خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت امام رضا (ع)
1395/11/11 14:17:07
سرویس اقتصادی
خبرگزاری خانه ملت گزارش می دهد؛

کمرخمیده بازار آهن فروشان زیر سایه رکود / رکود مسکن ، فروشندگان آهن آلات را به خواب زمستانی می برد

بسیاری از صنایع وابسته به بخش مسکن در این ۳ سال به مانند ساخت و ساز خواب زمستانی طولانی را پشت سر می گذارند و حالا حالا نیز امیدی برای بیدار شدن و دیدن شکوفه های بهاری ندارند.
کمرخمیده بازار آهن فروشان زیر سایه رکود / رکود مسکن ، فروشندگان آهن آلات را به خواب زمستانی می برد بسیاری از صنایع وابسته به بخش مسکن در این 3 سال به مانند ساخت و ساز خواب زمستانی طولانی را پشت سر می گذارند و حالا حالا نیز امیدی برای بیدار شدن و دیدن شکوفه های بهاری ندارند. https://cdn.icana.ir/d/019/201701104099741391.jpg کمرخمیده,بازار,آهن,فروشان,زیر,سایه,رکود,/,رکود,مسکن,،,فروشندگان,آهن,آلات,را,به,خواب,زمستانی,می,برد Icana

خبرگزاری خانه ملت-گروه اقتصادی: ازسال ۹۲ رکود سنگینی بر بازار مسکن سایه انداخته و تمهیدات و برنامه‌ریزی‌ها برای مقابله با این معضل کارساز نشد؛به طوری که امید به رونق این بازار از سالی به سال دیگر رسید و تمام فکر و ذکر مردم و مسوولان به آینده معطوف شد تا سناریویی را بنویسند که این آشفته بازار به سامان برسد.

با این وجود،سیاست‌هایی مانند اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، بهبود نرخ رشد اقتصادی، افزایش تسهیلات مسکن و نیز حجم پایین پروانه‌های ساختمانی در سال‌های اخیر موجب نشد که به مرور کفه رکود مسکن سبک تر شود.

اسحاق جهانگیری 3406759/11/2016 9:30:11 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609101824681012_Thum.jpg
اسحاق جهانگیری

حتی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز گفت که:بخش مسکن، بخشی بسیار تعیین‌کننده در اقتصاد کشور است که متاسفانه در سال‌های گذشته رکود در این بخش لطمه‌ای جدی به میزان اشتغال و تولید کشور وارد کرد. براین اساس،هم‌اکنون نیز اگر به دنبال رونق اقتصادی،افزایش تولید و پاسخ‌گویی به نیاز اشتغال کشور هستیم، باید بخش مسکن را فعال کنیم.

"حسن محتشم" رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران نیز با تاکید براینکه رکود در اقتصاد کلان یکی از دلایل اصلی رکود بخش مسکن است خاطرنشان کرد:تا زمانی که اقتصاد کلان رونق نگیرد،بخش مسکن نیز از رکود خارج نخواهد شد و به روال عادی باز نخواهد گشت.

اما آنچه مهم است اینکه بسیاری از صنایع وابسته به بخش مسکن نیز در این 3 سال به مانند ساخت و ساز خواب زمستانی طولانی را پشت سر می گذارند و حالا حالا نیز امیدی برای بیدار شدن و دیدن شکوفه های بهاری ندارند.

بررسی‌ها حاکی از آن است که معاملات بازارآهن همچون هفته‌ها و ماه‌های اخیر کم ‌رمق است. توافق هسته‌ای و اجرای برجام نیز تاثیر چندانی در قیمت محصولات فولادی و رونق در بازار آهن نداشته و همچنان این بازار در رکود به‌سر می‌برد.

کارشناسان بازار معتقدند؛بازار آهن همچنان در رکود است و بسیار بی‌رمق شده و معاملات بسیار کمی در این بازار انجام می‌شود.قیمت محصولات فولادی مثل شمش آهن، تیرآهن و میلگرد به کف رسیده و فعالان بازار برای رسیدن به نقدینگی محصولات خود را قسطی یا زیرقیمت می‌فروشند و اگر دولت طرح‌های عمرانی و ساخت‌و‌ساز را افزایش ندهد بازار آهن از رکود خارج نمی‌شود.

اتحادیه آهن‌ فروشان همانند سایر اتحادیه‌ها در بدنه اصناف، زیر سایه سنگین رکود و مشکلات پیرامون اقتصادکشور که اقتصادی رکود زده است،به‌سر می‌برد،‌ این صنف در سال های اخیر از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده‌اند و به‌واسطه رکودی که بر اقتصاد حاکم بود مشکلات عدیده‌ای را شاهد بوده و حتی بسیاری از 1400 واحدی که عطای فروش آهن را به لقای آن بخشیده اند، با روی آوردن به مشاغل کاذب و دلالی به دنبال خم کردن میل گردها و آهن آلات بدهی های خود هستند.

خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با نمایندگان مجاس و کارشناسان اقتصادی به بررسی علل و عوامل تعطیلی واحدهای صنفی آهن فروشان پرداخته است.


رئیس اتحادیه فروشندگان آهن:
 

محمد آزاد رئیس اتحادیه آهن فروش ها 3406751/30/2017 12:20:30 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701106574375282_Thum.jpgمحمد آزاد رئیس اتحادیه آهن فروش ها
محمد آزاد رئیس اتحادیه آهن فروش ها


رکود مسکن باعث تعطیلی 1400 واحد فروش آهن درکشور شده است/ تغییرکاربری واحدهای فروش آهن

محمد آزاد در گفتگو باخبرگزاری خانه ملت، پیرامون علت تعطیلی واحدهای فروش آهن آلات درکشور،گفت:اولین دلیل تعطیلی بیش از 1400 واحد آهن فروشی،اعمال مالیات برارزش افزوده است که از سال 91 به بعد باعث شد واحدهای صنفی تعطیل شوند،البته بعد از این تعطیلی با سازمان امور مالیاتی جلساتی را داشتیم و 90 درصد مشکلات را حل کردیم.

واردات بی رویه شمش و ورق آهن به رکود این بازار دامن زد

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با اشاره به اینکه واردات بی رویه که بیشتر به صورت شمش و ورق است نیز به این وضعیت دامن زد، بیان کرد: ولی از سال 93 به بعد  بخاطر رکود در کشور ما صادرکننده آهن شدیم و هر سال نیز مقدار آن افزایش پیدا کرد که از 2 میلیون تن در سال 93 به 10 میلیون تن در سال جاری رسیده است.

آزاد با بیان اینکه برای جلوگیری از تعطیلی کارخانجات تولید آهن رو به صادرات آوردیم،تاکید کرد:رکود حاکم در بخش مسکن که از سال 93 به بعد درکشور بوجود آمده ،باعث شد که آهن فروشان دیگر تمایلی به حضور در این صنف نداشته باشند.

50 درصد از تولید آهن در کشور مصرف صنعتی دارد

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با بیان اینکه 50 درصد تولید آهن در کشور مصرف صنعتی دارد و برای کارخانه های تولید مانند ماشین سازی و لوازم خانگی که از سیستم بازار عبور نمی کند،مورد استفاد قرار می گیرد، تصریح کرد:اما آن مقداری که در بازار مورد معامله قرار می گرفت،‌بعد از رکود گسترده در بازار مسکن دچار تعطیلی شد و مشکلاتی را برای این صنف بوجود آورد که باعث تعطیلی 1400 واحد فروش آهن در سراسر کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه اگر به شهردای مراجعه شود می بینید که صدور پروانه ساخت دراین سالها چقدر کاهش داشته است،افزود:بسیاری از فروشندگان آهن به سمت کارهای کاذب دیگر رفته و ازاین صنف خارج شده اند.

رکود شدیدی در سطح بازار ساخت و ساز وجود دارد

وی تاکید کرد: فعالان بازار دراین صنف انتظار زیادی برای رفع رکود کشیدید،اما نه تنها گشایشی در بازار اتفاق نیفتاد،بلکه رکود شدیدتر هم شده است و این درحالی است که به ماه های پایانی سال نزدیک می شویم و فروشندگان نیاز زیادی به نقدینگی دارند.

آزاد ادامه داد:همچنان رکود شدیدی در سطح بازار ساخت و ساز وجود دارد و فقط کسانی که ناچار به نوسازی ساختمان‌های خود هستند،اقدام به خرید آهن می‌کنند.

واحدهای تجاری بازار آهن تغییرکاربری داده‌اند

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن ،با اشاره به تغییرکاربری در بعضی مغازه‌های تعطیل‌شده تصریح کرد:در اثر رکود بازارآهن و افت تقاضای مصرف‌کنندگان و خریداران،مغازه‌داران ترجیح می‌دهند به فروش محصولاتی غیر از آهن و میلگرد بپردازند و به این ترتیب واحدهای تجاری بازار آهن تغییرکاربری داده‌اند.

صدیف بدری 3406751/18/2017 12:33:14 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701107459699984_Thum.jpgصدیف بدری
صدیف بدری

 

بدری:رکود صنعت و تولید باعث تعطیلی واحدهای فروش آهن شده است
صدیف بدری در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص علت تعطیلی واحدهای فروش آهن آلات در کشور،گفت:عوامل مختلفی در تعطیلی این واحدها دخیل بوده که باید برای رونق اقتصادی کشور به دنبال رفع آنها باشیم.

وی اظهار کرد:مهترین دلایل از رونق افتادن فروش آهن آلات در کشور رکود حاکم بر بخش تولید و صنعت که مشتری اول این صنف است، می باشد.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه رکودی که طی سال های اخیر در کشور فراگیر شده است به بسیاری از مشاغل و کارگران ضربه زده و مشکل ساز بوده است،گفت: نباید منتظر بود که این مسائل خود به خود حل شود،دولت باید برای برطرف شدن این مشکلات برنامه ریزی دقیقی صورت داده و نسبت به رفع رکود تلاش کند.

واردات بی رویه در تعطیلی واحدهای صنفی آهن فروشان بی تاثیر نیست

نماینده مردم اردبیل درمجلس بااشاره به اینکه واردات بی رویه نیز در تعطیلی واحدهای صنفی آهن فروشان بی تاثیر نبوده است، بیان داشت: وقتی تولید داخلی وجود دارد،به جای حمایت از آن نباید سراغ واردات برویم، چرا که با این کار به اقتصاد و اشتغالزایی کشور صدمه وارد می کنیم .

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید برای جلوگیری از متضرر شدن فعالان این بخش اقدامات مناسب ازسوی دولت صورت بگیرد،گفت:جلوگیری از قاچاق،کنترل واردات و توجه به تولید و رونق ساخت و ساز می تواند کمک شایانی به حل مشکل رکود و تعطیلی واحدهای فروش آهن کند.

 

حمیدرضا فولادگر 3406756/28/2016 9:58:47 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103239012877_Thum.jpgحمیدرضا فولادگر
حمیدرضا فولادگر

 

فولادگر:رکود بخش مسکن عامل اصلی تعطیلی برخی واحدهای فروش آهن آلات است
حمیدرضا فولادگر درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت،درخصوص علت تعطیلی واحدهای فروش آهن آلات در کشور،گفت: رکود سال های اخیر در بخش پروژه های دولتی،صنعتی و به خصوص مسکن عامل اصلی تعطیلی بسیاری از واحد های فروش آهن در کشور شده است.

وی تصریح کرد:دراین سال ها پروژه های صنعتی و مسکن هر روز به سمت رکود و عدم فعالیت پیش رفته اند و این تعطیلی و عدم تحرک باعث شده که بسیاری از فروشندگان آهن آلات دیگر با نبود مشتری و کسب و کار مجبور به ترک این صنف شوند.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه البته واردات بی رویه نیز در این مسئله تاثیرگذار بوده،چرا که مشکلاتی را برای واحدهای داخلی ایجاد کرده است، گفت: باید فکری برای خارج شدن بخش صنعت و مسکن از رکود کرد ، چرا که این مسئله به بخش های دیگر نیز ضربه های زیادی واردکرده و بسیاری را بیکار کرده است.

 

سیدناصر موسوی لارگانی 34067511/9/2016 11:54:42 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611108910395508_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
سیدناصر موسوی لارگانی

 

موسوی لارگانی:خواب طولانی بازار مسکن باعث بیکاری فروشندگان آهن آلات شده است

سیدناصرموسوی لارگانی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت،‌ درخصوص علت تعطیلی واحدهای فروش آهن آلات در کشور، گفت: طی سالهای اخیر با رکود جدی در بخش ساخت و ساز و مسکن روبرو هستیم و درحالی که دولت "مسکن مهر" را متوقف کرده است و "مسکن اجتماعی" نیز در حد حرف باقی مانده است،مشاغل وابسته به آن با مشکلات و رکود جدی مواجه هستند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس با اشاره به اینکه بسیاری از انبوه سازان با تعطیلی مواجه هستند و فعالیتی ندارند،بیان داشت:به طورکلی بخش مسکن رابطه مستقیمی با بازار آهن دارد، چرا که مصرف کننده اصلی بازار آهن مسکن است که با فروکش کردن بازار مسکن،‌صنایع و مشاغل وابسته به آن نیز با مشکلات فراوانی روبرو شده اند.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس باتاکید براینکه تعداد فراوانی از واحدهای فروش آهن در سراسر کشور تعطیل شده اند و با این اوضاع امیدی به بازگشت به کار قبلی را ندارند،گفت:کارخانه های سیمان، آجر،‌سرامیک و کاشی نیز با مشکلات زیادی روبرو هستند و نیاز است که دولت برای رونق بخش مسکن و حل مشکل عده زیادی از کارگران و تولید کنندگان این بخش فکر اساسی کند.

محمود شکری محمود شکری3406754/21/2015 9:35:27 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/04/101969_Thum.jpg
محمود شکری

 

شکری:راهکاری برای رهایی از تعطیلی واحدهای مرتبط با بخش مسکن اندیشیده شود

محمود شکری درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت،‌درباره علت تعطیلی واحدهای فروش آهن آلات درکشور،گفت:تعطیلی واحدهای فروش آهن رابطه مستقیم با رکود حاکم بر بخش مسکن و ساخت وساز در کشور دارد،چرا که بخش عمده تولید آهن در بخش مسکن مصرف می شود.

نماینده مردم طوالش،رضوان‌شهر و ماسال درمجلس با بیان اینکه باید مشکلات ساخت و ساز مسکن را برطرف کرد تا مشاغل مرتبط با این بخش بتوانند از رکود خارج شده و به رونق برسند،تصریح کرد: باید برای رهایی از تعطیلی واحدهای مرتبط با بخش مسکن راهکاری اندیشیده شود و کمک کرد تا آنها دوباره به کار خود باز گردند.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید براینکه دولت باید برای برطرف شدن این مشکلات برنامه ریزی دقیقی صورت دهد و نسبت به رفع رکود تلاش کند،تصریح کرد:وضعیت مسکن روشن نیست و انتظار داریم دولت یک سیاست روشن و هدفمندی را برای رونق این حوزه به کار بگیرد./

پایان پیام
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet