هدر موبایل
1395/11/11 13:00:08
سرویس اقتصادی
امینی فرد:

دولت خسارت مالی به سیل زدگان بلوچستان را جبران کند/ تخریب منازل روستایی و آسیب مزارع کشاورزی قابل توجه است

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی خواستار جبران خسارت به سیل زدگان مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان از طریق تسهیلات دولتی شد.
دولت خسارت مالی به سیل زدگان بلوچستان را جبران کند/ تخریب منازل روستایی و آسیب مزارع کشاورزی قابل توجه است نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی خواستار جبران خسارت به سیل زدگان مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان از طریق تسهیلات دولتی شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201701105364495941.jpg دولت,خسارت,مالی,به,سیل,زدگان,بلوچستان,را,جبران,کند/,تخریب,منازل,روستایی,و,آسیب,مزارع,کشاورزی,قابل,توجه,است Icana

محمد نعیم امینی فرد در گفت وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سیل اخیر در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این استان  با 11.6 درصد مساحت،وسیع ترین استان کشور است،گفت:سیل اخیر در قسمت مرکزی و جنوبی بلوچستان که اصطاحا بخش "مکران" نام گذاری می شود،اتفاق افتاد.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان و فنوج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معمولا به دلیل ماهیت رگباری بارش ها در این استان، چنین اتفاقاتی هر از چند سال دور از انتظار نیست،خاطرنشان کرد:آخرین اتفاق مشابه، به "طوفان گونو" برمی گردد  وبعد از یک خشکسالی مداوم 10 ساله ،شاهد گشایشی در آسمان بودیم که این بارندگی ابتدا مردم  را خوشحال کرد،اما بعد از آن تبدیل به سیلاب شد.

برنامه ای برای مهار سیلاب وجود ندارد

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه مدیریت خاصی در ارتباط با مهار سیلاب ها وجود ندارد؛در حالی که اگر مسائل آبخیزداری و احداث سدها اجرا شود،این سیلاب ها می توانند برای چند سال منابع آبی منطقه را تامین کنند.

امینی فرد با بیان اینکه زیرساخت های استان سیستان و بلوچستان فوق العاده ضعیف است،افزود: در اثر این سیلاب بلوچستان اکثر راه های روستایی، مواصلاتی و حتی شریانی ما در شهرستان های ایرانشهر، سرباز، فنوج، دلگان و قسمت هایی از قصرقند و کنارک قطع شد که این مسئله باعث ایجاد مشکلات عدیده ای برای مردم شد.

ایرانشهر فاقد اورژانس هوایی است/ جابجایی 5  زن باردار با لودر!

وی خاطرنشان کرد:دریک نوبت اورژانس ایرانشهر که فاقد اورژانس هوایی است با کمک وسایل سنگین همچون لودر توانست 5 زن باردار را از یک رودخانه خروشان جابجا کند.

نماینده مردم ایرانشهر،سرباز،دلگان و فنوج در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این سیل نقایص استان در ابعاد مختلف را آشکار کرد، ادامه داد: این استان پهناور با مدیریت متمرکز در مرکز استان که فاصله آن با ایرانشهر 330 کیلومتر و پس از آن تا دریا400 کیلومتر است، در موارد حاد ما را در ارتباط با مدیریت بحران دچار مشکلات عدیده ای خواهد کرد.

تقویت سامانه مدیریتی در شهرهای مرکزی بلوچستان

امینی فرد تصریح کرد:باتوجه به گستردگی بیش از حد استان و عدم امکان مدیریت موثر بر تمامی نقاط آن،که در بعضی مناطق فاصله آن به حدود 800 کیلومتر با مرکز می رسد و با توجه  به اینکه در شرایط فعلی دولت قادر نیست به دلیل مشکلات اعتباری،استان های جدید تعریف کند،حداقل  باید سامانه مدیریتی در شهرهای مرکزی بلوچستان را تقویت کرد.

تخریب منازل خشتی روستاییان در سیل

وی تاکید کرد:خشتی- گِلی بودن منازل مسکونی مردم باعث شد که تعداد قابل توجهی از خانه های روستاییان در اثر بارش های شدید تخریب شود و علاوه بر آن،آسیب قابل توجهی نیز به مزارع کشاورزی که دراطراف رودخانه هایی که سیلاب در آن جاری شد،رسیده است.

امینی فرد در ادامه خاطرنشان کرد:در ارتباط با امدادرسانی به سیل زدگان در روز اول به دلیل بُعد مسافت؛کمک  رسانی خوبی به مردم این مناطق نشد و امکانات سخت افزاری از جمله بالگرد که حضور حتی یک فروند آن برای کمک رسانی ضروری بود،وجود نداشت و پس از آن پیگیری هایی که در تهران و زاهدان انجام شد،سازمان هلال احمر توانست حضور موثری در منطقه داشته باشد.

برخورداری از آب آشامیدنی سالم نیاز فوری مردم منطقه

وی افزود:امیدواریم که ستاد بحران به مشکلات مردم مناطق سیل زده رسیدگی کند و وظیفه ما است که نیازهای فوری مردم از جمله آب آشامیدنی سالم را تامین کنیم؛چراکه درصد برخورداری ما از آب آشامیدنی شرب بهداشتی و سالم بسیار پائین است و اگر این مقدار در ایرانشهر 65 درصد است؛در نیکشهر و بخش هایی از کُنارک به حدود 20 درصد می رسد.

این نماینده مجلس تاکید کرد:خسارت هایی که مردم دیده اند،باید از طریق وام هایی که می شود به آن ها اختصاص داد جبران شود،همچنین دولت باید سازه های محافظ در شهرها احداث کند به عنوان مثال اگر در شهر ایرانشهر مسئولان بومی آنجا و شهرداری تدبیر نمی کردند،سیل در حال ورود به شهر بود؛اما عملا با بسیج امکانات محلی توانستند انحراف مسیر ایجاد کنند.

خاطره مردم ایرانشهر از کمک مقام معظم رهبری به سیل زدگان

وی با بیان اینکه منطقه جنوبی بلوچستان و ایرانشهر همچنان با وقوع سیل مواجه است خاطرنشان کرد:در سال 56 نیز که مقام معظم رهبری  در ایرانشهر تبعید بودند،این سیل در ایرانشهر اتفاق افتاد و قسمت اعظمی از شهر در آن سال از بین رفت که اتفاقا یکی از نمودهای ارتباط مردم با رهبری انقلاب زمینه کمک رسانی بسیار سریعی بود که ایشان زودتر از ارگان های دولتیِ آن زمان برای مردم ایجاد کردند و این موضوع درحافظه تاریخی مردم این دیار باقی مانده است.

گفتنی است؛ در پی بارندگی‌های شدید هفته اخیر در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان ، رودخانه‌های فصلی طغیان کردند و باعث بسته شدن ۱۵ راه اصلی و فرعی در این استان شدند.حدود ۲۰۰۰ خانه در مناطق ایرانشهر، سرباز، نیک‌شهر، کنارک و غیره آسیب دیدند. همچنین ۳ روستا به دلیل همجواری با رودخانه کاملا تخلیه شدند و ۳۹۵ خانوار موجود در آن‌ها در مناطق امن اسکان اضطراری داده شدند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet