هدر موبایل
1395/11/11 13:24:15
سرویس اجتماعی
حمزه:

ادامه طرح تحول سلامت بدون اجرای سیستم ارجاع امکان‌پذیر نیست/ پزشک عمومی در طرح تحول مغفول ماند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه طرح تحول سلامت بدون اجرای سیستم ارجاع نمی تواند به حیات خود ادامه داد، گفت: پزشکان عمومی در طرح تحول نادیده گرفته شده‌اند.
ادامه طرح تحول سلامت بدون اجرای سیستم ارجاع امکان‌پذیر نیست/ پزشک عمومی در طرح تحول مغفول ماند عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه طرح تحول سلامت بدون اجرای سیستم ارجاع نمی تواند به حیات خود ادامه داد، گفت: پزشکان عمومی در طرح تحول نادیده گرفته شده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106120399561.jpg ادامه,طرح,تحول,سلامت,بدون,اجرای,سیستم,ارجاع,امکان‌پذیر,نیست/,پزشک,عمومی,در,طرح,تحول,مغفول,ماند Icana

احمد حمزه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره جایگاه پزشکان عمومی در طرح تحول سلامت، افزود: واقعیت آن است که هسته اصلی نظام سلامت کشور بر دوش پزشکان عمومی است در حالی که در طرح تحول نادیده گرفته شده‌اند.

نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج، فاریاب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: یکی از ایرادات اصلی که همواره به طرح تحول سلامت وارد می شود آن است که طرح مذکور آنگونه که شایسته است نتوانسته نظام ارجاع را در دستور کار خود قرار دهد در حالی که همین امر ممکن است باعث اتلاف هزینه های زیادی در حوزه بهداشت و درمان شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه پیش نیاز اصلی ادامه حیات طرح تحول سلامت اجرای سیستم ارجاع است، تصریح کرد: نباید نقش سیستم ارجاع نادیده گرفته شود و در اجرای این سیستم، صف نخست درمان بیماران پزشکان عمومی هستند که بار مسئولیت سنگینی بر عهده دارند.

وی یادآور شد: باید جایگاه واقعی پزشکان عمومی شناخته شوند و نمی توان نقش آنها را نادیده گرفت این درحالی است که متاسفانه اکنون پزشکان عمومی جایگاه شایسته ای که باید داشته باشند را نداشته و همین امر باعث وارد شدن لطمه های زیادی به این افراد شده است.

حمزه تاکید کرد: از سویی دیگر اختلاف درآمدی بین پزشکان عمومی و پزشکان متخصص سبب شده این افراد انگیزه برای ادامه فعالیت نداشته باشند و باعث خدشه دار شدن جایگاه اجتماعی پزشکان عمومی شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: اگر نظام ارجاع اجرایی نشود پزشکان عمومی همچنان درطرح تحول سلامت مغفول می‌مانند اگرچه اکنون در شهرهای کوچک سیستم ارجاع اجرایی شده است اما به دلیل عدم تسری آن در کل کشور، نمی توان به درستی از ظرفیت پزشکان عمومی استفاده کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: هزینه های طرح تحول سلامت بسیار سنگین است و بدون اجرای سیستم ارجاع نمی تواند با موفقیت همراه شود لذا وزارت بهداشت چاره ای برای اجرای نظام ارجاع ندارد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet