شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/11/12 12:32:18
سرویس صحن
نگهبان سلامی در نطق میان دستور:

دولت خیال واهی واگذاری معدن سنگ آهن سنگان را به بهانه اصل 44 از سر بیرون کند

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خطاب به وزیر صنعت و معدن و تجارت، خواستار آن شد که خیال واهی واگذاری معدن سنگ آهن سنگان به عنوان بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه را به بهانه اصل ۴۴ از سر بیرون کنند.
دولت خیال واهی واگذاری معدن سنگ آهن سنگان را به بهانه اصل 44 از سر بیرون کند نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خطاب به وزیر صنعت و معدن و تجارت، خواستار آن شد که خیال واهی واگذاری معدن سنگ آهن سنگان به عنوان بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه را به بهانه اصل 44 از سر بیرون کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/126819.jpg دولت,خیال,واهی,واگذاری,معدن,سنگ,آهن,سنگان,را,به,بهانه,اصل,44,از,سر,بیرون,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمود نگهبان سلامی در نشست علنی امروز (12بهمن‌ ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود با تبریک ایام الله دهه فجر به ملت ایران و به ویژه مردم حوزه انتخابیه خود به عنوان دیار علم و اندیشه، فرهنگ و هنر و میراثهای ماندگار، گفت:  ایران اسلامی در روزهای اخیر دو واقعه تلخ و اندوهبار را پشت سر گذاشت؛ ابتدا ارتحال عالم مجاهد، یار امام و رهبری حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که تاریخ یاد و خاطر این بزرگ مرد انقلاب را بسان قهرمانی بزرگ به خاطر خواهد سپرد.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دوم؛ حادثه مهیب و دلخراش آتش‌سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو  تهران که منجر به شهادت تعدادی از آتش‌نشانان متعهد شد و در تشییع پیکر ایشان، جلوه‌ای پرشکوه را به تصویر کشیدند.

وی همچنین ضمن تسلیت این دو واقعه به ملت شریف ایران اسلامی، گفت: آنچه که این روزها ضروری به نظر می‌رسد، تلاش برای وحدت و انسجام بیشتر و پرهیز از اختلاف و ژرف‌اندیشی نسبت به مسائل پیرامون و توجه به حساسیت جامعه میان جریان‌های مختلف سیاسی است تا با درک عمیق مشکلات جامعه گام‌های اساسی در جهت حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم که امان برخی از خانواده‌ها را بریده، برداشته شود.  

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی همچنین به برخی از مشکلات حوزه انتخابیه خود اشاره کرد و با تذکر به وزیر صنعت و معدن و تجارت، افزود: دولت خیال واهی واگذاری معدن سنگ آهن سنگان به عنوان بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه را به بهانه اصل 44 در ماه های پایانی از سر بیرون کنند چراکه معدن به عنوان یک وظیفه حاکمیتی، نظارتی و صیانتی باید در اختیار حاکمیت باشد ضمن آنکه مردم هنوز از واگذاری کارخانه کنسانتره دولتی به در قالب مزایده مخدودش و ناعادلانه ناخرسند هستند چراکه این شرکت نه تنها به تعهدات خود عمل نکرد بلکه سبب تضییع حقوق مردم، دولت و بیت‌المال شد.

نگهبان سلامی افزود: خواسته عمومی مردم منطقه، سهیم شدن در کارخانه کنسانتره موجود از سهم ایمیدرو و همچنین بهره‌برداری و استخراج معدن با توجه به نیاز کارخانه‌ها با تکیه به ظرفیت پیمان‌کاران منطقه‌ای و استانی و همچنین به کارگیری صددرصدی نیروهای بومی شهرستان خواف در کارخانه‌ها و صنایع معدنی، به ویژه استفاده از نیروهای متخصص بومی در پست‌های مدیریتی است.

وی همچنین ادامه داد: تامین و توسعه زیرساختهای مورد نیاز در سنگان برای تولید 17 و نیم میلیون تن کنسانتره، 15 میلیون تن گندُله و 5 میلیون تن سنگ دانه‌بندی تحول بزرگ را در اقتصاد کشور و استان به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اولین دغدغه این صنایع تامین آب مورد نیاز است، گفت: با توجه به شرایط خاص منطقه و خشکسالی‌های پی در پی و وضعیت بحرانی سفرهای آب زیرزمینی، باید به دنبال سایر منابع بود آب‌های سطحی و مرزی مهار شود. همچنین در طرحی میان مدت ریاست جمهور، هیات دولت و وزارتخانه‌های مربوطه با توجه به اعلام آمادگی سرمایه گذران خارجی شرایط و تسهیلات لازم برای انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور و در فاز نخست به حوزه صنعتی  و معدنی سنگان را محیا سازند.

وی به دیگر کاستی‌های زیر ساختی حوزه انتخابیه خود اشاره کرد و افزود: مسئولان برای سایر زیرساخت‌ها با ارائه طرح جامع با همکاری وزارت صنعت و معدن تجارت و سازمان ایمیدرو و شرکت‌های سرمایه گذار و وزارتخانه‌های مربوطه اقدامات لازم را برای تامین گاز، برق، راه آهن و چهار بانده شدن مسیر جاده سنگان تا تربت حیدریه معرف به جاده مرگ، مخابرات و شبکه فیبر نوری، فرودگاه و مسکن و خدمات اجتماعی را انجام دهند.  

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: از ریاست محترم جمهور می‌خواهم برای توسعه زیرساخت‌ها و بسترهای مناسب توسعه در شرق کشور به ویژه حوزه انتخابیه اینجانب اقدام عاجل انجام دهد، چراکه عدم توجه به این امر سبب از بین رفتن اشتغال، مهاجرت به کلانشهرها و افزایش حاشیه‌نشینی و زمینه ساز مسائل عدیده امنیتی و اجتماعی خواهد شد و کشور را با چالش جدی رو به رو می سازد.

وی همچنین از ریاست جمهور و وزرای او درخواست کرد بر اساس منشور حقوق  شهروندی در استفاده از ظرفیت نخبگان و افراد توانمند و اقوام و مذاهب در پست‌های کلیدی و مدیریتی اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

نگهبان سلامی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزیر ارتباطات و فناوری تذکر داد و گفت: توسعه علم و فناوری نقش کمرنگ و گاهی بی اثر در ایجاد مزیت نسبی ایران به سایر رقیبان داشته است و حضور فناورانه به عنوان شکل جدید و موثر حضور یک کشور در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی در کانون توجه دولت تدبیر و امید نبوده است و استراتژی و برنامه عملیاتی دولت نسبت به سه مولفه بین‌المللی شدن یعنی رقابت، کیفیت و استاندارد مشخص نیست تا بر اساس آن به ایجاد مزیت‌های نسبی متکی به فناوری امیدوار بود.

وی از رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خواست نسبت به ثبت جهانی آثار و ابنیه تاریخی شهرستان های حوزه انتخابیه او جهت تامین اعتبار برای مرمت این آثار و حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی اقدام کند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین از وزیر آموزش و پرورش خواست با توجه به قول مساعد وزیر سابق نسبت به نمایندگی آموزش و پرورش در بخش جنگل، ایجاد فضای آموزشی استاندارد، ارائه تجهیزات هوشمند آموزشی و جذب نیروی بومی در آزمون‌های استخدامی و دانشگاه فرهنگیان در حوزه انتخابیه اقدام کنند، ضمن آنکه حل مشکلات اقتصادی و معیشتی فرهنگیان و ارتقاء جایگاه آن‌ها باید مورد توجه جدی باشد.

وی از وزیر نفت خواست نسبت به گازرسانی به روستاهای بخش جنگل شهرستان رشتخوار و توابع اقدام کند و از وزیر راه و شهرسازی نیز خواست نسبت به تسریع پروژه‌های‌های را آهن شهرستان خواف و... و تکمیل پروژه چهاربانده شدن خواف، رشتخوار و تربت حیدریه و احداث آزادراه سنگان و خواف و... با توجه به حجم سنگین  ماشین های حامل سنگ آهن اقدام عاجل انجام دهد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به ضرورت اصلاح آسفالت جاده‌ها و راه‌های شهری و روستای حوزه‌های انتخابیه خود تاکید کرد و خطاب به وزیر جهاد کشاورزی، گفت: بهینه‌سازی روش‌های انتقال آب و آمادگی آن برای بهره گیری از روش‌های جدید نوین آبیاری و اقدامات لازم برای ارائه تسهیلات و امکانات لازم به ویژه خرده مالکان فراهم کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet