هدر موبایل
1395/11/12 15:33:09
سرویس اجتماعی
ساعدی:

رئیس جمهور به وعده های خود درباره کنترل ریزگردهای خوزستان عمل کند/ ادعای احیای 70 درصدی تالاب هورالعظیم واقعیت ندارد

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس از رئیس جمهور درخواست کرد به وعده های خود در مورد کنترل ریزگردهای خوزستان و احیای تالاب هورالعظیم عمل کند.
رئیس جمهور به وعده های خود درباره کنترل ریزگردهای خوزستان عمل کند/ ادعای احیای 70 درصدی تالاب هورالعظیم واقعیت ندارد نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس از رئیس جمهور درخواست کرد به وعده های خود در مورد کنترل ریزگردهای خوزستان و احیای تالاب هورالعظیم عمل کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106529714605.jpg رئیس,جمهور,به,وعده,های,خود,درباره,کنترل,ریزگردهای,خوزستان,عمل,کند/,ادعای,احیای,70,درصدی,تالاب,هورالعظیم,واقعیت,ندارد Icana

قاسم ساعدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با تذکر خود به وزیر کشور درباره عدم اهتمام جدی نسبت به حل مشکل ریزگردهای خوزستان، ارائه گزارش های واهی و به دور از واقعیت در شبکه های صداوسیما و فضای مجازی و همچنین عدم توجه به احیای تالاب هورالعظیم، گفت: رئیس جمهور در سال 92 با حضور در جمع مردم خوزستان مطرح کرد که ریزگردها قابل کنترل بوده و این معضل را به راحتی حل می کند در حالی که تاکنون وعده خود را عملی نکرده است با توجه به اینکه پایان کار دولت نزدیک است می‌طلبد رئیس جمهور در این باره به وعده های خود عمل کرده و این موضوع را تحقق بخشد زیرا مردم از اقدامات شعاری و وعده و وعید دادن مسئولان خسته شده اند.

 

مدیریت و کنترل ریزگردها مطالبه جدی مردم خوزستان است

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه ریزگردها نفس مردم خوزستان را بریده است مدیریت و کنترل ریزگردها را از جمله مطالبات جدی مردم خوزستان از رئیس جمهور دانست و تصریح کرد: رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست شفاف سازی کنند که در طول این چهار سال چه اقداماتی را برای مدیریت ریزگردهای خوزستان داشته اند؟ آیا برای مهار ریزگردها بودجه ای را تخصیص داده یا در جهت احیای تالاب هورالعظیم که کانون و منشا داخلی ریزگرها است تلاشی داشته اند؟

 

میزان غلظت ریزگردهای خوزستان در چند روز اخیر بی سابقه بوده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه میزان غلظت ریزگردهای خوزستان در چند روز اخیر بی سابقه بوده است، گفت: هر زمان که مسئولان خوزستان در مورد مهار ریزگردها و همچنین احیای تالاب هورالعظیم سخن می گویند رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس جمهور وعده مهار ریزگردها و احیای تالاب هورالعظیم را می دهند در حالی که این اظهارت تنها در حد شعار بوده و در عمل شاهد هیچ گونه اقدامی از سوی دولت نیستیم.

ساعدی با یادآوری اینکه مردم ولی نعمت نظام هستند، افزود: مسئولان نباید مردم مظلوم خوزستان که ولی نعمتان آنها هستند را فراموش کنند؛ متاسفانه مردم خوزستان بر این باورند که دولت و مسئولان مهمترین مشکل آنها یعنی ریزگردها را فراموش کرده و تلاشی برای مهار این معضل که همانا سلامت آنها را در معرض تهدید قرار داده است ندارند.

 

توجه به محیط زیست وظیفه ای فراجناحی و مردمی است

وی توجه به محیط زیست را وظیفه ای فراجناحی و مردمی دانست و با تاکید بر اینکه ابتکار باید رفع مشکلات زیست محیطی را در دستور کار خود قرار دهد، گفت: به عنوان نماینده مردم بر خود وظیفه می دانم عملکرد ضعیف مسئولان در رابطه با محیط زیست را به دولت گوشزد کنم.

عضو کمیسیون انرژی در مجلس دهم، با یادآوری تذکرات مکرر خود به رئیس سازمان‌حفاظت در جهت احیای تالاب هورالعظیم و همچنین چاره‌اندیشی برای مهار ریزگردهای خوزستان با بیان اینکه مسائل سیاسی نباید به حوزه محیط زیست وارد شود، ادامه داد: محیط زیست نباید سیاسی شود خانم ابتکار باید از سیاسی بازی در حوزه محیط زیست دست بردارد و به وظیفه اصلی خود که همانا حفاظت از محیط زیست است بپردازد زیرا پرداختن به محیط زیست باید در اولویت قرار گیرد.

 

ادعای خانم ابتکار در مورد احیای 70 درصدی تالاب هورالعظیم کذب محض است

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس دهم، ادعای خانم ابتکار در مورد احیای 70 درصدی تالاب هورالعظیم را کذب محض دانست و تصریح کرد: خانم ابتکار در گذشته از احیای 62 و 63 درصدی این تالاب سخن می گفت اما چند شب پیش در برنامه ای تلویزیونی از احیای 70 درصدی آن خبر داده است به دلیل اینکه به پایان دولت یازدهم نزدیک می شویم به نظر می رسد خانم ابتکار با ارائه گزارش های خلاف واقعیت و نادرست  در حال بهره برداری سیاسی از مردم است؛  متاسفانه این اظهارات غیرواقعی و نادرست از سوی یک مقام مسئول خاطر مسئولان و مردم استان را به شدت آزرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه در حالی خانم ابتکار از احیای 70 درصدی احیای تالاب هورالعظیم خبر می دهد که اندک آبی که در تالاب هورالعظیم جریان دارد حاصل روانه کردن پساب مزارع نیشکر است، افزود: این آب غیرقابل استفاده، شور و سرشار از املاح است که حیات آبزیان و تالاب را در معرض خطر جدی قرار داده است.

ساعدی با انتقاد از اینکه معضل ریزگردها سلامت جمعیت 5 میلیون نفری خوزستان و همچنین مردم ایلام و بوشهر را در معرض تهدید قرار داده است، گفت: آیا جان این همه انسان برای خانم ابتکار هیچ گونه ارزشی ندارد؟ آیا شرایط فعلی سزاوار مردم خوزستان است؟

وی با یادآوری اینکه خانم ابتکار باید مدافع واقعی محیط زیست کشور باشد از سکوت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در برابر تخلفات زیست محیطی وزارت نفت انتقادکرد و ادامه داد: خانم ابتکار به عنوان رئیس سازمان محیط زیست باید شفاف سازی کند که تاکنون چه اقدام حقوقی در مقابل فجایع زیست محیطی صورت گرفته از سوی وزارت نفت انجام داده است؟ متاسفانه خانم ابتکار همچنان در مقابل تخلفات و فجایع زیست محیطی و همچنین تخریب و قلع و قمع درختان اطراف تالاب از سوی وزارت نفت که حیات ساکنان هویزه و دشت آزادگان را با خطر جدی مواجه کرده سکوت اختیار کرده است و هیچ گونه توجهی به این موضوع نداشته است؛ خانم ابتکار چنانچه اقدامی در این رابطه انجام داده است هر چه سریع تر مستندات خود را ارائه کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: به نظر می رسد دست های پشت پرده ای بین وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد که تاکنون اقدام مناسبی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست در جهت تخلفات زیست محیطی وزارت نفت صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس دهم، شیوع سرطان در استان خوزستان را زنگ خطری جدی دانست و افزود: هر چند صنعت نیشکر در بروز آلودگی خوزستان نقش دارد اما متاسفانه خانم ابتکار نتوانسته از آتش زدن مزارع نیشکر توسط این صنعت جلوگیری کند. 

 

انتقاد از عدم تامین حقابه تالاب هورالعظیم  از سوی وزارت نیرو

ساعدی از عدم تامین حقابه تالاب هورالعظیم  از سوی وزارت نیرو انتقاد کرد و گفت: متاسفانه تاکنون سازمان حفاظت محیط زیست نتوانسته وزارت نیرو را متقاعد به تامین حقابه تالاب کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه شیوع ریزگردهای خوزستان ناشی از خشکاندن تالاب ها و عدم تامین آب رودخانه ها و کشاورزی است، ادامه داد: منشاء ریزگردهای خوزستان داخلی و خارجی است؛ درست است دولت نمی تواند برای رفع منشاء خارجی ریزگردها چاره اندیشی کند اما چرا برای رفع منشاء داخلی ریزگردها که همانا خشکی تالاب ها است و تثبیت شن های روان چاره ای نمی‌اندیشد.

 

بی اعتنایی دولت نسبت به اختصاص بودجه احیای تالاب هورالعظیم در بودجه 96

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس دهم، از بی اعتنایی دولت نسبت به بودجه احیای تالاب هورالعظیم در بودجه 96 انتقاد کرد و افزود: دولت با کمال ناباوری در بودجه 96 هیچ بودجه ای را برای احیای تالاب هورالعظیم اختصاص نداده است در حالی که سلامت 5 میلیون نفر در گرو احیای این تالاب است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور، یادآور شد: آقای روحانی! مردم خوزستان همان هایی هستند که چهار سال قبل به شما رای دادند و شما به آنها قول همکاری برای مهار ریزگردها را داده بودید چرا بعد از 4 سال به وعده های خود عمل نکرده اید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet