هدر اصلی
1395/11/10 20:02:43
سرویس اجتماعی
درجلسه کمیسیون اجتماعی مطرح شد:

اظهارات معاون روابط کار وزارت تعاون درخصوص حادثه پلاسکو/ بررسی اقدامات حمایتی تامین اجتماعی از حادثه دیدگان

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر جلوگیری از تکرار حوادثی مانند پلاسکو ، تعامل دستگاه ها و نهادها در پیگیری مشکلات مردم در بحران ها را خواستارشد.
اظهارات معاون روابط کار وزارت تعاون درخصوص حادثه پلاسکو/ بررسی اقدامات حمایتی تامین اجتماعی از حادثه دیدگان معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر جلوگیری از تکرار حوادثی مانند پلاسکو ، تعامل دستگاه ها و نهادها در پیگیری مشکلات مردم در بحران ها را خواستارشد. https://cdn.icana.ir/d/019/44647.jpg اظهارات,معاون,روابط,کار,وزارت,تعاون,درخصوص,حادثه,پلاسکو/,بررسی,اقدامات,حمایتی,تامین,اجتماعی,از,حادثه,دیدگان Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سید حسن هفده تن امروز (یکشنبه 10 بهمن ماه) در نشست کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با برخی از نمایندگان صنف پوشاک و هیات مدیره ساختمان پلاسکو درخصوص این حادثه گفت: حادثه حریق و ریزش ساختمان پلاسکو بسیار تلخ بود، اما به رغم تلخی بسیار فرصتی فراهم شد تا بار دیگر با استفاده از تجارب و اندیشیدن راهکارهای مناسب از تکرار این حوادث جلوگیری کنیم.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه نباید به دنبال مقصر بود، افزود: درخصوص این حادثه دو موضوع بازرسی کار و بحث نظام ایمنی بسیار مهم است ، بنابراین بازرسی کار موضوع حاکمیتی است و به لحاظ قوانین مصوب در حیطه وظایف دستگاه های خاصی است و تجزیه حاکمیت یکپارچه به دلایل عدیده به صلاح کشور نیست.

وی با بیان اینکه در بحث ایمنی ضرورت مشارکت پذیری همه دستگاه ها و فعالیت همه نهادها وجود دارد، تصریح کرد: ایمنی یک امر فنی است و در بند (ح) ماده 96 قانون کار، وزارت کار موظف به نظارت به همه موارد کار در کارگاه ها و بازرسی در این خصوص شده است، ضمن اینکه نظارت بر حوادث و مطالعه آمار مربوط به حوادث نیز بسیار مهم است.

هفده تن تصریح کرد: اگر بخواهیم با تعداد بازرسان موجود در کشور نظارت ها را انجام دهیم شاید بتوان هر 3 سال یکبار بر 2 میلیون و 600 واحد صنفی نظارت کرد، بنابراین اگر ناظران را 50 برابر هم افزایش دهیم شاید مشکلی حل نشود، اما در حال حاضر با استفاده از ظرفت قانون فعلی هم بحث مشارکت در ایجاد نظام خودبازرسی برای نظارت بر کارگاه ها به وجود آمده است.

وی با اشاره به اینکه در نظام جدید خودبازرسی از کارشناسان ماهر استفاده شده است، افزود: به این افراد 120 ساعت آموزش داده شده تا بتوانند نظارت ها و بازرسی ها را به موقع انجام دهند. البته هماهنگی و تعامل از سوی دستگاه های دیگر هم درخصوص ارتقای نظام ایمنی بسیار بااهمیت خواهد بود.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حادثه پلاسکو نظارت های قابل توجهی درخصوص رفع مشکلات حادثه دیدگان انجام شد، گفت: ساختمان پلاسکو متعلق به بنیاد مستضعفان است و پروانه فعالیت آن در سال 1337 صادر و در سال 1341 به بهره برداری رسیده است، بنابراین ازعمر این ساختمان 54 سال می گذرد. از سوی دیگر ساختمان پلاسکو به لحاظ مقام سازی می توانست زلزله ای به بزرگی 8 ریشتر را تحمل کند، اما در مقابل آتش سوزی مشکلات بسیار زیادی داشت.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد هرگونه تغییر کاربری در ساختمان های تجاری و کارگاهی ممنوع است، گفت: ایجاد تغییرات کاربری باید با مجوز اداره کل بازرسی وزارت کار صورت گیرد و براساس ماده 87 قانون کار هرگونه تغییر کاربری در مجتمع های تجاری باید تحت نظارت وزارت کار باشد.

هفده تن با اشاره به مصوبه اخیر دولت درخصوص کارگاه های مشمول قانون کار افزود: آتش نشان ها باید مواردی را که در بحث کارگاه ها همراه با خطر و حادثه است به وزارت کار گزارش دهند تا در اولویت بازرسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برخی از دستگاه ها با استفاده از ماده 105 قانون کار، وزارت کار را متهم به بی توجهی به ایمنی ساختمان پلاسکو کردند، تصریح کرد: اینکه گفته می شود طبق ماده 105 قانون کار بازرسی وزارت کار باید به موضوع حادثه پلاسکو ورود می کرد، کاملا درست است، اما این ماده به این نکته تاکید دارد که بازرس کار از کارگاه هایی می تواند بازرسی کند که احتمال وقوع حادثه در آن وجود داشته باشد و در این شرایط موضوع را به دادسرای عمومی انتقال داده و تقاضای تعطیلی واحد را مطرح نماید.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مواد 85 و 95 قانون کار و نقش مردم و مسئولیت اجتماعی حاکمان و شرکای اجتماعی دولت درخصوص حوادث اینچنینی افزود: در ساختمان های بلند و 11 طبقه به بالا باید از تجهیزات تخصصی ایمنی برای اطفای حریق استفاده کرد، ضمن اینکه باید از تعامل مردم برای پایان دادن به بحران بهره مند شد. به عنوان مثال اگر در این حادثه و در همان دقایق اول مردم در محل ازدحام نمی کردند شاید نیروهای امدادی بهتر می توانستند به حادثه دیدگان خدمات امدادی را ارائه دهند.

در ادامه شیرازی به عنوان نماینده حوزه اصناف در این جلسه با ابراز تشکر از خدمات دستگاه ها و نهادها در حادثه پلاسکو گفت: دولت از همان ابتدا به صورت فوریت کارگروهی را برای پیگیری این موضوع به ریاست معاون اجرایی رئیس جمهور تشکیل داد و مسئولان در این کارگروه تاکنون تصمیمات قابل قبولی را اتخاذ کرده اند.

وی با بیان اینکه ساختمان پلاسکو نزدیک به 670 واحد تولید پوشاک داشت، تصریح کرد: یک کارگاه تولیدی در این ساختمان وجود نداشت  و در اختصاص یک مکان مناسب برای فعالیت حادثه دیدگان پس از پایان بحران بنیاد مستضعفان همکاری های خوبی را صورت دارد که در این خصوص مجتمع تجاری نور واقع در تقاطع خیابان ولیعصر و طالقانی برای فعالیت کسبه ساختمان پلاسکو در نظر گرفته شد.

شیرازی با بیان اینکه بنیاد مستضعفان تا اردیبهشت سال آینده اجاره واحدهای تجاری در ساختمان نور را پرداخت می کند، گفت: همچنین برای افراد حادثه دیده بخشودگی مالیات نیز در نظر گرفته شد و مصوب شد که 300 میلیون تومان وام قرض الحسنه با سود 10 درصد به افراد پرداخت شود که البته دولت مخالفت هایی را با میزان وام و سود بازپرداخت آن مطرح کرده است که تقاضا داریم مسئولان دولتی در این خصوص بازنگری هایی را داشته باشند.

نماینده حوزه اصناف با اشاره به تصمیمات قابل قبول در حوزه بیمه برای حادثه دیدگان تاکید کرد: بانک تجارت به عنوان بانک عامل در این خصوص مطرح شده و مقرر گردیده با کمک دو بانک دیگر ظرف مدت 15 روز تسهیلات مورد نیاز را در اختیار افراد قرار دهند، ضمن اینکه مقرر شده به میزان یک میلیون تا یک میلیون و یکصد هزار تومان به افراد دارای بیمه ماهانه بیمه بیکاری پرداخت شود.

همچنین در این جلسه ناهید حیدری مدیرکل تامین اجتماعی غرب استان تهران با اشاره به حمایت های این سازمان و نقش موثر آن در جریان حادثه پلاسکو گفت: این سازمان به موقع اقدامات حمایتی خود را انجام داده و بلافاصله در اولین روز هفته پس از حادثه کمیته بحران تشکیل و شرح وظایف دستگاه ها در پیگیری این حادثه مشخص شد و تعاملات خوبی با نهادها صورت گرفت.

مدیرکل تامین اجتماعی غرب استان تهران با بیان اینکه در ساختمان پلاسکو 560 واحد تجاری وجود داشت که 288 واحد دارای بیمه بودند، افزود: در این واحدها در حدود 750 نفر مشغول به کار بودند که درخصوص پیگیری مشکلات آنها ایستگاه های پاسخگویی در شعبه تامین اجتماعی غرب استان تهران افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه 1150 مورد به شعبه برای پیگیری بیمه مراجعه کرده اند، تاکید کرد: 500 مورد به مرحله قرارداد برای پرداخت بیمه بیکاری رسیده است و بیش ار 500 نفر هم طبق قانون شرایط برای اخذ بیمه بیکاری را نداشتند، اما با توجه به بسته حمایتی مصوب دولت مقرر گردید که به مدت 4 ماه بیمه بیکاری نیز به این افراد پرداخت شود، البته بررسی مدارک افراد دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.

حیدری با تاکید بر ارائه بسته های حمایتی و قابل قبول به کارگران و کارفرمایان فعال در ساختمان پلاسکو گفت: حدود 500 میلیون تومان بدهی معوق افراد در پرداخت حق بیمه خود به تامین اجتماعی بود که پس از این حادثه جرایم به صورت 100 درصد بخشوده شد و افراد می توانند تا 5 سال از طریق تقسیط بدهی های خود را پرداخت کند.

در ادامه مدیرکل تامین اجتماعی غرب استان تهران با اشاره به اینکه از 16 آتش نشان شهید شده 3 نفر از بیمه تامین اجتماعی استفاده می کردند، گفت: از این 3 نفر دو آتش نشان مجرد و یک نفر به تازگی متاهل شده بود که برای این افراد هم بسته های حمایتی درنظر گرفته شده است، ضمن اینکه در جلسه چندی پیش مدیر عامل تامین اجتماعی قرار شد در پایان ماه اولین حقوق مقرری بگیران پرداخت شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet