هدر اصلی
1395/11/11 09:30:03
سرویس اقتصادی
درگفت‌وگوباخانه‌ملت‌مطرح‌شد:

توضیحات رییس سازمان گمرک درباره قاچاق زعفران و خاک/ عودت درصدی از مبالغ تخلف 80میلیاردی گمرک دردولت‌سابق

رئیس گمرک کشور ضمن تشریح روند رو به پیشرفت گمرک جمهوری اسلامی گفت: پرونده تخلف ۸۰ میلیارد تومانی گمرک دولت پیشین تحویل مراجع قضایی شده است.
توضیحات رییس سازمان گمرک درباره قاچاق زعفران و خاک/ عودت درصدی از مبالغ تخلف 80میلیاردی گمرک دردولت‌سابق رئیس گمرک کشور ضمن تشریح روند رو به پیشرفت گمرک جمهوری اسلامی گفت: پرونده تخلف 80 میلیارد تومانی گمرک دولت پیشین تحویل مراجع قضایی شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/122204.jpg توضیحات,رییس,سازمان,گمرک,درباره,قاچاق,زعفران,و,خاک/,عودت,درصدی,از,مبالغ,تخلف,80میلیاردی,گمرک,دردولت‌سابق Icana

مسعود کرباسیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: گمرکات یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی هستند و براساس ابلاغ صورت گرفته نیز در همین مسیر در حال حرکت هستیم.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی گفت: گمرک الکترونیک و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرکی اقداماتی است که در جهت تسهیل تجارت عملیاتی شده است.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه در قانون رفع موانع تولید که سال گذشته مجلس شورای اسلامی تصویب و ابلاغ گردید ، پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرکی  در مصوبات دولت الکترونیک مورد اشاره قرار گرفت و ما ملزم به اجرای آن شده ایم.

کرباسیان در تشریح سازوکار گمرک جمهوری اسلامی گفت: گمرک جمهوری اسلامی با 22 سازمان در ارتباط است و ما امروز در لحظه با آنها تبادل اطلاعات داریم .

ایجاد پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرکی با جمهوری آذربایجان

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: ظرف چند روز اخیر پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرکی با جمهوری آذربایجان ایجاد شد که به منزله اطلاع رسانی الکترونیکی تردد کالایی میان دوکشور است.

وی در ادامه گفت: با این شیوه زمان بر بودن امور گمرکی برای تجار ایران و آذربایجانی به حداقل رسیده است. شفافیت ، دقت و تعرفه و ارزش گذاری هم با دقت انجام می گیردو طبق برنامه در مورد دیگر کشورهای همسایه نیز این اقدام عملیاتی خواهد شد.

کرباسیان همچنین گفت: لازم است بیان کنم که کانال سبز ترانزیتی میان ایران و روسیه نیز عملیاتی شده است و تلاش می کنیم باتوجه به حمایت های جدی مجلس شورای اسلامی امیدواریم که  این پنجره را به تجارت فرامرزی گسترش دهیم.

افزایش درآمد گمرکی کشور

وی با چشم گیر خواندن رشد درآمدهای گمرکی گفت: با راه اندازی سامانه الکترونیک ، تعرفه موثر که در گذشته 6 درصد بود و امروز به 12 درصد دست یافته ایم. تعرفه به این منزله است که وقتی تعریف تعرفه می کنیم از صنعت در غالب تعرفه حمایت می شود.

رئیس گمرک گفت: پس از اصلاح سیستم ارزش گذاری ، زمان مورد نیاز برای اقدامات گمرکی به حداقل کاهش پیدا کرد که رضایت وارد کنندگان و صادر کنندگان را در پی داشته است.

وی تصریح کرد: براساس آمار ، در سال جاری علی رغم کاهش واردات شاهد افزایش 40 درصدی درآمدهای گمرکی بوده ایم. سال آینده نیز پیش بنی ما باتوجه به واقع بینی مجلس شورای اسلامی این است که رشد درآمدی سال 95 را تکرار کنیم.

رد قاچاق زعفران وخاک

کرباسیان در واکنش به ادعای قاچاق زعفران گفت: مباحث مطروحه در رابطه با قاچاق زعفران مربوط به قاچاق پیاز زعفران است.

وی با بیان این که برخی کشورها که دارای آب و هوای شبیه ایران هستند به دنبال کشت پیاز زعفران هستند ، گفت: روزگاری کشت پسته در انحصار ایران بود اما پس از انتقال نهال آن به کشورهای دیگر امروز شاهد ظهور رقبای جدی در بازار پسته هستیم. نکته جالب اینجاست که گل لاله نیز در زمان عثمانی ها به هلند منتقل شد و امروز این کشور بیشترین کشت لاله را دارد.

رئیس گمرک تاکید کرد: ایران در تولید برخی محصولات منحصر به فرد است و باید برای حفظ جایگاه خود تلاش جدی تری نشان دهد. پیاز زعفران محصولی است که نمی تواند جلوی خروج آن را گرفت .

وی ضمن رد هرگونه ادعا درباره قاچاق خاک از مبادی گمرکی کشور گفت: براساس گزارش مستند استاندار بوشهر صادرات خاک معین تحت عنوان «کلینکر» با مجوز قانونی از اسکله رسمی صورت گرفته و می توان آن را مورد بررسی جدی تر قرار داد اما بحثی تحت عنوان قاچاق خاک صحیح نیست.

کرباسیان گفت: چناچه قاچاق خاک یا قلمی از اسکله غیر رسمی صورت گرفته باید مورد بررسی قرار گیرد که جای تامل دارد.

پیگرد پرونده 80 میلیاردتومانی فیش های جعلی

رئیس گمرک درباره آخرین وضعیت پرونده 80 میلیاردتومانی فیش های جعلی گمرک در دولت پیشین گفت: این پرونده در مراجع قضایی درحال رسیدگی است و تعداد از خاطیان در زندان هستند.

وی در ادامه افزود: مقامات گمرک در دادگاه به عنوان شاکی حضور یافته اند و مبالغی از این رقم نیز بازگردانده شده است.

کرباسیان تاکید کرد: بحث اساسی امروز ما اینجاست که شفافیت گمرکی در سیستم الکترونیکی مانع تکرار تخلفات گذشته شویم و خوشحالیم که در این راه مجلس شورای اسلامی نیز همراهی کرده است.

ضرر هنگفت اقتصادی آمریکا از تصمیم ترامپ

وی با تقبیح تصمیم ترامپ گفت: امروز که در عصر الکترونیک و دهکده جهانی ایستاده ایم نمی توان مردم کشوری دیگر را که هرگز دست به اقدام تهاجمی نزده اند متهم به عملیات تروریستی کرد.

کرباسیان گفت: مردم آمریکا سرنوشت ایالات متحده را به فردی سپرده اند که هیچگونه تحلیل عقلانی ندارد ، آنچه که ترامپ مدعی شده به هیچ عنوان وجاهت ندارد و دروغ های سخیف جورج بوش را تکرار می کنند.

وی تصریح کرد: اگرچه جایگاه آمریکا را در نظام اقتصادی جهان نمی توان نادیده گرفت اما نکته حائز اهمیت اینجاست که 15 کشور در خاورمیانه نیازمند ترانزیت کالا از ایران هستند و هفت کشور دیگر نیز وابسته آنها هستند .

رئیس گمرک گفت: ایران در شاهرگ حیاتی جاده ابریشم قرار داد و دومین منبع گازی جهان در اختیار ایران است . علاوه بر این مسائل نیروهای جوان و تحصیل کرده ایران پتانسیل اقتدار آمیز است.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet