شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/03/13 09:13:00
سرویس اقتصادی
یاداشتی از سیدمحمودحسینی دولت‌آبادی

اصلاح الگوی مصرف، پیش‌نیاز خودکفایی است

**نامگذاری سال اصلاح الگوی مصرف توسط مقام معظم رهبری به واقع بحثی است که خطاب آن به همه ملت، قوای سه گانه کشور و مسئولان نظام خواهد بود.

در سال اصلاح الگوی مصرف قوای مجریه، قضاییه و مقننه  و همه مردم باید در شیوه مصارف خود تجدید نظر جدی نمایند. مجلس شورای اسلامی باید قوانینی را برای اجرایی شدن بهتر اصلاح الگوی مصرف در کشور به تصویب برساند. لازم است پیش از تمام این موارد فرهنگ سازی در جامعه به صورت یک امر مهم مد نظر قرار گیرد. متاسفانه در 10 یا 20 ساله گذشته مردم جامعه ما دچار اسراف گرایی و ولنگاری در مصرف بوده‌اند؛ لذا لازمست این موضوع به عنوان یک موضوع فرهنگی مد نظر قرار گیرد. براساس آموزه های دینی ما مصرف گرایی در جامعه در هر بعد و اندازه ای امری مذموم و ناپسند است؛ براین اساس ما می‌بینیم همواره ائمه بزرگوار ما تاکید فرموده‌اند به اندازه باید مصرف کرد و از اسراف پرهیز نمود.

به نظر می‌رسد دولت برای اجرایی شدن اصلاح الگوی مصرف باید یکسری اقداماتی را در این خصوص انجام دهد. بهترین نمونه این تبلیغات استفاده از شیوه زندگانی ائمه اطهار و بزرگان دینی است. لذا شایسته است یکسری برنامه‌های آموزشی در خصوص اصلاح الگوی مصرف در دستور کار رسانه‌های ما به خصوص صداو سیمای جمهوری اسلامی قرار گیرد.

یکی از مهمترین مواردی که لازم است اصلاح الگوی مصرف در خصوص ان انجام گیرد بحث مصرف بهینه آب است. متاسفانه آب در بخش کشاورزی نه تنها به صورت بهینه مصرف نمی‌شود بلکه بسیار پر مصرف است به نحویکه بیش از 75 درصد آن هدر می‌رود و تنها از  25 در صد ان استفاده می‌شود. برای استفاده بهینه باید برخی زیرساخت‌ها را فراهم کرد. برای این منظور لازم است آبیاری قطره‌ای، بارانی در سیستم کشاورزی مورد توجه قرار گیرد. باید توجه داشت که ایران کشوری است که به لحاظ بارندگی در  تنگنا قرار دارد.

در بحث وسایل نقلیه باید شیوه‌های استفاده بهینه از انرژی در جامعه مد نظر قرار گیرد. کارخانه‌های ما باید با اقدامات درست و سنجیده از مصرف انرژی بیش از حد بپزهیزند و الگوهای مصرف را راعایت کنند.

در بحث اصلاح الگوی مصرف یکی دیگر از موضوعاتی که باید به طور حتم و الزامی مد نظر قوه مجریه قرار گیرد صرفه‌جویی در وقت جامعه است. پر ارزش‌ترین عنصری است که برای جامعه وجود دارد وقت است ولی امروز کم ارزشترین عنصر شده است. ما شاهد هستیم امروز تفکر کار را از امروز به فردا موکول کردن باب شده است.

موضوع دیگر بحث واگذاری‌ها بر اساس اصل 44 قانون است که اگر صو رت اجرایی به خود گیرد موجب می‌شود تا استفاده بهینه‌ای از منابع دولت به عمل آید. باید توجه داشت اگر تولید کاهش یابد اما مصرف همچنان در مسیر صعودی خود باشد موجب می‌شود تا لطمات شدیدی را در بلند مدت احساس کنیم. اگر مردم ما خواهان استقلال و خود کفایی است باید همه دست به دست هم دهیم تا الگوی مصرف اجرا شود. لازم است برای اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح الگوی مصرف تمامی مسئولان نظام، از قوه مجریه گرفته تا مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه به صورت یکپارچه و منسجم عمل کنند.

سیدمحمودحسینی دولت‌آبادی نماینده مردم شاهین‌شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet