هدر موبایل
1395/11/11 13:31:29
سرویس فرهنگی
سلحشوری مطرح کرد:

پذیرش سلایق مختلف، لازمه تفویض اختیار به ناشران در حوزه نشر کتاب

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است تفویض اختیار به ناشران در حوزه نشر کتاب در صورتی میسر است که سلایق مختلف ناشران پذیرفته شود؛ اگرچه این امر نباید باعث زیر سوال رفتن مبانی حاکم بر جمهوری اسلامی شود.
پذیرش سلایق مختلف، لازمه تفویض اختیار به ناشران در حوزه نشر کتاب عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است تفویض اختیار به ناشران در حوزه نشر کتاب در صورتی میسر است که سلایق مختلف ناشران پذیرفته شود؛ اگرچه این امر نباید باعث زیر سوال رفتن مبانی حاکم بر جمهوری اسلامی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102477234408.jpg پذیرش,سلایق,مختلف،,لازمه,تفویض,اختیار,به,ناشران,در,حوزه,نشر,کتاب Icana

پروانه سلحشوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم کم شدن موانع در تولیدات فرهنگی و تفویض اختیار به ناشران در مورد نشر و تولید کتاب گفت: اگر ممیزی کتاب با شدّت و حدّت صورت بگیرد و کتب برای اینکه به آستانه نشر برسند، مدتها پشت خط ممیزی معطل می‌شوند؛ ضمن آنکه متأسفانه بسیاری از ممیزی‌ها سلیقه‌ای است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: ممکن است فردی در امور مرتبط با نظارت بر کتب در وزارت فرهنگ، مسائلی را در نظر گرفته و نشر کتابی را بدون مسئله ببیند در حالی که ناظر دیگری بعد از بررسی همان کتاب، مسائل دیگری را در نظر گرفته و این مسائل برای او مسئله‌ساز باشد.

سلحشوری با بیان اینکه باید موارد نظارتی را آسانتر گرفت اما نباید باعث زیر سوال رفتن مبانی حاکم بر جمهوری اسلامی شود، تصریح کرد: ساز و کار نشر کتب باید به نحوی باشد که بتوان شرایطی را فراهم کرد که هم نویسندگان با خیال راحت و بدون دغدغه کار کنند و هم ناشران بتوانند اثر خود را نشر دهند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اعتماد به ناشران باتجربه و خوش‌سابقه جامعه و ایجاد تسریع در کار نظارت بر نشر و چاپ کتاب را صحیح دانست و خاطرنشان کرد: البته این موضوع بستگی به موضوع نشر و ناشر دارد و به نظر بنده این مبحث در شرایط مختلف متفاوت است؛ گروه‌ها و ناشرانی که در کار نظارت بر نشر و چاپ کتب وارد می‌شوند به دلیل مهم بودن حیثیت خود، ترغیب می‌شوند که دست به چاپ آثاری بزنند که کار خود را زیر سوال نبرند، به همین دلیل به دنبال نشر آثاری می‌روند که بتواند برای ایشان موثر واقع شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ در جلسه با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح شد که لزومی ندارد برای چاپ هر کتابی اجازه گرفته شود؛ به اعتقاد وی ناشران مطمئنی در این عرصه فعالیت می‌کنند که می‌توان نظارت‌ها را در این حوزه کمرنگ کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet