هدر اصلی
1395/11/12 14:55:09
سرویس دیگر رسانه‌ها
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

6 میلیون قطعه جوجه گوشتی از رده خارج شد

نظر افضلی در برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو، با اشاره به قیمت متفاوت مرغ در استان های مختلف گفت: با توجه به شیوع آنفولانزا، حمل و نقل طیور تحت کنترل قرار گرفته و این امری لازم است، ۱۴ استان ما درگیر این ویروس شده و مجبور شدیم نزدیک به ۶ میلیون قطعه جوجه گوشتی را از رده خارج کنیم.
6 میلیون قطعه جوجه گوشتی از رده خارج شد نظر افضلی در برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو، با اشاره به قیمت متفاوت مرغ در استان های مختلف گفت: با توجه به شیوع آنفولانزا، حمل و نقل طیور تحت کنترل قرار گرفته و این امری لازم است، 14 استان ما درگیر این ویروس شده و مجبور شدیم نزدیک به 6 میلیون قطعه جوجه گوشتی را از رده خارج کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201612105573319078.jpg 6,میلیون,قطعه,جوجه,گوشتی,از,رده,خارج,شد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت, برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع گرانی قیمت مرغ و ماهی بعد از سرد شدن هوا و با حضور نظر افضلی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه مرغ و ماهی روی آنتن رفت.

نظر افضلی با اشاره به اینکه قیمت ها تابعی از نظام تولید و توزیع است که در نهایت به دست مصرف کننده می رسد، گفت: در نظام تولید با توجه به فصول سال، هزینه های تولید هم تغییر پذیر است و قیمت ثابتی را نداریم.

وی در خصوص متفاوت بودن افزایش تغییر قیمت ها در استان های مختلف عنوان کرد: این مسئله به حمل و نقل مرتبط است و نظام توزیع باید بر این امر نظارت داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت ها بیان داشت: یک جوجه زنده با توجه به هزینه های مختلفی که دارد در حدود کیلویی 5 هزار و 100 تومان برای مرغدار تمام می شود در حالی که یک مرغ زنده در مرغداری کیلویی 4 هزار و 700 به فروش می شرد یعنی الان تولیدکنندگان مرغ ما دارند ضرر می کنند و با بیماری آنفولانزای حاد پرندگان هم که شیوع پیدا کرده مرغداران در حال ضرر هستند. و این بر افزایش قیمت ها تاثیر گذار است.

وی متذکر شد: باید مرغ ها را در فصولی که افزایش تولید داریم خرید و دپو کنیم تا در فصل هایی که تولید مرغ کمتر است بتوانیم بازار را تنظیم کنیم.

نظر افضلی با اشاره به قیمت متفاوت مرغ در استان های مختلف گفت: با توجه به شیوع آنفولانزا، حمل و نقل طیور تحت کنترل قرار گرفته و این امری لازم است، 14 استان ما درگیر این ویروس شده و مجبور شدیم نزدیک به 6 میلیون قطعه جوجه گوشتی را از رده خارج کنیم.

در ادامه مهدی یوسف خانی اظهار داشت: در فصول مختلف در سال، مصارف مختلفی را از نظر میزان مصرف داریم و همین طور در طی میزان مصارف مختلف، قیمت های متخلف را داریم. مخصوصا اینکه قیمت ها تابع عرضه و تقاضا است یعنی وقتی مصرف بالا برود اگر در عرضه مشکل داشته باشیم طبیعی است که قیمت ها افزایش پیدا کند و بلعکس نیز اتفاق می افتد.

وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده مرغ برای تولید کنندگان به صرفه نیست، گفت: قیمت تمام شده مرغ برای تولید کننده کمتر از 4 هزار 700 تومان نیست. مثلا شب گذشت تولید کننده برای کشتارگاه مرغ زنده را 4 هزار و 700 تومان عرضه کرده است و این دقیقا قیمت تمام شده است و معقول و منطقی نیست که تولید کننده یا با زیان تولیدش را در طول سال عرضه کند یا با قیمت تمام شده.  

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی بیان داشت: قیمت مرغ کمتر از 7500 تومان و قیمت مرغ زنده که تولید کننده می خواهد به کشتارگاه عرضه کند اگر کمتر از 5 هزار تومان باشد، این به طور کلی برای تولید کننده زیان است و خوب نیست.

وی در رابطه با دلیل افزایش قیمت در روزهای گذشته گفت: تولیدکنندگان منتظر فرصتی هستند تا بتوانند تولید خودشان را لااقل به قیمت تمام شده عرضه کنند، قیمتی که دو الی سه ماه اخیر داشتیم قیمتی بین 4300 تا 4600 تومان بوده و از چهارشنبه هفته گذشته جو بازار به گونه ای شد تا عرضه به دلایل مختلف کم شود، و این باعث افزایش قیمت شد هرچند که ما هرساله در این ماه به کمبود عرضه مرغ برمی خوریم.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet