوبه هیات وزیران را در مورد تعطیلی روز هشتم ربیع الاول اعلام کرده است هر چند این موضوع مربوط به گذشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دولت در ابتدا تعطیلی این روز را قبول کرد بنابراین مجلس در لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور آن را گنجاند، شورای نگهبان پس از آن اعلام کرد که رئیس جمهور باید نظر موافق خود را در این زمینه ارائه دهد، بنابراین این کار نیز انجام شد، اما مجدداً شورای نگهبان ایراد گرفت و اعلام کرد که تصویب تعطیلی هشتم ربیع الاول نیازمند تصویب هیات وزیران است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه هیات وزیران در روزهای اخیر تعطیلی این روز را به تصویب رسانده است، گفت: با توجه به مصوبه هیات وزیران ایراد شورای نگهبان برطرف شده، بنابراین نیازی به طرح مجدد این مسئله در صحن علنی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با استناد به تبصره 2 ماده 201 آیین نامه داخلی مجلس گفت: شورای نگهبان نمی تواند بعد از مهلت مقرر و رفع ایراد در نوبت اول مجدداً مغایرت موارد دیگر را که مربوط به اصلاحیه نمی باشد، بعد از گذشت مدت قانونی به مجلس اعلام کند، مگر در مواردی که اشکالات شرعی وجود داشته باشد، بنابراین شورای نگهبان که در نخستین ارجاعات این لایحه به مجلس ایرادی درخصوص تعطیلی این روز نگرفته است، نمی تواند در دومین اصلاح و ارجاعیه خود به این موضوع ایراد بگیرد.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: ایراد شورای نگهبان مطابق آیین نامه داخلی مجلس نیست، از این رو قابل طرح در صحن علنی نیست، زیرا یک بار از سوی شورای نگهبان تایید شده و در حال حاضر نیز هیات وزیران هم موافقت خود را اعلام کرده است.

محمد دهقان نماینده مردم چناران، طرقبه و شاندیز در مجلس دهم نیز با استناد به ماده 202 آیین نامه داخلی مجلس تذکر داد: هر آنچه جهت تامین نظر شورای نگهبان باشد، باید در مجلس رأی گیری شود، بنابراین عدم رأی گیری برای تثبیت تعطیلی هشتم ربیع الاول در لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور خلاف آیین نامه بوده و نباید اجازه دهیم چنین رویه هایی در مجلس ادامه یابد./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet