هدر اصلی
1395/11/13 11:03:29
سرویس دیگر رسانه‌ها
معاون پیش‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران:

کارشناسان ژاپنی مشغول بررسی طرح کاهش تلفات زلزله در تهران هستند

معاون پیش ‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران گفت: کارشناسان ژاپنی طرحی را در تهران در دست بررسی دارند، تا بتوان پس از موج اول زلزله، میزان تلفات به حداقل ممکن برسد.
کارشناسان ژاپنی مشغول بررسی طرح کاهش تلفات زلزله در تهران هستند معاون پیش ‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران گفت: کارشناسان ژاپنی طرحی را در تهران در دست بررسی دارند، تا بتوان پس از موج اول زلزله، میزان تلفات به حداقل ممکن برسد. https://cdn.icana.ir/d/019/53176.jpg کارشناسان,ژاپنی,مشغول,بررسی,طرح,کاهش,تلفات,زلزله,در,تهران,هستند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، بهنام سعیدی سه شنبه شب در همایش ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در شهر طبس، افزود: زلزله دو موج دارد، یکی موج نخست و دیگری موج دوم که این موج مخرب است و بین این دو ، سه تا 30 ثانیه فاصله وجود دارد.

وی ادامه داد: در این مدت می توان با انجام اقداماتی تلفات زلزله را به حداقل ممکن رساند در ژاپن پس از دریافت موج اول، مترو متوقف، برق، گاز قطع، در آسانسورها باز می شود و ده ها اقدامی که بلافاصله بعد از موج اول در کمترین زمان ممکن انجام می شود.

وی یادآور شد: گاهی ممکن است تعداد اتفاق ثانویه و تلفات بعد از حادثه اولیه بیشتر باشد، در ارتباط با تهران،اگر زلزله ای رخ دهد، با وضعیت موجود، میزان تلفات افزایش می یابد.

معاون پیش‌ بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه علم تاکنون نتوانسته است زمان وقوع برخی مخاطره های طبیعی از جمله زلزله را پیش بینی کند، افزود: اگر دستاوردهای علم را به کار بگیریم، حتی نتوانیم زمان رخداد زلزله را پیش بینی کنیم با اقداماتی می توان آثار سوء و مخرب آن رخداد طبیعی را به حداقل ممکن رساند.

سعیدی ادامه داد: امروز ژاپن این کار را انجام می دهد، تلفات زلزله هفت ریشتری در این کشور، سه ، چهار نفر است.

وی گفت: ژاپن دقیقا تعریف علم مدیریت بحران را عملیاتی کرده است و تجارب گذشته در زلزله را تجزیه و تحلیل می کند و علم و فناوری را به کار می گیرد، با به کارگیری تجهیزات میزان تلفات را به حداقل رسانده است.

سعیدی در ادامه با بیان اینکه بیش از 80 درصد مراکز جمعیتی ایران در معرض خطر سیل قرار دارد، افزود: اگر مسیر رودخانه ها به موقع لایروبی، حریم و بستر آن حفظ شود، سیل رخدادی طبیعی است که با وقوع آن هیچ اتفاقی نمی افتد.

این مسئول ادامه داد: در مورد زلزله نیز همین طور است، اگر ساخت و ساز اصولی و بر اساس معیارهای دقیق مهندسی باشد تلفات به حداقل ممکن می رسد.

وی با اشاره به تبعات اجتماعی ویرانی پس از زلزله افزود: نه تنها مسئولان بلکه همه کمک کنند، به مردم آموزش دهند، معتقدیم اولین امدادگران مردم هستند.

معاون پیش‌ بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران تاکید کرد: آموزش باید جزو جدا نشدنی بخشی از زندگی مردم در برابر حوادث طبیعی باشد و برگزاری چنین همایشی محدود به مسئولان نباشد.

وی با اشاره به این که حدود 97 درصد از پهنه سرزمینی ایران با خطر زلزله با شدت متوسط یا بالا رو به روست، تاکید کرد: روحانیان، ائمه جمعه، علما و سخنرانان و هر کس بخشی از صحبت های خود را به بحث آموزش در حوزه مدیریت بحران اختصاص دهد.

سعیدی با اشاره به بازدیدش از شهرستان طبس گفت: شاهد ثبت 11 میلیمتر باران در این منطقه هستیم، این عدد حقیقتا نگران کننده است.

وی افزود: این میزان یعنی صفر به این دلیل که در طول 18 سال خشکسالی در این منطقه وقتی باران آمد، فقط جاری می شود و هیچ نفوذی در خاک نخواهد داشت.

25 شهریور 1357 زمین لرزه ای در طبس به بزرگی 7.7 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) رخ داد که در آمارها، تلفات آن 19 تا 25 هزار نفر اعلام شده است.

به گزارش ایرنا، شهرستان طبس با 75هزار نفر جمعیت و 57 هزار کیلومتر مربع مساحت پهناورترین شهرستان ایران و خراسان جنوبی است.
شهر طبس در 270کیلومتری غرب بیرجند قرار دارد.

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet